Partnerka teroristy z košer obchodu je podle Turků v Sýrii

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 12. 1. 2015 23:16
Francouzská policie pátrá po dalších až šesti členech teroristické buňky. Úřady jsou přesvědčeny, že teroristé, které policisté zastřelili, měli komplice.
Hayat Boumeddieneová
Hayat Boumeddieneová | Foto: Reuters

Paříž/Ankara - Šestadvacetiletá Hayat Boumeddieneová, partnerka útočníka z pařížského košer obchodu Amedyho Coulibalyho, minulý čtvrtek překročila turecko-syrskou hranici.

Oznámil to turecký ministr zahraničí Mevlüt Cavusoglu.

Původně se spekulovalo, že mladá žena svého partnera provázela při pátečním útoku na obchod v Paříži, při němž zemřela čtyři rukojmí. Tou dobou však už zřejmě pobývala v Sýrii.

Podle šéfa turecké diplomacie Boumeddieneová 2. ledna přistála na istanbulském letišti, kam přiletěla z Madridu. Poté se ubytovala v hotelu. Ve čtvrtek už opustila Turecko, když odešla do Sýrie.

Do boje proti Asadovi?

Podle nejmenovaného bezpečnostního zdroje, s nímž už v sobotu hovořila agentura AFP, měla u sebe mladá žena zpáteční jízdenku Madrid-Paříž.

Stejně jako tento zdroj tvrdí i turecký deník Yeni Safak ve svém pondělním vydání, že žena odjela do města Sanliurfa u syrských hranic.

Do Turecka prý vstoupila přes hraniční přechod Akçakale. Ten využívají cizinci, kteří chtějí bojovat po boku islámských radikálů proti režimu syrského prezidenta Bašára Asada v Damašku.

List Yeni Safak dále tvrdí, že muže, s nímž Boumeddieneová pobývala v Turecku, identifikovaly turecké tajné služby jako 23letého francouzského občana Mehdiho Sabryho Belhoucinea.

Radikalizovala se po sňatku

Podle listu Le Parisien mladá žena uzavřela v roce 2009 sňatek s Coulibalym a její postoje se velmi radikalizovaly.

Právě ona byla podle úřadů spojkou mezi svým partnerem a bratry Saidem a Chérifem Kouachiovými, kteří mají na svědomí středeční masakr v redakci satirického týdeníku Charlie Hebdo.

Coulibaly ještě před svou smrtí francouzské televizi řekl, že svou akci v supermarketu koordinoval s útočníky na časopis. Přihlásil se k Islámskému státu, zatímco bratři Kouachiové tvrdili, že jednají ve jménu jemenské Al-Káidy.

Hon pokračuje

Francouzská policie pátrá po dalších až šesti členech teroristické buňky. Úřady jsou přesvědčeny, že teroristé, které policisté zastřelili, měli komplice.

Tato úvaha vychází ze skutečnosti, že v neděli po likvidaci útočníků se dostal na internet videozáznam, na kterém Amedy Coulibaly předem vysvětluje, jak mají útoky proběhnout. Má přitom u sebe samopal, údajně české výroby.

Coulibaly v místě svého bydliště na jihopařížském předměstí těsně před vraždou policistky a přepadením obchodu s košer potravinami, kde zabil čtyři osoby, zřejmě vážně postřelil muže, jenž se věnoval kondičnímu běhu. Pachatel si pravděpodobně běžce vybral jako zkušební terč.

"Hon pokračuje. Domníváme se totiž, že pravděpodobně mohou být nějací spolupachatelé," řekl premiér Manuel Valls v místním rozhlasu.

Francie podle ministerstva vnitra mobilizovala 5000 policistů na ochranu všech židovských škol a synagog v zemi. Od úterý bude také nasazeno 10 000 vojáků na ochranu dalších objektů, které jsou považovány za bezpečnostně rizikové.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecká zpěvačka Böleková zemřela po 288 dnech hladovky

V Turecku dnes po 288 dnech protestní hladovky zemřela zpěvačka Helin Böleková, členka populární folkové skupiny Grup Yorum. Informovala o tom agentura AP. Osmadvacetiletá hudebnice zahájila hladovku v době, kdy byla loni ve vězení kvůli údajnému napojení na zakázanou Stranu kurdských pracujících (PKK). Protestovala tak proti perzekuci členů skupiny a proti zákazu vystupovat, který těleso dostalo už v roce 2016.

Böleková a její kolega z kapely Ibrahim Gökçek přestali přijímat potravu poté, co skončili na mřížemi kvůli vyšetřování údajných styků s PKK. Ta vede ozbrojený boj za kurdskou autonomii a turecká vláda, ale také Evropská unie a Spojené státy ji považují za teroristickou organizaci. Z vězení vyšli loni v listopadu, ale s hladovkou ani poté neskončili. Jejich cílem bylo, aby byli propuštěni i zbývající členové skupiny a aby skupina známá svými protestsongy mohla opět vystupovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy