Tokio - Suši je pochoutka chutná, ale zároveň patřičně drahá. Zvláště pokud je připravená ze vzácných ryb.
Na rybím trhu v Japonsku byl dnes v "aukci" prodán velký tuňák obecný, ulovený u severních břehů Japonska.
Váží přes 232 kilogramů a zájemce za něj zaplatil 16,3 milionu jenů (zhruba 3,2 miliony korun). Rybu koupil manželský pár, který provozuje luxusní suši restaurace v Japonsku a Hongkongu.
(Text pokračuje pod grafikou)
Je to druhá největší částka v historii zaplacená za rybu. Rekord drží také tokijský trh, v roce 2001 zde stál jednoho zákazníka tuňák 20 milionů jenů.
Japonské aukce obřích tuňáků se nelíbí ochráncům zvířat. Ti varují, že tuňákům hrozí kvůli poptávce na suši vyhynutí.
Na summitu v Brazílii se loni země, které loví či hodně konzumují tuňáky, dohodly na letošním snížení výlovu ve všech mořích o čtyřicet procent ve srovnání s loňským rokem.
Japonci jsou zdaleka největší pojídači této ryby. Spotřebují zhruba dvanáct procent všech tuňáků ročně zkonzumovaných na planetě.
"Tuňák je základem japonské kuchyně, součástí japonské kultury a tradice," řekl agentuře AFP Kejči Suzuki, ředitel tokijského rybího trhu Cukuji.
Tuňák obecný patří mezi největší a nejrychlejší kostnaté ryby. Největší kusy váží až přes půl tuny a mohou plout rychlostí až sto kilometrů za hodinu.
Například organizace World Wild Fund (WWF) nedávno varovala, že stavy tuňáka obecného se výrazně tenčí.
V roce 2004 počet dospělých tuňáků obecných žijících v západní části Atlantického oceánu klesl o 81 procent v porovnání s rokem 1975.