Tokio - Východní pobřeží Japonska zasáhlo kolem 17. hodiny místního času (9:00 SEČ) zemětřesení o síle 7,3 stupně Richterovy stupnice.
Zhruba po hodině dorazilo k pobřeží prefektury Mijagi na severovýchodě země několik vln tsunami, které byly zhruba metr vysoké.
Jedním ze zasažených měst bylo Išinomaki, kde při loňském ničivém zemětřesení zahynulo na 4000 lidí a které patřilo k vůbec nejpostiženějším.
Dosavadní zprávy hovoří o pěti zraněných. Ztráty na životech ani velké materiální škody prozatím nejsou hlášeny.
Úřady před tsunami varovaly s předstihem a z níže položených oblastí preventivně evakuovaly kolem 5000 lidí. Výstraha byla odvolána po zhruba dvou hodinách.
Otřesy byly cítit až v Tokiu
Hypocentrum zemětřesení leželo asi 245 kilometrů jihovýchodně od pobřeží, a to v hloubce kolem 36 kilometrů, uvedla americká geologická služba USGS.
Otřesy půdy ale byly cítit i ve 460 kilometrů vzdáleném Tokiu. Budovy se v japonské metropoli podle ČTK rozkývaly na několik minut. Lidé okamžitě sdíleli na sociálních sítích snímky s varováním, které vysílaly televize.
Japonsko po ničivém zemětřesení:
Prefektura Mijagi se stále vzpamatovává z katastrofy, která zemi vycházejícího slunce zasáhla loni 11. března. Tehdy měly otřesy půdy 9 stupňů Richtera a ničivé vlny dosahovaly výšky až 40 metrů.
Zemřelo na 20 tisíc lidí, tsunami navíc fatálně poškodily jadernou elektrárnu Fukušima. Šlo o nejhorší jadernou havárii od neštěstí v Černobylu v roce 1986.