Hrdina z Notre-Dame: Kaplan zachránil z hořícího chrámu korunu, pomáhal i v Bataclanu

ČTK ČTK
16. 4. 2019 19:29
Média po celém světě oslavují jako hrdinu kaplana pařížských hasičů, který se v pondělí účastnil zásahu při požáru katedrály Notre-Dame. Jean-Marc Fournier se vydal do hořícího chrámu, aby z pokladnice zachránil relikvie včetně trnové koruny, kterou měl podle věřících na hlavě při ukřižování Ježíš Kristus.
Fotografie předmětů vynesených z katedrály Notre-Dame.
Fotografie předmětů vynesených z katedrály Notre-Dame. | Foto: Twitter Anne Hidalgové

Kaplan Fournier údajně trval na tom, že se spolu s ostatními hasiči vydá do hořící katedrály, aby pomohl vynést cennosti z chrámové pokladnice. Podle médií se podílel mimo jiné na záchraně trnové koruny, kterou zakoupil ve 13. století francouzský král Ludvík IX.

"Otec Fournier je naprostý hrdina," citovala britská stanice Sky News jednoho z hasičů. "Vůbec na sobě nedal znát strach a vydal se přímo do katedrály pro relikvie," dodal.

Kaplan utěšoval zraněné po teroristickém útoku v roce 2015

Jak připomněla agentura AP, nedostal se kaplan Fournier v souvislosti s požárem Chrámu Matky Boží do hledáčku médií poprvé. Už v listopadu 2015 utěšoval zraněné a modlil se nad mrtvými při útoku teroristů na pařížský hudební klub Bataclan.

Padesátník Fournier svou kariéru začínal v Německu, později pobýval ve francouzském departementu Sarthe. V minulosti působil i jako duchovní v Afghánistánu, kde přežil útok povstalců, při němž zahynulo deset vojáků.

VIDEO: Podívejte se do katedrály Note-Dame před požárem a po požáru něm

Ničivému ohni bylo v pařížské katedrále Notre-Dame vystaveno sousoší Piety, vzácná Madona s dítětem nebo unikátní varhany a vitrážová okna. | Video: Asociated Press
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Federer rozdrtil Albota, v Basileji je už posedmnácté ve čtvrtfinále

Miláček domácích fanoušků Roger Federer porazil v druhém kole v Basileji 6:0, 6:3 Moldavana Radu Albota a při 19. startu na halovém turnaji v rodném městě si zahraje 17. čtvrtfinále. V dosavadních dvou zápasech prohrál slavný švýcarský tenista jen pět gamů.

Osmatřicetiletý Federer dnes navázal na úvodní výhru nad Němcem Peterem Gojowczykem za 53 minut a s Albotem se zdržel jen zhruba o deset minut déle. Na kurtu tak grandslamový rekordman nestrávil ještě ani dvě hodiny a upravil svou bilanci v St. Jakobshalle na 73:9.

Federer útočí v Basileji na jubilejní desátý titul, což se mu letos povedlo už na trávě v Halle. Ve čtvrtfinále se může střetnout s krajanem Stanem Wawrinkou, jehož ještě ve 2. kole čeká Američan Frances Tiafoe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy