Japonsko prodloužilo Koreji sankce, kvůli agentům

rst
9. 10. 2007 11:12
Tokio chce, aby KLDR vydala japonské agenty
Obyvatelé izolované Severní Koreje - jediného komunistického státu s dědičnou vládou
Obyvatelé izolované Severní Koreje - jediného komunistického státu s dědičnou vládou | Foto: REUTERS / Reinhard Krause

Tokio - Japonsko prodloužilo ekonomické sankce vůči režimu v Severní Koreji, a to v době, kdy se vztahy mezi oběma zeměmi zlepšují.

Zákaz dovozu zboží z KLDR a kotvení severokorejských lodí v japonských přístavech bude trvat nejméně dalších šest měsíců.

Prodloužení sankcí přišlo přesně rok poté, co izolovaný režim otestoval svou první jadernou hlavici.

Jako odpověď tehdy Japonsko například zabránilo trajektu Mangyongbong-92, který jako jediná loď zajišťoval spojení mezi oběma zeměmi, vplout do japonských vod.

Přečtěte si, co psalo Aktuálně.cz o jaderném testu před rokem

Pchjongjang však poté souhlasil, že ukončí jaderný program výměnou za pomoc v hodnotě mnoha milionů dolarů.

Severokorejci zavřeli jaderné zařízení v Jongbjonu a minulý týden přišli s časovým plánem, který počítá s uzavřením všech jaderných zařízení do konce tohoto roku.

Důvodem prodloužení sankcí je podle vysokého japonského představitele, kterého cituje BBC, hlavně fakt, že Pchjongjang na svém území zadržuje od konce 70. let japonské občany, kteří tam cvičili severokorejské špiony.

Severní Korea v roce 2002 přiznala, že unesla třináct Japonců. Pět z nich už pustila a o ostatních tvrdí, že jsou mrtví. Jenže Japonsko požaduje o jejich smrti konkrétní důkazy.

Výročí velkého zázraku

I rok po jaderném testu, který izolované zemi přinesl zastavení potravinové pomoci, ekonomické sankce a ještě větší izolaci, označuje severokorejský tisk jaderný test jako "velký zázrak".

Legendární trajekt Mangyongbong zůstane minimálně další půlrok v přístavu ve Wonsanu. Vozil do Japonska drogy, falešné peníze i špióny.
Legendární trajekt Mangyongbong zůstane minimálně další půlrok v přístavu ve Wonsanu. Vozil do Japonska drogy, falešné peníze i špióny. | Foto: Google Maps

Vládní deník Rodong Sinmun například píše: "Nemůžeme tento okamžik zapomenout. Dobrotivý vůdce přivedl Koreu mezi silné nezávislé státy."

Deník píše o Koreji jako o zemi se sedmdesáti miliony obyvatel. Tolik lidí ale žije v obou korejských republikách dohromady. Severní a Jižní Koreu přitom rozdělil konflikt na počátku studené války.

"Výkřiky radosti z řijna (2006), kdy jsme vytrvale jásali kvůli generálu Kim Čong-ilovi, který je nejlaskavějším vůdcem tohoto století, budou pamatovány navěky jako součást pětitisícileté historie Koreje. Je to skutečně velký zázrak," dodává list.

 

Právě se děje

Další zprávy