Objevena planeta z vody, rok tam trvá 38 hodin

Petr Jemelka Petr Jemelka
6. 10. 2013 19:15
Voda je kvůli extrémně vysokému tlaku a teplotě ionizovaná.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Youtube

Tokio - Čtyřicet světelných let od Sluneční soustavy, tedy v měřítcích vesmíru doslova "za humny", se nachází podivná "superzemě", kterou tvoří voda ve skupenství plazmy (ionizovaného plynu).

Planetu objevili japonští vědci v souhvězdí Hadonoše. Všimli si jí v dalekohledu Subaru, který používá nezvyklý modrý filtr.

Nový přírůstek do skupiny známých exoplanet dostal jméno Gliese 1214 b, ovšem podle odborníků tam život s největší pravděpodobností nebude. Alespoň ne formě, v jaké jej známe.

Už jen proto, že teploty na povrchu planety a v její atmosféře dosahují 280 stupňů Celsia. To ale není jediný rozdíl, který Gliese 1214 b od Země odlišuje.

Podle japonské Národní vesmírné observatoře jsou jiné hustota, již zmíněná teplota i tlak.

"Voda je ionizovaná, protože je tam tak vysoká teplota a tlak, že nedovolí běžné skupenství, tedy ve formě ledu, tekutiny nebo páry," vysvětlil serveru Space.com Norio Narita, jeden z objevitelů planety.

Jak rozsáhlá (hluboká) je atmosféra, je podle vědců těžké určit, podle odhadů by však mohla dosahovat 30 kilometrů.

Rok jako den

Nově objevená exoplaneta je šestkrát větší než Země a ke své hvězdě je 70krát blíže, než činí naše vzdálenost od Slunce. Proto tam také rok trvá pouhých 38 hodin.

Ojedinělý objev se japonským astronomům podařil vlastně omylem - při pátrání po hvězdách mimo Sluneční soustavu.

Planet, které je obíhají, už byly objeveny tisíce a podle vědců je zřejmě jen otázkou času, než lidstvo narazí na nějakou obyvatelnou.

 

Právě se děje

Další zprávy