reklama
 
 

Přes 200 obětí, ve zřícené škole zemřely desítky dětí. Silné zemětřesení uvrhlo Mexiko do chaosu

AKTUALIZOVÁNO 20. 9. 2017
Mexiko zasáhlo silné zemětřesení, v hlavním městě se zřítila výšková budova | Video: Reuters |  00:45
Jižní část Mexika postihlo další zemětřesení, tentokrát o síle 7,1 stupně. Nejméně 225 lidí zahynulo, řada domů je poškozena. Vyplývá to z informací úřadů zasažených států v okolí mexické metropole, ve kterých probíhají záchranné práce. Epicentrum otřesů bylo osm kilometrů od města Atencingo ve státě Puebla. Mexická burza přerušila provoz.

Mexico City - Při úterním zemětřesení v Mexiku zahynulo nejméně 225 lidí. Informoval o tom ve středu ráno šéf mexického úřadu civilní obrany Luis Felipe de la Puente. 

V okolí mexické metropole probíhají záchranné práce s cílem vyprostit co nejvíce živých lidí z trosek desítek budov.

Otřesy, ke kterým došlo v den 32. výročí ničivého zemětřesení s tisícovkami obětí, zanechaly miliony lidí bez proudu a poničily řadu silnic či mostů, informují místní média.

Podle šéfa úřadu civilní ochrany Luise Puenteho jen v samotné metropoli Mexico City zemřelo minimálně 86 lidí. Je mezi nimi i nejméně 21 dětí, jejichž těla vytáhli z trosek částečně zřícené školy v jižní části metropole. Dalších 30 dětí a osm dospělých z této soukromé školy se pohřešuje.

Podle prezidenta Enriqueho Peñi Nieta, který školu navštívil, jde o žáky druhého stupně základní školy a studenty střední školy. "V době, kdy jsem tam byl, byly slyšet hlasy. Viděl jsem, jak (záchranáři) žádají o ticho, aby slyšeli ty hlasy," líčil prezident médiím pátrání po možných přeživších dětech.

Zemětřesení s ohniskem v relativně velké hloubce 51 kilometrů velmi silně rozechvělo ulice a domy v metropoli vzdálené zhruba 120 kilometrů.

Podle starosty Miguela Mancery se zřítilo 44 budov, v jejichž troskách nyní pracují týmy záchranářů. Televizní záběry ukazují stovky dobrovolníků, kteří tvoří lidské řetězy a pomáhají odklízet ruiny.

"O některých domech máme informace, že tam mohou být lidé. Pracuje se s velkou opatrností," popsal záchranné práce ministr vnitra Miguel Ángel Osorio Chong, podle něhož bude potřeba nasadit ještě více lidí.

Řada lidí pohřešujících své příbuzné zveřejnila zprávy o nich na sociálních sítích s prosbou o pomoc při jejich hledání.

"Je tam moje žena. Nemohl jsem s ní mluvit. Neodpovídá na volání a teď nám řekli, že musíme vypnout mobily kvůli tomu, že tu uniká plyn," řekl agentuře Reuters u trosek jednoho z domů třiatřicetiletý Juan García.

Téměř čtyři miliony lidí jsou podle státní energetické společnosti CFE bez elektrického proudu. Zemětřesení přerušilo i dopravní spojení, neboť poničilo množství silnic. Mezinárodní letiště v metropoli do odvolání přerušilo provoz.

Zemětřesení v Mexiku po sobě zanechalo víc než 200 mrtvých. Mezi nimi je i 21 dětí, které zahynuly pod sutinami základní školy na jihu hlavního města. | Video: Reuters |  01:37

Češi mezi oběťmi nejsou

Mezi oběťmi ani zraněnými úterního zemětřesení v Mexiku prozatím nejsou žádní Češi. Informovala o tom mluvčí ministerstva zahraničí Irena Valentová.

Český zastupitelský úřad komunikuje přímo s mexickým ministerstvem zahraničních věcí, které všem ambasádám zřídilo speciální linku. V systému DROZD mělo české ministerstvo registrováno v Mexiku zhruba 80 lidí.

"Na konzulární linku se v této souvislosti nikdo z Čechů neobrátil, že by byli v krizové situaci nebo by potřebovali nějakou asistenci," uvedla mluvčí. V pořádku by podle ní mělo být i dalších zhruba 500 Čechů, kteří žijí v Mexiku dlouhodobě a které má registrované ambasáda.

V oblasti Puebla na jihu Mexika, kde bylo epicentrum otřesů o síle 7,1 stupně, pracuje podle mluvčí údajně asi 30 Čechů, i ti jsou v pořádku.

V den výročí

Zemětřesení udeřilo v den výročí devastujících otřesů z roku 1985, které zabily přes 3000 lidí. Na rozdíl od tehdejší katastrofy, kdy se země zatřásla brzy ráno, když většina lidí byla doma, nastala v úterý zkáza ve 13:14 místního času (20:14 SELČ), kdy byla velká část lidí v práci a tisíce jich vyběhly z kancelářských budov na ulici.

"Bůh žehnej lidem v (městě) Mexiku. Jsme s vámi a budeme tu pro vás," napsal na Twitteru americký prezident Donald Trump, který není kvůli dříve urážlivým výrokům na adresu Mexičanů v zemi příliš oblíben.

Jeho mexický protějšek Enrique Peňa Nieto svolal jednání krizového štábu.

Mexiko ležící v neklidné tektonické oblasti se dosud vzpamatovává z otřesů, které předminulý týden zasáhly především jižní státy Oaxaca, Chiapas a Tabasco. Zemětřesení o síle 8,2 stupně zabilo téměř stovku lidí.

autor: ČTK | 20. 9. 2017

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama