Čína poráží Evropu jejími vlastními zbraněmi. Zelenými technologiemi, říká analytik

Martin Novák Martin Novák
14. 12. 2024 18:38
Zvolený prezident Donald Trump chce americký trh chránit cly, což se dotkne zřejmě především Číny. A přispěje to k odumírání globalismu tak, jak ho chápeme v intencích devadesátých let minulého století, říká v podcastu Americký sen analytik a komentátor Hospodářských novin Martin Ehl.
Americký sen můžete poslouchat na Spotify, Apple Podcast a v dalších aplikacích. | Video: Martin Novák, Martin Ehl

Ve své nové knize Probouzení se zamýšlí nad budoucností Česka v Evropě a ve světě, který se mění. "Byli jsme zvyklí v mezinárodních vztazích řešit věci pomocí různých institucí, která nastavovala nějaká pravidla. Bylo výhodné mít otevřený obchod nebo mít dodavatelský řetězec nastavený tak, že na tom vydělají všichni a je to levnější pro spotřebitele. Jenže toto všechno se změnilo agresivnější politikou Ruska a Číny. Číňané nechtějí existující globalizaci úplně změnit, spíš ji ovládnout," říká Martin Ehl v podcastu.

Parafrázuje také bývalého amerického prezidentského kandidáta Johna McCaina, že Rusko je benzínovou pumpu s jadernými zbraněmi. V narážce na to, že ruské státní příjmy stojí hlavně na ropě a zemním plynu.

Americký sen můžete poslouchat na Spotify, Apple Podcast a v dalších aplikacích:

"Také se říká, že Rusko je Nigérie se sněhem," reaguje Martin Novák s připomínkou legendárního výroku zakladatele firmy Google Sergeye Brina, který z Ruska pochází.

V epizodě podstatu dojde řeč i na možnou čínskou odpověď na americká či evropská cla. "Čína chce Evropu porazit jejími vlastními zbraněmi, kdybych měl použít vojenský slovník. Zelenými technologiemi, ve kterých má zhruba deset let náskok proti Evropě. Třeba v Maďarsku investují do výroby baterií pro elektromobily. Je to jiný druh montovny: Číňané si postaví své továrny a nikoho do nich nepustí," říká analytik.

 
JC
Ján Chládekpřibližně před 1 měsícem

USA se povedl husarsky kousek. Příslibem UA do NATO rozdrbal trh s Ruskem EU bude vše dovážet přes zprostředkovatele s samozřejmě není konkurenceschopna. USA si budou hlídat svoje zájmy a nějaká Evropa jim je u zadele. Rusaci mají co prodávat desítky let. Čína vyrobý vše za x krát nižší cenu ale budeme pořád machrovat že jsme pupek světa.

JC
Ján Chládekpřibližně před 1 měsícem

Tak kdo je vic v pytli Rusko s Čínou anebo EU.

TK
Tomáš Kučerapřibližně před 1 měsícem

Nejjednodušší cesta je ustavit evropskou federaci. Nakonec by se ukázalo, že je to cesta nejlepší, protože vedle evropského trhu by vznikla evropská fiskální unie, a vznikly by i všechny instituce, bez kterých se trh neobejde, například soudy, arbitráž a exekutoři. Odpadne zbytečně složité vyjednávání mezi 27 státy a strach z toho, že některý finančně nezodpovědný stát rozloží mezinárodní obchodování v Unii, protože hlavní rozpočet bude centrální a jednotlivé státy budou mít jenom svůj vlastní národní rozpočet, a to pouze o věcech, které budou mít dosah pouze v jednotlivých státech.

JK
Jirka Kalinapřibližně před 1 měsícem

Jen se čeká na konec všech možných embarg na Rusko a zase bude dobře.

JP
jan Popelkapřibližně před 1 měsícem
Jirka Kalina

asi máte očekávání, která se nenaplní. Embarga jen tak neskončí i když válka nějak se ukončí.

VV
Vítězslav Vranýpřibližně před 1 měsícem

Evropa je bez šance. Zpovykaná a zlenivělá. Politik nebo politická strana, která by deklarovala zásadní změnu kurzu a stála si za ní zatím není na scéně. Papulisti na levici i na pravici krom toho papulování nemají nic moc co nabídnout a bezbarvý politický střed bude jen udržovat stávající stav a chlácholit nespokojené obyvatelstvo prázdnými řečmi. Nečeká nás nic dobrého.

Právě se děje

Další zprávy