Nejhorší zemětřesení století. V Mexiku zahynulo nejméně 32 lidí, třásl se i Anděl nezávislosti

ČTK ČTK
Aktualizováno 8. 9. 2017 15:30
Zemětřesení o síle 8,4 stupně je nejsilnějším zemětřesením v Mexiku od zahájení měření, tedy za více než 100 let. Epicentrum se nacházelo v moři, ale silné otřesy bylo cítit i v metropoli Mexico City. Zemřelo nejméně 32 lidí. Pobřeží ohrožuje vlna tsunami, očekává se ale, že bude dosahovat jen jednoho metru. Oběti jsou hlášeny ze státu Chiapas a Tabasco.
Zemětřesení, které postihlo jih Mexika, si vyžádalo desítky obětí. Otřesy zaznamenali až v metropoli Mexico City, 900 kilometrů od epicentra. | Video: Reuters, Asociated Press

Mexiko - Jih Mexika u hranic s Guatemalou zasáhlo zemětřesení o síle 8,4 stupně. Jedná se o nejsilnější otřesy půdy v Mexiku od zahájení měření, tedy za více než 100 let, píše list El País.

Zemětřesení si vyžádalo nejméně 32 obětí. Nejvíce jich zatím úřady hlásí ze státu Oaxaca. Jeho guvernér Alejandro Murat informoval, že jen tam zemřelo minimálně 23 lidí.

Další mrtví jsou hlášeni ze států Chiapas a Tabasco, kde podle tamního guvernéra Artura Núñeze zemřely dvě děti.

Mexický prezident Enrique Peňa Nieto uvedl, že zůstalo také více než milion a půl lidí bez elektřiny.

V 11 státech Mexika bylo v pátek zrušeno vyučování ve školách. Hrozí totiž stále další otřesy. Dosud zaznamenal národní seizmologický úřad na 185 následných otřesů, nejsilnější z nich měl intenzitu 6,1 stupně.

Zemětřesení, které bylo zaznamenáno ve čtvrtek těsně před půlnocí místního času (v pátek před 07:00 SELČ), mělo epicentrum v moři asi 120 kilometrů jihozápadně od obce Tres Picos ve státě Chiapas. Otřesy byly cítit i v asi 900 kilometrů vzdálené metropoli, kde ale nenapáchaly větší škody.

Zemětřesení v Guatemale způsobilo zkraty elekrického vedení | Video: twitter/ChristiantRay1

Pobřeží ohrožuje vlna tsunami, očekává se ale, že bude dosahovat jen jednoho metru. 

"Nikdy jsem nezažil tak velké pohyby země. Nejdříve jsem se smál, ale když zhasla světla, nevěděl jsem, co mám dělat. Málem jsem upadl," citovala agentura Reuters architekta Luise Carlose Bricena, který byl v době katastrofy v hlavním městě.

Zemětřesení poničilo i budovu mezinárodní letiště v Mexico City.
Zemětřesení poničilo i budovu mezinárodní letiště v Mexico City. | Foto: Reuters

Zemětřesení bylo cítit i v Guatemale. Zatím tamní úřady nehlásí oběti, jen několik zraněných.

Mexiko se nachází v tektonicky neklidné oblasti, kde jsou otřesy relativně časté, intenzitu kolem osmi stupňů však dosahují jen výjimečně. Zemětřesení o síle osmi stupňů je hodnoceno jako velmi velké, může napáchat vážné škody i ve vzdálenosti několika stovek kilometrů. 

Video jednoho z uživatelů sítě Twitter zachytilo otřesy v Mexico City, které rozhoupaly sochu Anděla nezávislosti.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Aktivisté z Greenpeace promítli na budovu vlády vzkaz pro Babiše

Aktivisté ve vzkazu požadovali, aby Česko přijalo plán na uhlíkovou neutralitu v Evropské unii do roku 2050. Česko plán na razantní snížení emisí odmítá, premiér Andrej Babiš (ANO) před několika dny zopakoval, že ani na nadcházejícím jednání evropských státníků ho nepodpoří.

Z Dvořákova nábřeží promítali na budovu české vlády aktivisté heslo "Chraňte klima, aby tady mohly žít i naše děti! Greenpeace." Projekci prokládali obrazy plamenů. Heslo vycházející z předvolebního hesla hnutí ANO vybrala organizace záměrně.

"To je celý smysl té uhlíkové neutrality a všech klimatických opatření. Abychom planetu a životní podmínky v aspoň stávající podobě, ideálně i lepší zanechali i pro naše děti a budoucí generace," vysvětlil aktivista Jan Freidinger.

Další zprávy