reklama
 
 

Atentátníci z Istanbulu byli z Ruska, Kyrgyzstánu a Uzbekistánu. Policie zadržela třináct lidí

Aktualizováno 30. 6. 2016 18:49
Turecké úřady oznámily, že sebevražední atentátníci byli cizinci. Údajně měli ruské, uzbecké a kyrgyzské občanství. Podle listu místní taxikář vypověděl, že krátce před útoky na istanbulské mezinárodní letiště přivezl tři muže hovořící cizím jazykem. Při útocích zemřelo 44 lidí. Dalších asi 230 lidí sebevražední atentátníci zranili. Stovka lidí zůstává v nemocnici.

Istanbul - Tři sebevražední atentátníci, kteří v úterý na istanbulském letišti způsobili smrt 42 lidí (další dva zemřeli později), měli uzbecké, ruské a kyrgyzské občanství. Ve čtvrtek to uvedly turecké úřady.

Již dříve turecký deník Hürriyet informoval, že jeden z útočníků byl Čečenec Osman Vadinov (podle některých médií Vadimov).

Podle tureckých médií Vadinov přišel do Turecka loni ze syrské Rakky, bašty organizace Islámský stát (IS). Právě tu podezírá turecká vláda ze zodpovědnosti za úterní sebevraže dný atentát.

V řadách IS bojuje podle deníku The Daily Telegraph na 2000 džihádistů ze severního Kavkazu, z nichž mnozí jsou veteráni z čečenských válek. Jako sebevražední atentátníci z řad IS však nejsou Čečenci příliš proslulí.

Ve středu v noci turecká média zveřejnila fotografie domnělých tří teroristů z istanbulského letiště tak, jak je zachytily letištní bezpečnostní kamery. Jeden z nich měl i přes letní teplé počasí teplou bundu, druhý měl na sobě sako.

Podle deníku Hürriyet vypověděl taxikář Mahmut Bağiş, že přivezl na letiště asi půl hodiny před útoky tři muže, kteří mezi sebou mluvili cizím jazykem. Prý jim nerozuměl ani slovo. U sebe prý měli tři batohy a kufr.

Turecká policie ve čtvrtek podle agentury Anadolu zadržela v souvislosti s útokem 13 podezřelých. Při razii v několika istanbulských čtvrtích zasahovala současně na 16 adresách. Mezi zadrženými jsou tři cizinci.

Útoky na istanbulském letišti si vyžádaly 44 obětí, včetně 19 cizinců. Dalších přibližně 230 lidí sebevražední atentátníci zranili. Skoro stovka lidí zůstává v nemocnici, z toho čtyřicet osob je na jednotkách intenzivní péče.

autor: ČTK | 30. 6. 2016 12:42

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama