Jerevanem cloumají demonstrace kvůli premiérovi, po zásahu policie je 20 lidí zraněných

ČTK ČTK
16. 4. 2018 16:39
V centru Jerevanu v pondělí propukly potyčky mezi policií a odpůrci jmenování bývalého arménského prezidenta Serže Sargsjana novým premiérem. Podle arménských médií bylo zraněno více než 20 lidí, hospitalizován byl i vůdce protestů Nikol Pašinjan. Zraněni byli i tři policisté, jeden z nich je podle úřadů ve vážném stavu. Podle místní agentury Aysor policie proti demonstrantům zakročila poté, co dav pronikl skrz policejní kordon na Bagramjanově třídě, aby se dostal do sídla parlamentu. Policisté použili ohlušující granáty, vodní děla a slzný plyn. Jako první se údajně pokusil protrhnout kordon poslanec Pašinjan, který je vůdcem opoziční strany Občanská smlouva.
Protesty v Jerevanu kvůli jmenování bývalého arménského prezidenta Serže Sargsjana novým premiérem.
Protesty v Jerevanu kvůli jmenování bývalého arménského prezidenta Serže Sargsjana novým premiérem. | Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 38 minutami

Armáda vystřídala sedm desítek vojáků v Mali. V čele mise EU zůstává český generál

Česká armáda na misi v Mali vystřídala sedm desítek vojáků, kteří střeží velitelství mise a výcvikovou základnu. Podílí se také na výcviku malijské armády. Nová jednotka v úterý od svých předchůdců převzala operační úkol. Uvedl to mluvčí výcvikové mise EU Jakub Šimíček. Velitelem celé mise Evropské unie i nadále zůstává český generál František Ridzák, svou funkci bude předávat v polovině ledna.

Slavnostní akt předání operačního úkolu mezi 3. a 4. úkolovým uskupením české armády se uskutečnil v úterý. Jednotka, která v Mali působila od května, byla složena především z vojáků 74. mechanizovaného praporu, doplnili je příslušníci 43. výsadkového praporu a dalších útvarů české armády. Nyní je vystřídali vojáci ze 131. dělostřeleckého oddílu z Jinců a specialisté z dalších útvarů.

Česká jednotka má v Mali za úkol chránit samotné velitelství mise v hlavním městě Bamaku, zajišťují také doprovod důležitých osob. Další její část zajišťuje bezpečnost výcvikové základny Koulikoro a chrání její velení. Podílí se také na výcviku. Kromě této jednotky má česká armáda v Mali několik desítek vojáků v čele s Ridzákem, kteří se podílejí na řízení samotné mise. Ridzák je prvním českým vojákem, který spojenecké misi v zahraničí velí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy