Kvůli změnám klimatu zaniká první stát. Kiribati

man
6. 6. 2008 7:00
Stoupající hladiny moří ohrožují i další země
Vlajka Kiribati.
Vlajka Kiribati. | Foto: Reuters

Auckland - U příležitosti dnešního celosvětového Dne životního prostředí prohlásil prezident malého tichomořského soustroví Kiribati, že se jeho stát stal první obětí změn klimatu.

Stoupající hladina oceánu podle Anote Tonga odsoudila souostroví se zhruba 100 tisíci obyvateli k zániku. O osudu země už je prý - bohužel - nezvratně rozhodnuto.

"Mnoho lidí už muselo přesídlit jinam, protože jejich domy a pole pohlcuje voda. Vesnice, které stály desítky let, zanikají. Nejsem vědec ani klimatolog, ale mám oči a vidím, že takové věci se tady dějí," řekl Tong na summitu v novozélandském Aucklandu.

Celou zemi čeká stěhování

"Jsme už v bodě, odkud není návratu. Naše země zkrátka zmizí, stane se neobyvatelnou," uvedl prezident s tím, že obyvatelé Kiribati nemají v budoucnosti jinou možnost než požádat mezinárodní společenství o přesídlení do jiných zemí.

Satelitní snímek jednoho z ostrovů, které zatím stále ještě tvoří Kiribati.
Satelitní snímek jednoho z ostrovů, které zatím stále ještě tvoří Kiribati. | Foto: Reuters

Kiribati tvoří třiatřicet ostrovů a atolů, nezávislost země získala v roce 1979. Do povědomí světa se dostala v roce 2000, kdy v přímém  přenosu televize CNN vzhledem k časovému posunu jako první stát na světě vstoupila do nového milénia.

Někteří vědci očekávají, že stoupající hladina oceánu zničí Kiribati už do konce tohoto století. Podle šéfa úřadu OSN pro životní prostředí (UNEP) Achima Steinera budou osud Kiribati následovat i další tichomořské ostrovy.

Na seznam ohrožených zemí patří také turisticky atraktivní Maledivy v Indickém oceánu.

O ekonomiku už nejde

Prezident Kiribati Anote Tong na summitu kritizoval i politiky, kteří s poukazem na ekonomické dopady váhají s bojem proti klimatickým změnám.

"My neřešíme ekonomický růst, ale naše přežití," řekl prezident souostroví.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy