JAR: tábory pro pronásledované cizince nepostavíme

mih
28. 5. 2008 17:42
Popřela tak informace humanitárních organizací
Situace v současných úkrytech začíná být kritická.
Situace v současných úkrytech začíná být kritická. | Foto: Reuters

Johannesburg - Jihoafrická republika odmítla, že by měla v úmyslu postavit sedm uprchlických táborů pro 70 tisíc pronásledovaných cizinců, kteří se nyní ukrývají na policejních stanicích či v kostelech.

O údajných plánech státu informovala dříve zahraniční média s odvoláním na humanitární organizace působící v zemi.

Podle zpravodajů britské BBC však tyto informace popřela mluvčí ministerstva vnitra Siobhan McCarthyová. Detaily by vláda měla poskytnout ve čtvrtek.

Siobhanová tvrdí, že uprchlíci budou bydlet v provizorních útulcích pro 2000 lidí. Podle vládního prohlášení jsou informace humanitárních organizací "nepodložené a proto nepravdivé".

Násilnosti namířené proti přistěhovalcům z jiných afrických zemích propukly v JAR před pár týdny. Zločinecké skupiny zavraždily nejméně 56 lidí a 650 dalších zranily.

Přes 1300 lidí bylo kvůli podezření z páchání násilí zatčeno. Aby vláda násilnosti potlačila, nasadila i armádu.

Mezinárodní humanitární organizace varují, že se situace v dosavadních úkrytech cizinců zhoršuje. Ani zřízení sedmi velkých táborů by však podle nich problémy nevyřešilo. Uprchlíků je už totiž příliš mnoho.

Organizace Lékaři bez hranic poukazuje na to, že v jednom z přecpaných úkrytů nedaleko Johannesburgu se mezi utečenci šíří průjmové infekce a respirační choroby. Lidé nemají k dispozici ani dost vody, ani záchody.

"Máme problém s hygienou, je zima, stále více lidí je nemocných," řekla Francoise Le Goffová z Červeného kříže, podle které musejí lidé z dočasných úkrytů co nejdříve odejít.

V 49ti milionové JAR žije 3 až 5 milionů přistěhovalců, kteří utekli ze zemí jako Zimbabwe nebo Mozambik. Řada z nich teď opouští i Jihoafrickou republiku, další desetitisíce se kvůli strachu z xenofobního násilí ukrývají.

Odborníci dlouho poukazují na fakt, že jihoafrická společnost patří k nejméně tolerantním na světě. Mnoho lidí přistěhovalce dlouhodobě obviňuje, že mohou za sociální problémy, jako jsou růst kriminality či rozšíření drog.

 

Právě se děje

Další zprávy