Japonská "černá vdova" zabila šest svých snoubenců

Roman Gazdík
10. 11. 2009 14:35
Vraždy fingovala jako nehody nebo sebevraždy
Tokio
Tokio | Foto: Reuters

Tokio - Když japonská policie našla šestého srpna tohoto roku v zaparkovaném autě v Tokiu mrtvé tělo jednačtyřicetiletého Jošijuki Ojdeho, domnívala se, že má před sebou klasický případ sebevraždy.

Vedle Ojdeho ležela kamínka na dřevěné uhlí, pitva prokázala otravu oxidem uhelnatým a sebevražda v autě je v Japonsku obvyklým způsobem, jak dobrovolně odejít z tohoto světa.

Pak však policisté objevili zprávy na Jošijukiho blogu, které vůbec nenasvědčovaly tomu, že by byl muž nešťastný. Právě naopak.

"Těším se na to, až se teď v jednačtyřiceti ožením. Dnes se setkám s rodiči své partnerky," napsal Ojde méně než 24 hodin před svou smrtí.

"V poslední době jsme strávili všechen náš volný čas hledáním našeho příštího bydliště a mluvením o našem společném životě. Dnes večer se vydáváme na dvě noci a tři dny na prázdniny."

Další podezřelou okolností bylo, že Ojde krátce před svou smrtí na konto své snoubenky převedl pět milionů jenů (téměř milion korun). Nikde v zamčeném autě se také nepodařilo nalézt klíčky. Pitva rovněž prokázala, že si vzal před smrtí prášky na spaní.

"Měli jsme hádku na parkovišti a rozešli jsme se," řekla Ojdeho přítelkyně policii podle japonského listu Majniči. „Pak jsem jela vlakem domů. Možná se zabil z toho šoku."

Vyšetřovatelé však zjistili, že okolo pětatřicetileté Kanae Kidžimové umírají muži mnohem častěji, než je zvykem.

Foto: Aktuálně.cz

Dva měsíce před Ojdem uhořel ve svém domě osmdesátiletý Kejzo Ando. I vedle jeho lože byla nalezena kamínka na dřevěné uhlí a i u něj pitva ukázala, že před smrtí požil prášky na spaní. Kidžimová k němu docházela jako ošetřovatelka a bezpečnostní kamery zachytily, jak v den Andovy smrti vybírá jeho kartou z bankomatu peníze.

Japonci nyní podezřívají ženu z toho, že chladnokrevně zavraždila nejméně šest mužů ve věku od sedmadvaceti do osmdesáti let. Potkávala je na internetových seznamkách a slibovala jim manželství. Peníze z nich lákala pod záminkou, že potřebuje dokončit drahá studia ve Spojených státech.

Jednala přitom velmi obezřetně. Předpisy na prášky na spaní pocházely od nejméně deseti doktorů a jejich smrt maskovala jako sebevraždu či nehodu. Další z jejích milenců se tak utopil při potápění, jiný byl sražen vlakem, další se oběsil.

Sousedi v její tokijské čtvrti Ikebukuro popisují Kidžimovou jako příjemnou ženu průměrného zjevu.

Podle Majniči byl před třemi lety na ostrově Hokkaidó nalezen v autě mrtvý také otec ženy, o které japonská média mluví jako o "černé vdově".

 

Právě se děje

před 5 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 5 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy