Atentátníci z Istanbulu byli z Ruska, Kyrgyzstánu a Uzbekistánu. Policie zadržela třináct lidí

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 6. 2016 18:49
Turecké úřady oznámily, že sebevražední atentátníci byli cizinci. Údajně měli ruské, uzbecké a kyrgyzské občanství. Podle listu místní taxikář vypověděl, že krátce před útoky na istanbulské mezinárodní letiště přivezl tři muže hovořící cizím jazykem. Při útocích zemřelo 44 lidí. Dalších asi 230 lidí sebevražední atentátníci zranili. Stovka lidí zůstává v nemocnici.
Místo exploze.
Místo exploze. | Foto: Reuters

Istanbul - Tři sebevražední atentátníci, kteří v úterý na istanbulském letišti způsobili smrt 42 lidí (další dva zemřeli později), měli uzbecké, ruské a kyrgyzské občanství. Ve čtvrtek to uvedly turecké úřady.

Již dříve turecký deník Hürriyet informoval, že jeden z útočníků byl Čečenec Osman Vadinov (podle některých médií Vadimov).

Podle tureckých médií Vadinov přišel do Turecka loni ze syrské Rakky, bašty organizace Islámský stát (IS). Právě tu podezírá turecká vláda ze zodpovědnosti za úterní sebevraže dný atentát.

V řadách IS bojuje podle deníku The Daily Telegraph na 2000 džihádistů ze severního Kavkazu, z nichž mnozí jsou veteráni z čečenských válek. Jako sebevražední atentátníci z řad IS však nejsou Čečenci příliš proslulí.

Ve středu v noci turecká média zveřejnila fotografie domnělých tří teroristů z istanbulského letiště tak, jak je zachytily letištní bezpečnostní kamery. Jeden z nich měl i přes letní teplé počasí teplou bundu, druhý měl na sobě sako.

Podle deníku Hürriyet vypověděl taxikář Mahmut Bağiş, že přivezl na letiště asi půl hodiny před útoky tři muže, kteří mezi sebou mluvili cizím jazykem. Prý jim nerozuměl ani slovo. U sebe prý měli tři batohy a kufr.

Turecká policie ve čtvrtek podle agentury Anadolu zadržela v souvislosti s útokem 13 podezřelých. Při razii v několika istanbulských čtvrtích zasahovala současně na 16 adresách. Mezi zadrženými jsou tři cizinci.

Útoky na istanbulském letišti si vyžádaly 44 obětí, včetně 19 cizinců. Dalších přibližně 230 lidí sebevražední atentátníci zranili. Skoro stovka lidí zůstává v nemocnici, z toho čtyřicet osob je na jednotkách intenzivní péče.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Česko uspělo ve sporu s insolvenčním správcem Viktoriagruppe

Odvolací soud v Mnichově potvrdil, že správce musí respektovat postavení Česka a daňové pohledávky tuzemských orgánů budou spláceny přednostně. Česko tak bude i nadále v rámci insolvenčního řízení vystupovat jako zajištěný věřitel.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Opozice chce o výročních zprávách ČT ve sněmovně znovu jednat příští týden

Opozice po skončení pátečního jednání sněmovny navrhne termíny pro projednání výročních zpráv České televize v příštím týdnu. Podle předsedy poslaneckého klubu ODS Zbyňka Stanjury se nabízí hned několik možností, kdy dokončit ve čtvrtek neuzavřenou debatu. Pokud nezískají podporu, požádají opoziční strany o svolání mimořádné schůze, jak ji už avizovali starostové a lidovci. Poslanci ve čtvrtek debatou nad zprávami strávili pět hodin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy