Japonci pošlou do kosmu dělo na asteroidy

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
24. 10. 2013 19:20
Projektily obnaží vnitřek asteroidů. Cílem není nic menšího než objasnění vzniku vesmíru.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: NASA

Tokio - Japonsko úspěšně otestovalo "vesmírné dělo", které má vystřelit projektil na asteroid nacházející se v prostoru mezi Zemí a Marsem.

Vzorky odebrané z předpokládaného vzniklého kráteru by mohly přispět ke studiu vzniku vesmíru, vysvětlila agentura AFP.

Dělo bude do kosmu vysláno na palubě sondy Hajabusa-2, jejíž start je plánován na příští rok. V roce 2018 by se sonda měla přiblížit k asteroidu známému pod označením 1999JU3.

Až bude sonda v jeho blízkosti, "vesmírné dělo" se od ní oddělí a vypálí do povrchu zmíněné planetky ze vzdálenosti 100 metrů kovový projektil. Sonda bude v tu chvíli skrytá za druhou stranou asteroidu, aby ji detonace nepoškodila.

Mateřská loď by poté měla podle plánů odebrat s pomocí robotického vozítka z kráteru vzorky, jež by jinak zůstaly pod povrchem. Mise je plánována do konce roku 2020.

Plány s asteroidy má i NASA
Plány s asteroidy má i NASA | Video: YouTube.com

"Umělý kráter, který může vesmírné dělo vytvořit, bude podle předpokladů malý, bude mít jen několik metrů v průměru, ale... z místa, jež kolize odhalí, můžeme získat čerstvé vzorky, které budou méně poznamenané vesmírným prostředím či žárem," uvedla japonská vesmírná agentura JAXA ve svém prohlášení.

"Projekt se může stát revolucí v našem zkoumání nedotčených materiálů, jež jsou klíčové pro pochopení podmínek, za nichž se formovaly planety a vznikl život. Rovněž může poskytnout důležité informace potřebné pro vývoj strategií k ochraně Země před potenciálními riziky," vysvětlila dále agentura JAXA.

Hajabusa-2 je druhý projekt, jehož cílem je získat částice z kosmu. Bude založen na úspěchu první mise Hajabusa (Sokol), která sebrala povrchový prach z asteroidu Itokawa a vrátila se s ním v roce 2010 na Zemi.

 

Právě se děje

Další zprávy