Ženeva – Konference o znovusjednocení Kypru skončila ve čtvrtek zatím bez dohody. Poprvé se jednalo o bezpečnostních otázkách týkajících se tohoto středomořského ostrova, který je přes čtyřicet let rozdělený na řeckou a tureckou část.
Rozhovory mají znovu pokračovat 18. ledna, napsala agentura Reuters. Nový generální tajemník OSN António Guterres ujistil, že konečná dohoda je na dosah ruky.
"Jsme velmi blízko dohodě. Ale nemůžete čekat zázraky. Bude nutné mít trpělivost," upozornil Guterres s tím, že v zájmu pevného a trvalého řešení nelze dohodu ušít horkou jehlou.
Konference se zúčastnili prezidenti obou částí ostrova Nikos Anastasiadis a Mustafa Akinci, kteří si ve středu v historickém kroku vyměnili mapy s navrženým konečným rozdělením budoucí kyperské federace.
Ani jedna strana není zatím spokojena s plánem, který předložila ta druhá. Podle kyperského tisku se obě strany neshodují ohledně kontroly nad zhruba jedním procentem území poloostrova, z něhož by Turci měli ovládat necelých 30 procent.
Prezident řecké části země Anastasiadis také podle agentury AFP odmítl přítomnost turecké armády v severní, turecké části Kypru, až se dohoda uzavře. Ankara ale na setrvání svých 30 000 vojáků na ostrově trvá s tím, že jsou garantem více než 40 let trvajícího klidu. Podle kyperského tisku ale nevylučuje postupné snižování jejich počtu.
#BREAKING No Cyprus solution unless Turkish 'occupation' ends: Greece
— AFP news agency (@AFP) January 13, 2017
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan později prohlásil, že "nepřichází v úvahu", aby byly turecké síly staženy z ostrova.
Kypr je od turecké invaze v roce 1974, kdy se tam kyperští řečtí nacionalisté pokusili o vojenský převrat, rozdělen na Severokyperskou tureckou republiku, kterou uznává jen Turecko, a Kyperskou republiku.