Císař Akihito si získal srdce i úctu Japonců. Abdikace je jedním z mnoha nevšedních činů

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
8. 8. 2016 10:37
Japonský císař podruhé během své vlády vystoupil v televizi, aby oznámil přání rezignovat. Přestože japonské zákony abdikaci neumožňují, má Akihito podporu mezi obyvateli, kteří ho chovají ve velké úctě. Během svého panování je dokázal spojit a distancovat monarchii od agresivního nacionalismu, který země praktikovala v období druhé světové války. Jako první se oženil s ženou bez šlechtického původu a procestoval s ní kus světa na oficiálních zahraničních návštěvách. Císař Akihito boří mýty a nezastavil se ani v pokročilém věku. Ohlášení úmyslu abdikovat je jen dalším příkladem jeho nevšedního chování, kterým si získal srdce Japonců.
Japonskému císaři je 82 let.
Japonskému císaři je 82 let. | Foto: Reuters

Tokio - Poslední císař na světě chce ve svých 82 letech rezignovat. Pro japonskou monarchii je Akihitovo rozhodnutí nebývalé. Za celých 200 let to ještě žádný z jeho předchůdců neudělal.

Úmysl sestoupit z trůnu ohlásil během svého historicky teprve druhého vystoupení v televizním vysílání. Během něj národu sdělil své obavy, že mu vysoký věk a horšící se zdravotní stav nedovolí nadále pokračovat. 

"Obávám se, že by pro mě mohlo být obtížné plnit své povinnosti jako symbol státu celou svou bytostí, jako jsem to dělal doposud," zaznělo během desetiminutového projevu.

Císař, který byl korunován v roce 1989 po smrti svého otce, v roce 2003 podstoupil operaci kvůli rakovině prostaty a před čtyřmi lety prodělal operaci srdce.

Podle zpravodajského serveru BBC Akihito uvedl, že v případě rezignace by jednou z možností mohlo být ustanovení vlády regenta. S největší pravděpodobností po něm ale trůn převezme jeho nejstarší syn Naruhito, kterému je 56 let.

K tomu ale bude nutná změna legislativy, jelikož současné zákony abdikaci císaře neberou v úvahu. Sám Akihito proto v projevu termín "abdikace" ani nepoužil, když hovořil o svém přání vzdát se svých povinností. Císař nesmí zasahovat do politiky a takový výrok by byl považován za politický.

Japonský předseda vlády Šinzó Abe už se nechal slyšet, že vláda se bude možností případných změn vážně zabývat. Ty bude poté muset schválit ještě parlament.

Podporu má císař také mezi obyvateli. Podle posledního průzkumu agentury Kyoto si 85 procent Japonců myslí, že by mu rezignace měla být umožněna.

Akihitova obliba mezi lidmi je ve světle ostatních monarchií ze zbytku světa vůbec neobvyklá. Obyvateli je chován v obrovské úctě. Tak blízký vztah nemají ani Britové ke své královské rodině. Přesto ani japonský monarcha nepřekračuje své ústavní pravomoci a nikdy nevstupuje do politického dění země.

První potomek lidí na císařském trůnu

Kolem japonského císaře Akihita koluje mnoho zajímavostí.

Jako 125. japonský císař v pořadí je teprve prvním, který ztratil v tradiční japonské společnosti božské postavení. Podle ústavy, která vznikla v roce 1947, je císař symbolem jednoty národa a státu a odvozuje svou moc od národa. Na rozdíl od svého otce Hirohita, který byl ještě považován za pozemského potomka bohů, je již běžným monarchou.

Mnohými Japonci je obdivován proto, že dokázal císařskou rodinu distancovat od agresivního nacionalismu, který Japonsko vyznávalo během druhé světové války. Přestože je jeho role pouze reprezentativní, dokázal obyvatele znovu spojit a představuje pro společnost silně tmelící prvek.

Důkazem bylo i jeho vystoupení v televizi po ničivém zemětřesení, které Japonsko zasáhlo v roce 2011.

Srdce Japonců si ale částečně získal už v roce 1959, když se oženil se svou současnou manželkou Mičiko, která navzdory tradici nemá šlechtický původ. Jejich vzplanutí národ označil jako "romanci tenisového kurtu", protože právě tam se poprvé setkali.

Jako císař se snažil žít moderním životním stylem a svůj rod co nejvíce přiblížit obyčejným lidem. S manželkou podnikli bezpočet zahraničních cest. I to bylo na nejvyššího monarchu velmi neobvyklé. Vždyť prvním císařem, který kdy vůbec vycestoval do zahraničí, byl teprve jeho otec Hirohito.

Akihito a Mičiko mají tři děti - dva syny a jednu dceru. Přímým nástupcem bude syn Naruhito, který ale nemá žádného potomka mužského pohlaví. První vnuk se císaři narodil v roce 2006 a na svět ho přivedla manželka jeho mladšího syna, který tak naváže na císařskou linii.

 

Právě se děje

Další zprávy