Sever a jih Koreje: Uděláme tečku za válkou

man, zuk
4. 10. 2007 10:15
Třídenní summit skončil podpisem společné deklarace
Korejský summit skončil podpisem společné deklarace.
Korejský summit skončil podpisem společné deklarace. | Foto: Reuters

Pchjongjang - I když jsou Severní a Jižní Korea oficiálně stále od roku 1953 - ve válečném stavu, jejich lídři dnes podepsali společné prohlášení o míru a hospodářské spolupráci.

Podpisem deklarace ukončili severokorejský vůdce Kim Čong-il a Jihokorejec Ro Mu-hjun druhou návštěvu jihokorejského prezidenta v Pchjongjangu v historii.

Když odložili pera, podali si oba státníci před kamerami a objektivy reportérů ruce. Ro Mu-hjun pak zvedl pravou ruku Kim Čong-ila tak, jak je to běžné například po vítězném souboji v boxu.

Summit ale provázejí na jihu pouliční protesty. Odpůrci usmíření se severem tvrdí, že jde o ústupky diktátorovi Kim Čong-ilovi a že Soul hodil přes palubu obyvatele Severní Koreje, kteří žijí už přes půl století v represivním komunistickém režimu.

Vlaky přes hranice a společné rybaření

Už včera Severní Korea slíbila, že do konce letošního roku ukončí svůj jaderný programu a provoz reaktoru v Jongbjonu. Za to včera Severokorejce pochválil i americký prezident George Bush. 

V dnes podepsaném prohlášení obě znesvářené strany stvrdily, že dohodu o klidu zbraní z konce korejské války v padesátých letech nahradí regulérní mírovou smlouvou.

Poslední hranice studené války

Hranice mezi oběma zeměmi patří k nejpřísněji střeženým na světě a je považována za "poslední hranici studené války."

Sever a Jih se shodují v názoru, že dosud existující příměří je třeba nahradit trvalým mírem," uvádí se ve společním prohlášení.

Obě Koreje chtějí navíc v budoucnu více spolupracovat.

Zasadí se o to, aby vlaky mohly pravidelně a bez problémů vozit zboží přes ostře sledovanou vzájemnou hranici. Podél pobřeží vznikne společná korejská rybářská zóna, ministři obou zemí by se měli podle plánu častěji setkávat.

Jaderný výbuch je zapomenut

Summit tak zřejmě definitivně rozptýlil napětí v oblasti, které vzrostlo před rokem po severokorejském testu jaderné bomby.

Korejská občanská válka se odehrávala v letech 1950 až 1953, velká část poloostrova byla zničena, zahynuly statisíce lidí.

Komunistický sever tehdy podporoval Sovětský svaz a přímo na bojišti Čína, na straně Jihokorejců bojovala mezinárodní koalice na čele s USA.   

Jihokorejský prezident se dnes vrátil domů stejným způsobem, jakým na sever přijel. Hranici překročil po silnici.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Zápasnice Hanzlíčková získala bronz na ME

Zápasnice Adéla Hanzlíčková získala bronzovou medaili na mistrovství Evropy ve Varšavě. V duelu o třetí místo v kategorii do 68 kg porazila šestadvacetiletá česká reprezentantka za 45 sekund na technickou převahu Ilanu Kratyšovou z Izraele.

Hanzlíčková díky druhé výhře na turnaji vybojovala druhou seniorskou medaili z kontinentálního šampionátu. Vicemistryně Evropy z roku 2019 ve středu ve čtvrtfinále porazila Litevku Danute Domikaityteovou a v boji o postup do finále pak nestačila na Francouzku Koumbu Larroqueovou.

V duelu o bronz Hanzlíčková na Izraelku, jež má na kontě tři evropská stříbra, nastoupila aktivně. Po půlminutě zaútočila o čtyři roky starší soupeřce na nohy, nejprve se ujala vedení 2:0 a krátce poté soupeřku několikrát otočila a rozhodčí zápas ukončil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy