Tokio - Po překvapivé rezignaci Jasua Fukudy Japonsko hledá nového premiéra.
Za největšího favorita je zatím označován 67letý Taró Aso. Tento bývalý ministr zahraničí a financí už potvrdil, že se o funkci chce ucházet. Podporu ve vládní Liberálně demokratické straně (LDP) však nemá zdaleka jistou.
Aso, který se v minulosti o funkci premiéra už třikrát neúspěšně ucházel, je zastáncem tvrdého postupu vůči režimu v Severní Koreji a nebrání se ani úvahám o jaderném zbrojení Japonska.
V minulosti také několikrát svými výroky pohněval sousední země - například když obhajoval okupaci Korejského poloostrova Japonskem v letech 1910 až 1945.
Tento milovník japonských komiksů manga například též odmítá, aby se následníkem japonského královského trůnu stala žena. Právě žena však patří k jeho největším konkurentům v boji o zisk premiérského postu.
Čtěte také: Japonský premiér oznámil, že končí. Po necelém roce
První japonská premiérka historie?
Strana nevítá Asa s otevřenou náručí, píše list Asahi Šimbun. Sami straníci podle japonských médií uvítají, když bude na post šéfa strany i vlády kandidovat více uchazečů.
Už loni byl Aso favoritem, když se hledal nástupce odstoupivšího premiéra Šinzó Abeho, jenže nakonec byl vybrán Fukuda. I nyní řada straníků dává najevo, že je Aso příliš kontroverzní postavou.
Za jeho konkurentku zahraniční média označují zejména šestapadesátiletou Juriko Koikeovou, byť podle některých japonských médií nemá zatím mezi straníky vysokou podporu. Tato expertka na dění na Blízkém východě se stala v roce 2007 vůbec první ministryní obrany v historii Japonska. Ve funkci však zůstala jen 53 dní.
Kromě ní se jako o možné kandidátce spekuluje i o populární ministryni současné vlády Seiko Nodové. Dalším adeptem na post premiéra je bývalý ministr financí Sadakazu Tanigaki a současný ministr financí Kaoru Josano, který už kandidaturu oznámil.
Japonsko patří k zemím s nejmenším počtem žen v politice. Pokud by byla některá z možných kandidátek zvolena, šlo by o přelom: stala by se první premiérkou v dějinách země.
Svého nového vůdce bude Liberálně demokratická strana volit 22. září.
Současné Japonsko: Pat a ekonomická stagnace
Nového premiéra musí ve funkci potvrdit dolní komora parlamentu. Tam má vládní strana pohodlnou většinu.
V současnosti v Japonsku trvá patová politická situace, kdy vládní strana ovládá dolní komoru, ale v horní komoře parlamentu má převahu opozice, která blokuje většinu vládních návrhů.
Jak prohlásil odstoupivší premiér Fukuda, nový premiér by se měl pokusit tento pat vyřešit. Podle velké části japonských analytiků to však nebude snadné a následovat mohou předčasné volby, po kterých volá opozice a podle posledního průzkumu listu Asahi Šimbun také veřejnost. Šestapadesát procent Japonců chce volby, "co nejdříve to bude možné".
Dalšími těžkými úkoly nového předsedy vlády bude pokusit se nastartovat stagnující ekonomiku, zároveň řešit vysoký státní dluh a zvýšit oblibu vlády, kterou pod vedením Fukudy podporovalo jen 29 procent Japonců.
Fukuda odstoupil po necelém roce v úřadě. Příliš oblíbený nebyl ani jeho předchůdce Šinzó Abe, který stál v čele vlády přesně rok - od září 2006 do září 2007.