Hrdina z Notre-Dame: Kaplan zachránil z hořícího chrámu korunu, pomáhal i v Bataclanu

ČTK ČTK
16. 4. 2019 19:29
Média po celém světě oslavují jako hrdinu kaplana pařížských hasičů, který se v pondělí účastnil zásahu při požáru katedrály Notre-Dame. Jean-Marc Fournier se vydal do hořícího chrámu, aby z pokladnice zachránil relikvie včetně trnové koruny, kterou měl podle věřících na hlavě při ukřižování Ježíš Kristus.
Fotografie předmětů vynesených z katedrály Notre-Dame.
Fotografie předmětů vynesených z katedrály Notre-Dame. | Foto: Twitter Anne Hidalgové

Kaplan Fournier údajně trval na tom, že se spolu s ostatními hasiči vydá do hořící katedrály, aby pomohl vynést cennosti z chrámové pokladnice. Podle médií se podílel mimo jiné na záchraně trnové koruny, kterou zakoupil ve 13. století francouzský král Ludvík IX.

"Otec Fournier je naprostý hrdina," citovala britská stanice Sky News jednoho z hasičů. "Vůbec na sobě nedal znát strach a vydal se přímo do katedrály pro relikvie," dodal.

Kaplan utěšoval zraněné po teroristickém útoku v roce 2015

Jak připomněla agentura AP, nedostal se kaplan Fournier v souvislosti s požárem Chrámu Matky Boží do hledáčku médií poprvé. Už v listopadu 2015 utěšoval zraněné a modlil se nad mrtvými při útoku teroristů na pařížský hudební klub Bataclan.

Padesátník Fournier svou kariéru začínal v Německu, později pobýval ve francouzském departementu Sarthe. V minulosti působil i jako duchovní v Afghánistánu, kde přežil útok povstalců, při němž zahynulo deset vojáků.

VIDEO: Podívejte se do katedrály Note-Dame před požárem a po požáru něm

Ničivému ohni bylo v pařížské katedrále Notre-Dame vystaveno sousoší Piety, vzácná Madona s dítětem nebo unikátní varhany a vitrážová okna. | Video: Asociated Press
 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Biden chce prodloužit smlouvu s Ruskem o kontrole jaderných zbraní, Kreml to vítá

Americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o kontrole jaderných zbraní Nový START. Napsal to dnes deník The Washington Post (WP) a zprávu později potvrdila i prezidentova mluvčí. Smlouva byla podepsaná v roce 2010 v Praze a její platnost vyprší 5. února.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá.

Jak napsal WP, o prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Další zprávy