Japonští velrybáři se střetli s australskými aktivisty ze Sea Shepherd

Japonští velrybáři se střetli s australskými aktivisty ze Sea Shepherd
Foto: Reuters
Reuters Reuters, Lucie Kalivodová
6. 1. 2010 11:17

Loď Ady Gil patřící australské ekologické organizaci Sea Shepherd Conservation Society se potopila v Antarktidě po nárazu do japonské velrybářské lodi. Ekologičtí aktivisté s velrybáři bojovali dva dny a kromě vodních děl používali i oslepující zelené lasery a "zapáchající bomby". Všech šest členů posádky Ady Gil se z potápějící se lodi zachránilo a vyvázlo bez zranění.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecká zpěvačka Böleková zemřela po 288 dnech hladovky

V Turecku dnes po 288 dnech protestní hladovky zemřela zpěvačka Helin Böleková, členka populární folkové skupiny Grup Yorum. Informovala o tom agentura AP. Osmadvacetiletá hudebnice zahájila hladovku v době, kdy byla loni ve vězení kvůli údajnému napojení na zakázanou Stranu kurdských pracujících (PKK). Protestovala tak proti perzekuci členů skupiny a proti zákazu vystupovat, který těleso dostalo už v roce 2016.

Böleková a její kolega z kapely Ibrahim Gökçek přestali přijímat potravu poté, co skončili na mřížemi kvůli vyšetřování údajných styků s PKK. Ta vede ozbrojený boj za kurdskou autonomii a turecká vláda, ale také Evropská unie a Spojené státy ji považují za teroristickou organizaci. Z vězení vyšli loni v listopadu, ale s hladovkou ani poté neskončili. Jejich cílem bylo, aby byli propuštěni i zbývající členové skupiny a aby skupina známá svými protestsongy mohla opět vystupovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy