Klaus letí služebně do USA, opět kvůli klimatu a krizi

Domácí Domácí
4. 3. 2009 11:48
Na duel s bývalým viceprezidentem Billa Clintona ale nedojde
Václav Klaus
Václav Klaus | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Prezident Václav Klaus odlétá ve čtvrtek už podruhé během krátké doby na pracovní návštěvu Spojených států, kde vystoupí s několika projevy o globálním oteplování i současné ekonomické krizi.

Nejprve zamíří do kalifornské Santa Barbary. Autor knihy "Modrá, nikoli zelená planeta" se měl na konferenci o životním prostředí podle původních plánů na jednom pódiu střetnout s Alem Gorem, laureátem Nobelovy ceny a zapáleným bojovníkem proti oteplování.

"Organizátoři svůj nápad nakonec přehodnotili a pan prezident Klaus vystoupí v jiný den než Al Gore," citovaly Lidové noviny mluvčího Hradu Radima Ochvata. "Možná se toho střetu bývalý viceprezident bál."

Ze Santa Barbary Klausovy kroky povedou na východ USA. V New Yorku svým projevem zahájí další konferenci o změnách klimatu, kterou pořádá Heartland Institute.

Návštěvu zakončí projevem na Columbijské univerzitě. I tentokrát se bude týkat souvislostí mezi oteplováním a celosvětovou recesí.

Klaus na druhou stranu Atlantiku míří pouhý měsíc před návštěvou amerického prezidenta Baracka Obamy v Praze.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Soud v Senegalu obvinil opozičního politika ze znásilnění. Zemi zaplavily protesty

Senegalský soud v pondělí obvinil opozičního politika Ousmana Sonka ze znásilnění a na kauci ho propustil. Oznámila to agentura Reuters, podle níž by mohlo Sonkovo propuštění pomoci uvolnit napětí, které v zemi panuje od minulého týdne.

Sonkovi příznivci považují obvinění za vyřizování politických účtů. Několik dní proti Sonkově uvěznění protestovali a v pondělí měl začít další třídenní protest. Senegal byl dosud považován za stabilní zemi v jinak neklidné oblasti. Současné nepokoje jsou největší za mnoho let.

Sonko vznesená obvinění odmítl a řekl, že jsou motivovaná politicky. Jeho případ obrací pozornost na prezidenta Mackyho Salla. Podle opozice se bezdůvodně zaměřuje na politické soupeře. Panuje podezření, že bude chtít své působení ve funkci prodloužit nad ústavně povolený dvojí mandát.

Zdroj: ČTK
Další zprávy