Tokio - Japonská vládnoucí Liberálně-demokratická strana dnes vybrala nástupce Šinzó Abeho, který nedávno odstoupil z postu premiéra. Jasuo Fukuda je zastáncem lepších vztahů se sousední Čínou a KLDR.
Fukuda do premiérského křesla usedne v úterý, kam by ho měli dosadit poslanci jeho strany, kteří mají v dolní komoře japonského parlamentu většinu.
Kdo je Jasuo Fukuda
- Jednasedmdesátiletý Jasuo Fukuda se stane nejstarším předsedou vlády za posledních šestnáct let
- Po ekonomických studiích na prestižní Univerzitě Waseda, pracoval 17 let pro naftařskou společnost (dva roky strávil také v USA)
- Fukuda zastával vysokou funkci ve státní správě během vlády premiéra Koizumiho
- Jako priority svého předsednictví vidí vylepšování vztahů se sousedními zeměmi, chce se zaměřit na boj se sociální situací v Japonsku, zejména s otevíráním nůžek mezi městským a venkovským obyvatelstvem
- Slíbil také, že nenavštíví kontroverzní svatyni Jasukuni, kterou oklní země vnímají jako symbol dřívějšího japonského válečnictví
Fukuda - 330: Aso - 197
Jedenasedmdesátiletý Fukuda porazil ve vnitrostranickém klání bývalého ministra zahraničí Taro Asa. Strana doufá, že s Fukudou přijde období stability, které vystřídá dobu politických skandálů a volebních neúspěchů.
Fukuda získal 330 z 527 platných hlasů, jeho rival Taro Aso pak obdržel 197 volebních lístků.
Oba kandidáti šli do volby s podobnými názory na spojenectví se Spojenými státy Americkými. Exministr zahraničí Aso prohlásil, že těsné spojenectví s USA by bylo pilířem jeho zahraniční politiky. Stejný vztah má ke Spojeným státům Americkým i Fukuda.
Tím, co oba dva rozděluje - a to také mohlo být ve volbě rozhodující - je především postoj k Číně a KLDR. Zatímco Aso považuje Čínu s jejími obrovskými výdaji na zbrojení za hrozbu regionu, Fukuda zaujímá vstřícnější postoj.
Bez premiéra od 12. září
Minulý týden řekl, že nemá v plánu navštívit svatyni Jakuskuni, kterou japonští sousedé vnímají jako symbol japonské válečnické historie. Návštěvami svatyně Jasukuni provokoval sousedy zejména expremiér Džuničiró Koizumi.
Úřad japonského premiéra se uvolnil poté, co dvaapadesátiletý Šinzó Abe, který byl nejmladším premiérem Japonska od druhé světové války, ve středu 12. září odstoupil. Ve funkci nevydržel ani rok.
K odchodu ho přiměl neúspěch jeho strany v červencových parlamentních volbách a spory o účast japonských vojáků na mírové misi v Afghánistánu.