Santa Barbara - Český prezident Václav Klaus v pátek večer středoevropského času promluvil na mezinárodní konferenci o změnách klimatu v kalifornské Santa Barbaře, pořádané prestižním americkým deníkem Wall Street Journal.
Jeho příspěvek měl název "Globální budíček (Global Reality Check): Od Evropy přes Čínu k USA. Jak realistické jsou zelené snahy uprostřed bortící se ekonomiky?"
Český prezident řekl, že aktivita vlád a politiků nemůže být lékem na klimatické změny.
Rozlišit oprávněné obavy a panikářství
Zopakoval, že je třeba přísně oddělovat oprávněnou péči o životní prostředí a klimatické panikářství, které, jak uvedl, může vést k omezování svobody a rozvoje společnosti.
Podle českého prezidenta seriózní debata o klimatických změnách dosud nezačala a vědci také ještě nepředložili silné důkazy o tom, jak globální oteplování může být nebezpečné
„To, co Gore káže, je zásadně chybné, a pokud si někdo netroufne mu to říci do očí, tak já si to troufám. Je škoda že od debaty odstoupil a více méně posunul své vystoupení o den dříve, když já jsem ještě seděl v letadle," citovala Klause agentura ČTK.
Organizátoři však uvedli, že skutečným důvodem změn programu byla snaha přitáhnout na oba dny co nejvíce posluchačů a jak Klaus, tak Gore byli mezi nejočekávanějšími řečníky. Proto sami přesunuli projev bývalého amerického viceprezidenta na čtvrtek.
Český prezident, známý svými názory popírajícími vliv člověka na změny klimatu, je dokonce na stránkách pořadatelů veden coby současný "prezident EU".
Gore versus Lomborg
Že se Gore debat nebojí, ukázal koneckonců i v samotné Santa Barbaře, kde se do sebe ve čtvrtek pustili s jiným známým popíračem lidského vlivu na globální oteplování, dánským profesorem Björnem Lomborgem.
Oblíbenec konzervativního televizního kanálu FoxNews Lomborg se proslavil roku 2001, kdy vydal knihu "Skeptický environmentalista". V ní za pomoci ekonomů zkoumal, jak se poměrem vynaložené náklady/dosažený výsledek dají měřit různé druhy investic do snahy o zlepšení budoucnosti lidstva.
Podle Lomborga jsou investice na boj proti globálnímu oteplování ekonomicky velmi nevýhodné. Skeptický environmentalista tvrdí, že zatímco každý dolar věnovaný na boj proti tuberkulóze se zhodnotí třicetinásobně, výtěžek z dolaru proti změnám klimatu je pouhých devadesát centů.
"Nechci k vám být hrubý...ale tato čísla byla již několikrát vyvrácena," odpověděl mu ve čtvrtek Gore, který poukázal na to, že efekt globálního oteplování je tak těžko odhadnutelný, že nelze finanční dopad jednoduše spočítat.
Gore uvedl, že pokud se zvednou hladiny světových moří v důsledku tání ledovců jen o 30 centimetrů, bude se muset přestěhovat milion lidí. Současné modely přitom prorokují zvýšení hladiny až o 6 metrů.
Dále dle serveru www.mnn.com poukázal na nebezpečí uvolnění obrovských zásob metanu ukrytých pod ledem či rozšíření malarických komárů a tropických bakterií do v současnosti chladnějších oblastí.
Do New Yorku
Ještě více klimatologických skeptiků se sejde na Mezinárodní konferenci o klimatických změnách v New Yorku, kterou Klaus v neděli večer svým projevem zahájí.
"Prezident Klaus je bojovník za lidská práva a opravdový šampion základních lidských svobod," prohlásil James F. Talyor z organizace Heartland Instutute, která každoroční klima-skeptické setkání pořádá.
"Jeho vhled do negativního vztahu mezi těžkopádnými omezeními skleníkových plynů a základními lidskými svobodami poskytne senzační příspěvek k Mezinárodní konferenci o změnách klimatu v roce 2009."
Na stejné téma promluví Klaus v pondělí i na Kolumbijské univerzitě, předtím ještě poobědvá s redakční radou deníku Wall Street Journal, která také jeho cestu do USA podle prezidenta platí.