Ještě to neskončilo. Francie hledá šest lidí a auto

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 13. 1. 2015 15:33
Policie pátrá po Mini Cooperu partnerky teroristy z košer obchodu, údajného člena islamistické skupiny zatkli Bulhaři.
Hayat Boumediennová na záběru průmyslové kamery na letišti v Turecku.
Hayat Boumediennová na záběru průmyslové kamery na letišti v Turecku. | Foto: Reuters

Paříž - Tři teroristé jsou mrtví, ale někde se pohybují ti, kteří s nimi pravděpodobně útoky z minulého týdne připravovali nebo o nich věděli.

Příbuzné bratří Kouachiových policie propustila, ale stále hledá šest lidí spojených se střelci, kteří v Paříži připravili o život sedmnáct lidí.

Francouzské ministerstvo vnitra zveřejnilo dosud neznámé záběry z policejního zátahu proti teroristům, kteří zaútočili na redakci Charlie Hebdo.
5:50
Francouzské ministerstvo vnitra zveřejnilo dosud neznámé záběry z policejního zátahu proti teroristům, kteří zaútočili na redakci Charlie Hebdo.

Známá jsou jména dvou hledaných, ovšem právě těch, kteří jsou už v Sýrii, tedy mimo dosah francouzské spravedlnosti.

Jde o partnerku vraha z košer obchodu Hayat Boumediennovou a dalšího Francouze alžírského původu, třiadvacetiletého Mehdiho Belhouchineho. (Útočník z obchodu Amedy Coulibaly mluvil o Boumediennové jako o své manželce, ale nebyli oddáni úředně podle francouzských zákonů.)

Z informací francouzské policie a tureckých bezpečnostních složek vyplývá, že Boumediennová a Belhouchine odletěli  už 2. ledna z madridského letiště Barajas do Istanbulu, kde se ubytovali v hotelu Bade v asijské části města.

Hranice s Islámským státem

Podle svědků opouštěli hotel minimálně. 4. ledna letěli do města Urfa nedaleko hranic se Sýrií. Turecký ministr zahraničí Mevlut Cavusoglu potvrdil, že dvojice překročila hranici u města Akcakale. V místě, které je na syrské straně pod kontrolou organizace Islámský stát.

Pravděpodobně 8. ledna, kdy byl zaznamenán poslední signál z mobilního telefonu Boumediennové.

Na další den měla rezervovánu zpáteční letenku z Istanbulu do Madridu, do letadla ovšem nenastoupila.

Turci tvrdí, že z Francie nedostali žádnou výzvu k zadržení dvojice nebo jejímu nevpuštění do země. Belhouchine má čistý trestní rejstřík a není na žádném seznamu podezřelých teroristů nebo islamistů.

Francouzská policie se domnívá, že Boumediennová nějakou úlohu v útocích hrála. Pátrá také po automobilu Mini Cooper, který je registrován na její jméno. Boumediennová loni více než 500krát hovořila telefonicky s Chérifem Kouachim, mladším z bratrů, kteří ve středu napadli redakci časopisu Charlie Hebdo.

Útočili dva muži, nebo tři?

"Naše práce v objasňování těchto barbarských útoků pokračuje, protože počítáme s tím, že velmi pravděpodobně existují komplicové," řekl televizi BFM TV francouzský premiér Manuel Valls.

Stále není jasné, zda se masakru v redakci Charlie Hebdo zúčastnili pouze bratři Kouachiové, nebo tam byl i někdo třetí, jak se policie na základě některých indicií a svědectví domnívá.

Francouz, zatčený v bulharském městě Chaskovo.
Francouz, zatčený v bulharském městě Chaskovo. | Foto: Reuters

Bulharska úřady vrátí do Francie Fritze-Joly Joachina. Pohraniční kontrola ho vysadila z autobusu a zadržela u přechodu do Turecka na Nový rok. Na základě eurozatykače, protože byl podezřelý, že unesl svého tříletého syna a chce s ním odjet do Sýrie.

Nyní ale Paříž oznámila, že Joachina podezřívá ze spolupráce s teroristy vraždícími v redakci Charlie Hebdo. V novém zatykači se uvádí, že je "podezřelý z členství ve skupině, která plánuje teroristické útoky".

V televizi iTELE poprvé veřejně vystoupil bývalý duchovní vůdce skupiny Buttes-Chaumont, ve které byli i oba bratři Kouachiové a pod jejímž vlivem se z nich stali radikální islamisté (název policisté odvodili od stejnojmenného parku, poblíž kterého se islamisté scházeli - pozn. red.). Farid Benyettou se od útoků distancoval a řekl, že Francie neutlačuje muslimy.

Z islamisty je zdravotník

Třiatřicetiletý Benyettou, v roce 2008 odsouzený do vězení za nábor bojovníků do Iráku, se po středečním masakru sám přihlásil na policii. Aby prokázal, že se na činu nijak nepodílel.

Média o něm psala a hovořila jako o muži, který se podílel na zfanatizování obou bratrů před více než deseti lety. V interview však tvrdí, že se Chérifa Kouachiho později snažil mírnit.

Několik iráckých novinářů vyjádřilo v Bagdádu solidaritu s Charlie Hebdo.
0:25
Několik iráckých novinářů vyjádřilo v Bagdádu solidaritu s Charlie Hebdo. | Video: Rádio Svobodná Evropa

"S Chérifem bylo téma rozhovoru stále stejné. Pořád chtěl se mnou mluvit o boji. Mluvil se mnou o případu Merah (terorista, který v březnu 2012 zavraždil ve Francii devět lidí – pozn. red.) Řekl jsem mu, že s tím nesouhlasím. Zdálo se, že to přijal," uvedl v rozhovoru Benyettou.

Nyní pracuje jako zdravotník v nemocnici Pitié-Salpêtrière v Paříži. Paradoxně právě tam záchranky přivezly zraněné z redakce Charlie Hebdo. Benyettou však neměl službu.

V rozhovoru pro televizi trval na tom, aby kamera nezabírala jeho tvář.

 

Právě se děje

Další zprávy