reklama
 
 

Fukušima hlásí 10krát vyšší radiaci než smrtelná dávka

28. 3. 2012
Foto: Reuters
Hladina chladící vody nedosahuje 10 metrů, ale 60 centimetrů, zjistila sonda

Fukušima - Radiace ve druhém reaktoru japonské jaderné elektrárny Fukušima, kterou minulý rok fatálně poškodily zemětřesení a následná tsunami, je stále desetkrát vyšší než smrtelná dávka.

Hladina vody, jež jádro nouzově ochlazuje, navíc klesla na pouhých 60 centimetrů.

Ještě v prosinci minulého roku přitom japonská vláda ujišťovala, že je Fukušima stabilizovaná a hladina chladící vody dosahuje deseti metrů.

Nezbývá tak, než do reaktorové budovy dál pumpovat vodu a čekat, než jádro elektrárny úplně vychladne. To ale může trvat velmi dlouho.

Vyplývá to z interních průzkumů, které znovu vyvolávají pochyby o stabilitě komplexu, jehož poškození způsobilo nejhorší jadernou havárii od výbuchu v ukrajinském Černobylu.

Teprve druhý úplný průzkum rozsahu škod provedl robot vybavený minikamerou, teploměrem, dozimetrem a měřidlem úrovně vody.

Záběry, jež sonda stihla v reaktoru natočit, ukazují, že chladící voda obsahuje žluté usazeniny. Jakého jsou původu, technici nevědí. Předpokládají ale, že se jedná o usazeniny nebo prachové částice.

Při lednovém průzkumu robot hladinu vody vůbec nedokázal změřit, poskytl jen snímky s vodní párou, neidentifikovatelnými částmi a zkorodovaným kovovým zařízením, které poškodila radiace, horko a vlhkost.

Ukazuje se tak, že Japonci skutečný rozsah poškození elektrárny přesně neznají.

To, co automatická sonda objevila, je podle odborníků alarmující. Situace v reaktorových budovách jedna a tři, kde rovněž došlo k roztavení většiny palivových tyčí, přitom může být ještě horší.

Podle simulací se totiž v reaktoru číslo jedna protavilo jádrem více paliva než ve dvojce. Úroveň radiace je ale podle všeho nejvyšší v trojce.

Elektrárenská společnost Tepco nicméně  ujišťuje, že teplota vody uvnitř reaktorové místnosti číslo dvě dosahuje "pouze" padesáti stupňů a takzvané chladné odstavení je na zdárné cestě.

Naměřená radiace 70 sievertů za hodinu je však tak vysoká, že v ní nemohou pracovat ani roboti. Sonda, jež poslední průzkum prováděla, by v daných podmínkách vydržela pouze 14 hodin.

Tepco navíc přiznává, že by elektrárna v případě dalšího zemětřesení nebo tsunami mohla způsobit další jadernou katastrofu.

Krom toho z ní stále uniká radiace. Při posledním úniku minulý týden vyteklo do oceánu 120 tun kontaminované vody.

Havárie už si v Japonsku vynutila evakuaci 100 tisíc lidí a do značné míry změnila pohled světa na jadernou energetiku.

autor: Petr Jemelka | 28. 3. 2012

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama