Jakých bylo pět let George Bushe?

15. 12. 2005 0:27
Před pěti lety zatelefonoval Al Gore Georgi Bushovi a formálně uznal porážku v prezidentských volbách. Britský deník Guardian vyzval šest předních amerických komentátorů od levice po pravici, aby nyní, po bezmála šedesáti měsících od zmíněného telefonátu, "vynesli svůj rozsudek" nad účinkováním George Bushe v Bílém domě.
Ulánbátar (Mongolsko) Prezident George W. Bush se na pondělní návštěvě Mongolska zúčastnil kulturního představení, ve kterém mu byly předvedeny zvyky a tradice tohoto středoasijského národa.
Ulánbátar (Mongolsko) Prezident George W. Bush se na pondělní návštěvě Mongolska zúčastnil kulturního představení, ve kterém mu byly předvedeny zvyky a tradice tohoto středoasijského národa. | Foto: Reuters

Guardian napsal, že od prvního Bushova vítězství v prezidentských volbách v roce 2001 "utrpěly Spojené státy nejhorší teroristický útok v dějinách, zapletly se do katastrofální války v zahraničí a zpackaly reakci na přírodní katastrofu." Redaktoři Guardianu si zároveň položili otázky:  "Jaký je tedy po pěti letech Bushův odkaz? Je americký prezident nelítostným machiavellistou, anebo blekotavou loutkou? Zapáleným idealistou, anebo cynickým oportunistou? Katastrofou, nebo jen mírným zklamáním?"

Deník Aktuálně.cz svým čtenářkám a čtenářům zprostředkoval zkrácené názory amerických komentátorů publikované v Guardianu. Zároveň vám nabízíme, abyste se i vy vyjádřili k pěti letům George Bushe případně hlasovali v anketě. Nejzajímavější názory zveřejníme v pátek v článku na Aktuálně.cz.

 

Pohledy respektovaných amerických komentátorů.

Jacob Weisberg, editor internetového magazínu Slate.com a autor série "Bushismy": "V Bushově pojetí politiky dodávají bohatí peníze a náboženští konzervativci hlasy. Bohatí jsou za to odměněni daňovými škrty, nábožensky založení voliči konzervativní politikou v otázce potratů, práv homosexuálů a školních modliteb.... " (více si můžete přečíst ZDE)

Dee Dee Myersová, politoložka a komentátorka. V Clintonově administrativě působila jako tisková tajemnice Bílého domu: "Prezident tvrdí, že Spojené státy nemučí. Uf, to je úleva. Teď kdybych ještě znala správný výraz pro to, co jsem viděla ve věznici Abú Ghrajb..." (více si můžete přečíst ZDE)

Kitty Kelleyová,  autorka knihy Family: The Real Story of the Bush Dynasty ("Rodina: Skutečný příběh dynastie Bushů"): "Všichni američtí prezidenti od Abrahama Lincolna po Franklina Roosevelta se odvolávali na nějakou vyšší autoritu, avšak Bush se pokládá přímo za Božího posla..."(více si můžete přečíst ZDE)

Howell Raines, bývalý editor deníku New York Times a autor chystaných memoárů The One That Got Away ("Ten, který ušel odplatě"): "Příští prezidentská kampaň ukáže, zda se ničemným patricijům z rodu Bushů podařilo otrávit studnu systému prezidentských kampaní..."(více si můžete přečíst ZDE)

Kathleen Parkerovápolitická komentátorka, jejíž týdenní sloupky v listu Orlando Sentinel přetiskuje více než 300 amerických novin: "Bushovým největším selháním by však mohlo být jeho trvalé vábení ilegálních přistěhovalců v době, kdy si jeho největší stoupenci přejí bezpečné hranice..." (více si můžete přečíst ZDE)

R. Emmett Tyrrell, Jr. zakladatel a šéfredaktor měsíčníku American Spectator: "Každopádně po sobě Bush bude muset zanechat zdravou ekonomiku, což se mu pravděpodobně podaří, a stabilitu a alespoň trochu demokratickou vládu v Iráku, k čemuž má podle mého názoru blíže, než jeho kritikové tvrdí..." (více si můžete přečíst ZDE)

 

Právě se děje

Další zprávy