Sestra diktátora Kim čong-una se stala dvojkou režimu. Bude pečovat o vztahy s USA

ČTK ČTK
21. 8. 2020 10:57
Mladší sestra severokorejského vůdce Kim Čong-una získala větší pravomoci, na starosti bude mít mimo jiné vztahy KLDR se Spojenými státy a s Jižní Koreou. Informovala o tom americká zpravodajská stanice Fox News s odvoláním na jihokorejskou rozvědku. Podle ní je teď diktátorova sestra Kim Jo-čong "de facto druhou nejvýše postavenou představitelkou země".
Kim Jo-čong, sestra severokorejského vůdce.
Kim Jo-čong, sestra severokorejského vůdce. | Foto: Reuters

"Kim Čong-un si nadále udržuje absolutní moc, některé úkoly ale předal své sestře a několika dalším poradcům," uvedla jihokorejská zpravodajská agentura NIS. Severokorejský vůdce své rozhodnutí oznámil údajně ve čtvrtek v severokorejském parlamentu a poslanci o něm poté informovali novináře.

Důvodem tohoto kroku je podle NIS snaha snížit stres, kterému Kim Čong-un jako vládce čelí, a také zabránit tomu, že by na Kima byla svalována vina v případě politických nezdarů. Ačkoli Kim Jo-čong je nyní dvojkou v politické hierarchii KLDR, za svého eventuálního nástupce ji Kim neoznačil.

Televize BBC uvedla, že informace není stoprocentně spolehlivá, a připomněla, že se jihokorejská rozvědka v minulosti v některých věcech týkajících se KLDR mýlila. Skepticky se ke zprávě NIS vyjádřil například server NK News, který monitoruje dění v Severní Koreji. Poznamenal přitom, že Kimova sestra chyběla tento měsíc na dvou důležitých schůzích severokorejského vedení a někteří pozorovatelé dokonce spekulovali o jejím přeložení na nižší pozici.

Hvězda Kim Jo-čong, která se narodila v roce 1987, stoupá od zimních olympijských her v Jižní Koreji v roce 2018, kam přijela na uvítací ceremonii. Kim Jo-čong následně doprovázela bratra na významných mezinárodních schůzkách, včetně Kimova summitu s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem a americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Kim Jo-čong je si s bratrem blízká od mládí, kdy spolu žili a studovali několik let ve Švýcarsku.

Video: Sestra Kim Čong-una se starala o bratrovu image. Teď je ve vedení totalitní Koreje

Sestra Kim Čong-una se starala o bratrovu image. Teď je ve vedení totalitní Koreje. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy