reklama
 
 

Za havárii ve Fukušimě může vláda a energetická firma, řekl poprvé japonský soud

17. 3. 2017 13:17
Za výbuch v jaderné elektrárně Fukušima v roce 2011 může energetická firma Tepco a japonská vláda. Za viníky je označil tamní soud. Někteří lidé, kteří museli tehdy kvůli jaderné havárii opustit své domovy, žádali u soudu odškodnění za psychickou újmu. Kompenzaci škod japonské soudy přiznávaly obětem již dříve, nikdy ale neoznačily viníky. Výbuch ve Fukušimě následoval po silné vlně tsunami, která si vyžádala více než 15 000 obětí.

Tokio - Japonský soud v pátek poprvé označil za viníky havárie v jaderné elektrárně Fukušima z roku 2011 tokijskou energetickou firmu Tepco a vládu. Uvedla to agentura Reuters.

Správní soud v Maebaši na sever od Tokia dal za pravdu 137 evakuovaným, kteří žádali odškodnění za psychickou újmu utrpěnou kvůli nucenému opuštění domovů v důsledku radiace. Kompenzaci škod japonské soudy přiznávaly obětem již dříve, ale nikdy nebyli označeni zodpovědní činitelé.

Japonská média dlouho napadla vládu a firmu Tepco za to, jak se k situaci stavěly. Vláda v prosinci zdvojnásobila odhad nákladů spojených s havárii na 21,5 bilionu jenů (4,8 bilionu Kč) a odškodné navýšila na 7,4 bilionu jenů z 5,4 bilionu. Tepco v prohlášení sdělilo, že si výrok soudu prostuduje, než k němu zaujme stanovisko.

Havárie ve Fukušimě se stala v březnu 2011 po zemětřesení o síle devíti stupňů, po kterém následovala vlna tsunami. O život tehdy přišlo více než 15 000 lidí.

Kvůli havárii a úniku radiace musely úřady evakuovat 160 000 lidí, mnozí už se zřejmě nebudou moci do svých domovů nikdy vrátit. Neštěstí představuje největší nukleární katastrofu od havárie ukrajinské jaderné elektrárny v Černobylu v roce 1986.

Japonci na 11. březen 2011 nezapomenou. Záběry připomínají ničivé zemětřesení a tsunami, a jejich následky včetně havárie v elektrárně Fukušima. | Video: Reuters |  02:00

autor: ČTK | 17. 3. 2017 13:17

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama