Mírový proces 2006
- Jdu jednat se separatisty, řekl Zapatero
"ETA tento proces přerušila, zlikvidovala, ukončila," prohlásil ministr vnitra Alfredo Perez Rubalcaba na tiskové konferenci. Reagoval tak na kritiku španělské konzervativní opozice, které připadala předchozí slova premiéra Josého Luise Zapatera o "pozastavených" mírových jednáních nedostatečně razantní.
"A teď, když jsem to vyjasnil, by bylo skvělé, kdybychom mohli všichni společně usilovat o ukončení násilí ve Španělsku," dodal Rubalcaba směrem ke kritikům z Lidové strany.
Sobotní násilná akce v Madridu, k níž se podle policie po telefonu přihlásil údajný sympatizant baskických separatistů, vládu zaskočila.
- PŘEČTĚTE SI: ETA zaútočila na letiště v Madridu
"Čas terorismu vypršel"
Ještě v polovině prosince se totiž na tajné schůzce, o níž informoval tisk, představitelé vlády a zástupci ETA shodli, že klid zbraní i přes neshody mezi oběma tábory přinejmenším prozatím pokračuje.
Zapatero oznámil zahájení mírového procesu loni v červnu, když předtím v březnu organizace Baskicko a jeho svoboda (ETA) vyhlásila příměří.
Vláda je ale přesvědčena, že baskičtí radikálové, oslabení sérií policejních razií z posledních let, nejsou schopni v plné míře obnovit svou násilnou kampaň, jíž za 40 let jejího trvání padlo za oběť na osm set lidí.
"Myslím, že časy terorismu pro ETA navždy vypršely a situace je nezvratná. Domnívám se, že ETA byla poražena a nyní jsme svědky jejího pohřbu," prohlásil sebevědomě španělský generální prokurátor Cándido Conde-Pumpido. Připustil ale, že tragické excesy typu sobotního pumového útoku se ještě mohou opakovat.
Pocit zrady
Politický spojenec bojovníků z ETA, ilegální baskická strana Batasuna, přitom trvá na tom, že má nadále o mírový proces zájem. Radikální baskické separatisty ale frustruje, že přes veškerá dosavadní jednání policejní tlak na jejich hnutí nepolevil a že jejich odsouzení kolegové nebyli přesunuti do věznic blíž ke svým domovům.
"Nakonec by asi dali před pumovými útoky přednost míru, za daných okolností ale mají pocit, že byli zrazeni," vysvětluje v rozhovoru pro agenturu Reuters možné motivy sobotních útočníků Alec Reid, irský kněz, který se podílel na mírových jednáních v Baskicku i v Severním Irsku.
Přesto prý věří, že mírový proces bude pokračovat a poukazuje při tom na podobná "odbočení z cesty", kterých se před uzavřením mírové dohody dopustili ozbrojenci ze severoirské organizace IRA.
Španělská vláda obnovení mírového procesu v budoucnosti nevylučuje, tvrdí ale, že by k němu muselo dojít na základě nového mandátu od španělského parlamentu.