Fukušima hlásí 10krát vyšší radiaci než smrtelná dávka

Petr Jemelka Petr Jemelka
28. 3. 2012 18:38
Hladina chladící vody nedosahuje 10 metrů, ale 60 centimetrů, zjistila sonda
Foto: Reuters

Fukušima - Radiace ve druhém reaktoru japonské jaderné elektrárny Fukušima, kterou minulý rok fatálně poškodily zemětřesení a následná tsunami, je stále desetkrát vyšší než smrtelná dávka.

Hladina vody, jež jádro nouzově ochlazuje, navíc klesla na pouhých 60 centimetrů.

Ještě v prosinci minulého roku přitom japonská vláda ujišťovala, že je Fukušima stabilizovaná a hladina chladící vody dosahuje deseti metrů.

Nezbývá tak, než do reaktorové budovy dál pumpovat vodu a čekat, než jádro elektrárny úplně vychladne. To ale může trvat velmi dlouho.

Vyplývá to z interních průzkumů, které znovu vyvolávají pochyby o stabilitě komplexu, jehož poškození způsobilo nejhorší jadernou havárii od výbuchu v ukrajinském Černobylu.

Teprve druhý úplný průzkum rozsahu škod provedl robot vybavený minikamerou, teploměrem, dozimetrem a měřidlem úrovně vody.

Záběry, jež sonda stihla v reaktoru natočit, ukazují, že chladící voda obsahuje žluté usazeniny. Jakého jsou původu, technici nevědí. Předpokládají ale, že se jedná o usazeniny nebo prachové částice.

Při lednovém průzkumu robot hladinu vody vůbec nedokázal změřit, poskytl jen snímky s vodní párou, neidentifikovatelnými částmi a zkorodovaným kovovým zařízením, které poškodila radiace, horko a vlhkost.

Ukazuje se tak, že Japonci skutečný rozsah poškození elektrárny přesně neznají.

To, co automatická sonda objevila, je podle odborníků alarmující. Situace v reaktorových budovách jedna a tři, kde rovněž došlo k roztavení většiny palivových tyčí, přitom může být ještě horší.

Podle simulací se totiž v reaktoru číslo jedna protavilo jádrem více paliva než ve dvojce. Úroveň radiace je ale podle všeho nejvyšší v trojce.

Elektrárenská společnost Tepco nicméně  ujišťuje, že teplota vody uvnitř reaktorové místnosti číslo dvě dosahuje "pouze" padesáti stupňů a takzvané chladné odstavení je na zdárné cestě.

Naměřená radiace 70 sievertů za hodinu je však tak vysoká, že v ní nemohou pracovat ani roboti. Sonda, jež poslední průzkum prováděla, by v daných podmínkách vydržela pouze 14 hodin.

Tepco navíc přiznává, že by elektrárna v případě dalšího zemětřesení nebo tsunami mohla způsobit další jadernou katastrofu.

Krom toho z ní stále uniká radiace. Při posledním úniku minulý týden vyteklo do oceánu 120 tun kontaminované vody.

Havárie už si v Japonsku vynutila evakuaci 100 tisíc lidí a do značné míry změnila pohled světa na jadernou energetiku.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Maďarská opozice míří k vítězství v Budapešti, ve volbách zřejmě porazila Orbánovu stranu

V nedělních volbách starosty maďarské metropole Budapešti podle předběžných výsledků míří za vítězstvím kandidát sjednocené opozice Gergely Karácsony. S lehce nadpolovičním ziskem hlasů (50,1 procenta) poráží po sečtení bezmála tří čtvrtin hlasů kandidáta vládní strany Fidesz Istvána Tarlóse, jemuž vyjádřilo podporu 44,8 procenta budapešťských voličů. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž by se jednalo o největší vítězství maďarské opozice za posledních deset let.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Brazilci nedokázali porazit ani Nigérii, Neymar se zranil

Fotbalisté Brazílie ani ve druhém přípravném utkání v Singapuru nedokázali porazit soupeře z Afriky. S Nigérií dnes remizovali 1:1 stejně jako ve čtvrtek se Senegalem. Zápas nedohrála jejich největší hvězda, útočník Neymar odkulhal ze hřiště už ve 12. minutě se zraněným levým stehnem.

Sedmadvacetiletý Neymar ve čtvrtek odehrál stý reprezentační zápas a stal se sedmým brazilským fotbalistou, který to dokázal. Dnes ho ale už krátce po zahájení duelu musel vystřídat Philippe Coutinho.

Nigerijci v poločase vedli po brance Johna Ariba, který nebojácně vběhl do vápna, obhodil si stopera Marquinhose a prostřelil gólmana Edersona. Krátce po přestávce vyrovnal Casemiro, jenž zblízka doklepl do sítě míč odražený od břevna.

Brazilci po červencovém triumfu na Copě América ještě nezvítězili. Ve třech ze čtyř přípravných zápasů remizovali a s Peru prohráli.

Argentina bez potrestaného Lionela Messiho rozstřílela Ekvádor 6:1. Proti jihoamerickému soupeři si zahráli také Slováci, tým českého kouče Pavla Hapala remizoval v Bratislavě s Paraguayí 1:1.

Další zprávy