Tokio - Japonsko bude bez jaderné elektřiny. Poprvé od roku 1966.
Země totiž kvůli pravidelné inspekci odstaví poslední z celkem 50 reaktorů. Měly by být znovu spuštěny najednou, ale není to vůbec jisté.
Centrální vláda totiž po loňské havárii v elektrárně Fukušima čelí mohutnému odporu vůči jádru, a to jak ze strany místních obyvatel, tak i vlád, napsala agentura AP.
Roky úsilí nazmar...
Krize kolem Fukušimy podkopává dlouholeté úsilí Japonska o snížení emisí skleníkových plynů, které se podílejí na globálním oteplování.
Tamní elektrárny na plyn a ropu plní poptávku po elektřině, kterou do loňského katastrofálního zemětřesení produkovaly jaderné reaktory.
Až do řádění přívalové vlny tsunami, kterou vyvolalo devítistupňové zemětřesení a jež způsobila roztavení jádra ve fukušimské elektrárně Dai-iči, mělo Japonsko v plánu plnit cíle snižování uhelných emisí.
Následně pak chtělo energetiku opřít o jaderné elektrárny, které mají stabilně nízké množství emisí. Teď ale není jasné, nakolik se jaderná energie bude podílet na produkci elektřiny.
...a Kodaň v ohrožení
Vzhledem k zastavení produkce jaderné energie bude podle ministerstva životního prostředí Japonsko produkovat v tomto rozpočtovém roce o 15 procent více skleníkových plynů než v roce 1990.
Právě počátek 90. let byl stanoven jako základ pro měření snižování emisí. Na tuto úroveň japonské emise klesly v roce 2010.
Nyní se ale objevují pochybnosti, zda bude země vycházejícího slunce schopna plnit závazky dané klimatickou konferencí v Kodani v roce 2009. Podle nichž by měly být do roku 2020 sníženy emise o 25 procent ve srovnání s rokem 1990.
"Pokud nebude jádro součástí energetického mixu, bude to mít Japonsko se snižováním emisí hodně těžké," cituje AP Elliota Diringera z amerického Centra pro klimatická a energetická řešení (C2ES).