Nejhorší zemětřesení století. V Mexiku zahynulo nejméně 32 lidí, třásl se i Anděl nezávislosti

ČTK ČTK
Aktualizováno 8. 9. 2017 15:30
Zemětřesení o síle 8,4 stupně je nejsilnějším zemětřesením v Mexiku od zahájení měření, tedy za více než 100 let. Epicentrum se nacházelo v moři, ale silné otřesy bylo cítit i v metropoli Mexico City. Zemřelo nejméně 32 lidí. Pobřeží ohrožuje vlna tsunami, očekává se ale, že bude dosahovat jen jednoho metru. Oběti jsou hlášeny ze státu Chiapas a Tabasco.
Zemětřesení, které postihlo jih Mexika, si vyžádalo desítky obětí. Otřesy zaznamenali až v metropoli Mexico City, 900 kilometrů od epicentra. | Video: Reuters, Asociated Press

Mexiko - Jih Mexika u hranic s Guatemalou zasáhlo zemětřesení o síle 8,4 stupně. Jedná se o nejsilnější otřesy půdy v Mexiku od zahájení měření, tedy za více než 100 let, píše list El País.

Zemětřesení si vyžádalo nejméně 32 obětí. Nejvíce jich zatím úřady hlásí ze státu Oaxaca. Jeho guvernér Alejandro Murat informoval, že jen tam zemřelo minimálně 23 lidí.

Další mrtví jsou hlášeni ze států Chiapas a Tabasco, kde podle tamního guvernéra Artura Núñeze zemřely dvě děti.

Mexický prezident Enrique Peňa Nieto uvedl, že zůstalo také více než milion a půl lidí bez elektřiny.

V 11 státech Mexika bylo v pátek zrušeno vyučování ve školách. Hrozí totiž stále další otřesy. Dosud zaznamenal národní seizmologický úřad na 185 následných otřesů, nejsilnější z nich měl intenzitu 6,1 stupně.

Zemětřesení, které bylo zaznamenáno ve čtvrtek těsně před půlnocí místního času (v pátek před 07:00 SELČ), mělo epicentrum v moři asi 120 kilometrů jihozápadně od obce Tres Picos ve státě Chiapas. Otřesy byly cítit i v asi 900 kilometrů vzdálené metropoli, kde ale nenapáchaly větší škody.

Zemětřesení v Guatemale způsobilo zkraty elekrického vedení | Video: twitter/ChristiantRay1

Pobřeží ohrožuje vlna tsunami, očekává se ale, že bude dosahovat jen jednoho metru. 

"Nikdy jsem nezažil tak velké pohyby země. Nejdříve jsem se smál, ale když zhasla světla, nevěděl jsem, co mám dělat. Málem jsem upadl," citovala agentura Reuters architekta Luise Carlose Bricena, který byl v době katastrofy v hlavním městě.

Zemětřesení poničilo i budovu mezinárodní letiště v Mexico City.
Zemětřesení poničilo i budovu mezinárodní letiště v Mexico City. | Foto: Reuters

Zemětřesení bylo cítit i v Guatemale. Zatím tamní úřady nehlásí oběti, jen několik zraněných.

Mexiko se nachází v tektonicky neklidné oblasti, kde jsou otřesy relativně časté, intenzitu kolem osmi stupňů však dosahují jen výjimečně. Zemětřesení o síle osmi stupňů je hodnoceno jako velmi velké, může napáchat vážné škody i ve vzdálenosti několika stovek kilometrů. 

Video jednoho z uživatelů sítě Twitter zachytilo otřesy v Mexico City, které rozhoupaly sochu Anděla nezávislosti.

 

Právě se děje

před 1 minutou

V Česku se v únoru prodaly kryptoměny za 900 milionů Kč

V Česku se v únoru prodaly kryptoměny zhruba za 900 milionů korun. Je to o 300 až 400 milionů více než v lednu a šestinásobek proti stejnému měsíci loni. Poptávku táhl především rostoucí kurz bitcoinu i dalších kryptoměn. Vyplývá to z údajů největšího tuzemského obchodníka Bitstock.com.

Na Slovensku byl objem obchodu s digitálním zlatem v porovnání s Českem zhruba třetinový a v únoru dosahoval 300 milionů Kč.

"V lednu a v únoru jsme jen na Bitstock.com prodali bitcoiny za více než 600 milionů Kč. To je šestkrát víc než loni. Odhaduji, že v celé ČR se za toto období prodaly bitcoiny a další kryptoměny za 1,5 miliardy Kč," uvedl ředitel Bitstock.com Martin Stránský.

Cena bitcoinu se běhm února podle webu Kurzy.cz zvýšila ze zhruba 35 000 dolarů až na více než 57 000 dolarů. V současnosti se obchoduje okolo 50 000 dolarů, tedy více než jednoho milionu korun.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Skokani budou mít po MS jen tři závody, vítězem SP je Granerud

Norský skokan na lyžích Halvor Egner Granerud se stal s předstihem celkovým vítězem Světového poháru. Mezinárodní lyžařská federace FIS dnes oznámila, že po mistrovství světa se uskuteční jen tři individuální závody v Planici, v nichž už Graneruda nemůže nikdo předstihnout.

Kvůli pandemii koronaviru byly zrušeny čtyři březnové závody SP v Norsku. FIS nakonec nenašla náhradní hostitele, pouze přidala ještě jeden závod k závěrečným dvěma v Planici. Finále seriálu se uskuteční na mamutím můstku ve Slovinsku od 25. do 28. března.

Další zprávy