Japonská "černá vdova" zabila šest svých snoubenců

Roman Gazdík
10. 11. 2009 14:35
Vraždy fingovala jako nehody nebo sebevraždy
Tokio
Tokio | Foto: Reuters

Tokio - Když japonská policie našla šestého srpna tohoto roku v zaparkovaném autě v Tokiu mrtvé tělo jednačtyřicetiletého Jošijuki Ojdeho, domnívala se, že má před sebou klasický případ sebevraždy.

Vedle Ojdeho ležela kamínka na dřevěné uhlí, pitva prokázala otravu oxidem uhelnatým a sebevražda v autě je v Japonsku obvyklým způsobem, jak dobrovolně odejít z tohoto světa.

Pak však policisté objevili zprávy na Jošijukiho blogu, které vůbec nenasvědčovaly tomu, že by byl muž nešťastný. Právě naopak.

"Těším se na to, až se teď v jednačtyřiceti ožením. Dnes se setkám s rodiči své partnerky," napsal Ojde méně než 24 hodin před svou smrtí.

"V poslední době jsme strávili všechen náš volný čas hledáním našeho příštího bydliště a mluvením o našem společném životě. Dnes večer se vydáváme na dvě noci a tři dny na prázdniny."

Další podezřelou okolností bylo, že Ojde krátce před svou smrtí na konto své snoubenky převedl pět milionů jenů (téměř milion korun). Nikde v zamčeném autě se také nepodařilo nalézt klíčky. Pitva rovněž prokázala, že si vzal před smrtí prášky na spaní.

"Měli jsme hádku na parkovišti a rozešli jsme se," řekla Ojdeho přítelkyně policii podle japonského listu Majniči. „Pak jsem jela vlakem domů. Možná se zabil z toho šoku."

Vyšetřovatelé však zjistili, že okolo pětatřicetileté Kanae Kidžimové umírají muži mnohem častěji, než je zvykem.

Foto: Aktuálně.cz

Dva měsíce před Ojdem uhořel ve svém domě osmdesátiletý Kejzo Ando. I vedle jeho lože byla nalezena kamínka na dřevěné uhlí a i u něj pitva ukázala, že před smrtí požil prášky na spaní. Kidžimová k němu docházela jako ošetřovatelka a bezpečnostní kamery zachytily, jak v den Andovy smrti vybírá jeho kartou z bankomatu peníze.

Japonci nyní podezřívají ženu z toho, že chladnokrevně zavraždila nejméně šest mužů ve věku od sedmadvaceti do osmdesáti let. Potkávala je na internetových seznamkách a slibovala jim manželství. Peníze z nich lákala pod záminkou, že potřebuje dokončit drahá studia ve Spojených státech.

Jednala přitom velmi obezřetně. Předpisy na prášky na spaní pocházely od nejméně deseti doktorů a jejich smrt maskovala jako sebevraždu či nehodu. Další z jejích milenců se tak utopil při potápění, jiný byl sražen vlakem, další se oběsil.

Sousedi v její tokijské čtvrti Ikebukuro popisují Kidžimovou jako příjemnou ženu průměrného zjevu.

Podle Majniči byl před třemi lety na ostrově Hokkaidó nalezen v autě mrtvý také otec ženy, o které japonská média mluví jako o "černé vdově".

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 4 minutami

Při útoku v Somálsku zemřelo nejméně osm lidí, je mezi nimi premiérova poradkyně pro ženská práva

Nejméně osm lidí v sobotu zemřelo při sebevražedném útoku nedaleko prezidentského paláce v somálské metropoli Mogadišo, informovaly tiskové agentury s odvoláním na policii. Další jsou zraněni. K zodpovědnosti za explozi se přihlásilo radikální islamistické hnutí Šabáb, které je napojeno na teroristickou síť Al-Káida. Automobil napěchovaný výbušninami najel do osobních a nákladních vozů u kontrolního stanoviště, odkud vede cesta ke vstupu do prezidentského paláce, popsala agentura AP.

Přes toto kontrolní stanoviště jezdí prezident a premiér při cestách na letiště nebo z něj, podotkla AP. Mluvčí hnutí Šabáb později uvedl, že sebevražedný útočník cílil na konvoj aut, jenž mířil do paláce. Svědek agentuře Reuters popsal, že viděl sedm zničených automobilů a tři rikši. Celá křižovatka byla podle něj potřísněna krví.

Vládní mluvčí Mohamed Ibrahim Moalimuu oznámil, že mezi oběťmi je poradkyně premiéra pro záležitosti žen a lidských práv Hibaq Abukarová. "Byla jedním z pilířů premiérovy kanceláře v otázkách týkajících se žen," sdělil na Facebooku. Podle Reuters není jasné, zda Abukarová byla v době výbuchu v konvoji, nebo se ocitla poblíž exploze.

Podle policejního mluvčího Abdifataha Adama Hassana dalších devět lidí utrpělo zranění. Počet obětí by však mohl být vyšší, jelikož některé mrtvé a zraněné odnesli jejich příbuzní, uvedl Hassan. "Za výbuchem stojí Šabáb. Zabili osm lidí, včetně vojáka, matky a dvou dětí. Šabáb masakruje civilisty," dodal Hassan.

Radikální hnutí Šabáb, jenž chce svrhnout vládu a prosadit v Somálsku svůj přísný výklad islámského práva, provádí podobné útoky často.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Tálibán pověsil na náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb

Signalizuje to návrat některých metod, k nimž se islamistické hnutí uchylovalo v minulosti, poznamenala agentura. Muž, jenž provozuje na náměstí lékárnu, agentuře popsal, že na místo byla přinesena čtyři těla, z nichž tři skončila vystavená na dalších náměstích ve městě. Tálibové podle něj lidem sdělili, že čtveřice se podílela na únosu a policie je zabila. Tálibán se zatím oficiálně nevyjádřil.

Núruddín Turábí - jeden ze zakladatelů radikálního islamistického hnutí a hlavní zastánce přísného výkladu islámského práva v době, kdy Tálibán vládl v Afghánistánu poprvé, řekl tento týden agentuře AP, že uskupení hodlá opět provádět popravy a utínat ruce. Podle jeho slov se to ale možná nebude dít veřejně jako v minulosti.

Od chvíle, kdy Tálibán v polovině srpna převzal kontrolu na asijskou zemi, mnozí Afghánci i svět s obavami sledují, zda tálibové obnoví tvrdou vládu z druhé poloviny 90. let, kdy hnutí Afghánistán spravovalo poprvé. Vůdci radikálního uskupení zůstávají zakořeněni v hluboce konzervativním a tvrdém světonázoru, ačkoliv přijímají technologické změny jako jsou mobilní telefony, poznamenala AP.

Představitelé Tálibánu dříve prohlásili, že nebudou opakovat fundamentalistickou politiku předchozí vlády svého hnutí.

Další zprávy