Vládní ANC ztrácí voliče. Jihoafričané jí vyčítají korupci i nezaměstnanost

ČTK ČTK
5. 8. 2016 12:11
Těžká rána pro vládní stranu Africký národní kongres (ANC), která je u moci od ukončení apartheidu v roce 1994, píše agentura AFP o výsledcích místních voleb v Jihoafrické republice. Strana oslabila v řadě míst včetně metropole Pretorie, nejlidnatějšího města Johannesburgu či velkého přístavu Port Elizabeth.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Port Elizabeth (JAR) - V místních volbách v Jihoafrické republice zvítězila ve městě Port Elizabeth opoziční Demokratická aliance (DA) nad vládní stranou Africký národní kongres (ANC). Oznámila to volební komise. "Připouštíme, že jsme prohráli," prohlásil šéf poslanců ANC v parlamentu Jackson Mthembu.

DA získala ve středečním hlasování ve velkém přístavu Port Elizabeth u Indického oceánu 46,6 procenta hlasů, zatímco ANC 41 procent hlasů, upřesnila volební komise.

Podle zatím předběžných výsledků mají DA a ANC stejně hlasů v Johannesburgu a v oblasti Pretorie zatím vede DA o dva procentní body. Konečné výsledky voleb se očekávají ještě dnes.

Již je ale jasné, že ANC ztratila mnoho voličů, kteří podle agentury Reuters vyčítají vládním představitelům, že v zemi přetrvává korupce, vysoká nezaměstnanost a špatné veřejné služby.

Po sečtení 80 procent všech hlasovacích lístků v zemi ANC sice opět vede, ale oproti 62 procentům z roku 2011 nyní získá asi jen málo přes 50 procent hlasů.

"Je to poprvé, co ANC musí bojovat za získání absolutní většiny. To by jí mělo být výstrahou," řekl AFP nezávislý politická analytik Ralph Mathekga.

ANC je nejstarší africká národně osvobozenecká organizace, v jejímž čele první černošský prezident Nelson Mandela prosadil zrušení apartheidu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Izraelské letouny pálily na cíle v centrální Sýrii, tvrdí Damašek

Syrská protiraketová obrana reagovala na izraelský útok v blízkosti města Masjáf v provincii Hamá. Rozsah škod je zatím nejasný a nejsou informace o možných obětech. Slyšet ale byly výbuchy a na místě propukl požár. S odkazem na syrskou státní agenturu SANA to napsala agentura AP.

Obyvatelé sousedního Libanonu uvedli, že slyšeli hluk z izraelských bojových letounů, které přelétaly nízko nad zemí.

Agentura AP píše, že jde o nejnovější ze série izraelských útoků v Sýrii za poslední týdny, které se uskutečnily navzdory koronavirové pandemii a přichází ve chvíli rostoucího napětí mezi Izraelem a ozbrojenci z militantní libanonské skupiny Hizballáh v Sýrii a na hranici s Libanonem. Damašek tvrdí, že Izrael podnikl v uplynulých dvou měsících nejméně sedm náletů. Terčem měli být íránské síly a jejich spojenci, kteří stojí na straně syrské vlády.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Vídeň se přidala k vlně protestů, na demonstraci proti rasismu se sešlo 50 000 lidí

Na demonstraci proti rasismu a rasisticky motivovanému policejnímu násilí se ve čtvrtek v centru Vídně sešlo kolem 50 000 lidí. S odvoláním na oficiální odhad policie to napsala agentura APA. Rakouská metropole se tak přidala k celosvětové vlně protestů, kterou vyvolala smrt černocha George Floyda při zatýkání v americkém Minneapolisu.

Shromáždění začalo kolem 17:00 SELČ na náměstí Platz der Menschenrechte nedaleko Uměleckohistorického muzea. Policie zprvu velikost davu odhadla na 10.000 účastníků, pak se ale k protestu navzdory dešti rychle přidávaly další tisíce lidí. Každých deset minut dav rostl zhruba o 5000 lidí a demonstrace brzy zaplnila i blízkou ulici Mariahilfer Strasse a náměstí Museumsplatz.

Zdroj: ČTK
Další zprávy