Jedni z posledních mamutů zemřeli žízní. Žili na ostrově u Aljašky

2. 8. 2016 11:20
Skupina žila na ostrově sv. Pavla v Beringově moři a vymřela přibližně před 5600 lety, tedy o pět tisíciletí později než většina mamutů jinde na Zemi. Kvůli oteplování stoupla hladina moře a jejich ostrov se zmenšil. Sladkovodní zdroje zřejmě zamořila slaná voda. Zbylá napajedla pak nejspíš zničili sami mamuti. Studii o jejich zániku zveřejnila Národní akademie věd Spojených států amerických.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Washington - Jedna z posledních - vědcům známých - skupin mamutů zřejmě zemřela žízní.

Skupina žila na ostrově sv. Pavla v Beringově moři. Vymřela přibližně před 5600 lety - zatímco většina mamutů ze Země vymizela už o 5000 let dříve.

Mamuty zřejmě zabila změna klimatu a s ní související změny v jejich přirozeném prostředí.

Podle studie zveřejněné Národní akademií věd Spojených států amerických šlo zejména o úbytek vody.

Přispěli k vlastnímu zániku

Skupina žijící na ostrově u Aljašky podle vědců čelila i odlišným hrozbám než mamuti na pevnině, k jejichž vyhynutí kromě změn v prostředí přispěli i lidé, kteří je lovili.

Kvůli oteplování stoupla hladina moře a ostrov obývaný mamuty se zmenšil. Sladkovodní zdroje zřejmě zamořila slaná voda. Zbylá napajedla pak nejspíš zničili sami mamuti, uvedl server BBC.

"Srocovali se kolem napajedel a zničili vegetaci. Setkáváme se s tím i dnes u slonů," vysvětluje profesor Russell Graham z Pensylvánské státní univerzity.

"Dochází k erozi sedimentů, které se hrnou do jezera. Voda je pak postupně stále méně a méně čerstvá."

Mamuti tak podle něj přispěli ke svému vlastnímu zániku. Dnešní slon potřebuje denně vypít mezi 70 až 200 litry vody. Podle Grahama mohli v případě prudkých změn mamuti na ostrově sv. Pavla vymřít velmi rychle. "Kdyby voda vyschla byť jen na dobu jednoho měsíce, mohlo to pro ně být fatální."

Více času jim ale mohlo dopřát tání sněhu, případně déšť.

"V širším pohledu tato studie zdůrazňuje, že malé populace jsou velmi citlivé na změny životního prostředí," uvedl profesor evoluční genetiky Love Dalén ze švédského přírodopisného muzea.

Podobný scénář, který vedl k vymření mamutů na zmíněném ostrově, by se podle vědců mohl opakovat i v budoucnu. Ohrozit by mohl nejen zvířata, ale i lidské obyvatele menších ostrovů.

Poslední mamuti podle dosavadních zjištění žili na Wrangelově ostrově v Severním ledovém oceánu. Vymřeli asi před 4000 lety.

 

Právě se děje

Další zprávy