Vydání přeživších. Nový Charlie Hebdo má na obálce Proroka

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 1. 2015 8:53
Nové číslo francouzského satirického týdeníku vychází ve středu. Autor úvodní karikatury, podepisovaný jako Luz, je jedním z těch, kteří vraždění v redakci Charlie Hebdo unikli.
"Jsem Charlie." Titulní strana týdeníku Charlie Hebdo, který vyjde 14. ledna.
"Jsem Charlie." Titulní strana týdeníku Charlie Hebdo, který vyjde 14. ledna. | Foto: Repro Twitter/@libe

Paříž - Francouzský týdeník Charlie Hebdo, který se stal minulý týden terčem teroristického útoku, vyjde ve středu s karikaturou plačícího muslimského proroka Mohameda a nápisem Je suis Charlie (Já jsem Charlie) na titulní straně.

Právě tato krátká věta se stala symbolem solidarity s oběťmi atentátu na pařížskou redakci satirického časopisu, kde rukou islamistů zemřelo 12 lidí.

Příští číslo vyjde v nákladu tři miliony výtisků, nikoli v obvyklém počtu 60 000. Prodávat se bude ve 25 zemích, napsala agentura AFP.

Kromě bíle oblečeného Proroka bude na obálce nápis "Tout est pardonné" (Vše odpuštěno), napsala média, která kresbu dostala v pondělí večer k dispozici.

Připravovanému středečnímu vydání se říká "vydání přeživších". Autor úvodní karikatury, podepisovaný jako Luz, je jedním z těch, kteří středečnímu vraždění v redakci Charlie Hebdo unikli.

Vydavatele týdeníku po útoku zasypal příval objednávek na nové vydání z domova i ze zahraničí, a rozhodl se proto náklad mimořádně zvýšit na tři miliony výtisků, napsala AFP. Ještě minulý týden se hovořilo o mimořádném nákladu milion kusů.

Obhájce a mluvčí časopisu Richard Malka připomněl, že kresby zobrazující Mohameda i autority jiných světových náboženství jsou již roky standardní součástí časopisu.

"Ve všech číslech Charlie Hebdo za posledních 22 let nebylo jediné, ve kterém by nebyly karikatury papeže, Ježíše, kněží nebo rabínů, imámů a Mohameda," citovala jej AFP. Bylo by prý "překvapivé", kdyby kresby Mohameda v novém čísle chyběly. Ve vysílání rozhlasové stanice Europe 1 Malka prohlásil, že týdeník, který se stal již dříve terčem islamistů, není časopis krutý, ale neuctivý.

Razantně přitom odmítl veškerá obvinění z islamofobie.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Dálnici D4 směrem na Prahu uzavřely na tři hodiny dvě dopravní nehody

Kvůli dvěma na sobě nezávislým nehodám mezi Příbramí a Dobříší byla ráno zhruba tři hodiny uzavřena dálnice D4 ve směru na Prahu. Policie odkláněla dopravu na 41. kilometru u Dubence, zpět na dálnici se auta vracela na exitu 32. Objízdná trasa vedla po souběžné silnici přes Obořiště. Provoz byl plně obnoven před 9. hodinou.

Při nehodách se nikdo nezranil, řekla příbramská policejní mluvčí Monika Schindlová. K haváriím došlo na 34. kilometru kolem 5:30. Podle mluvčí do sebe při jedné z nehod narazila tři auta, při druhé dva vozy. Příčinu havárií policisté vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy