Bush žádá Američany o trpělivost

rst, ČTK, CNN
30. 11. 2005 18:00
Washington - Americký prezident George Bush dnes zahájil ofenzivu proti kritikům, podle nichž nemá v Iráku jasnou strategii.

Bílý dům dnes zveřejnil dokument, podle něhož bude příští rok zřejmě omezen počet vojáků v Iráku, ale nebude stanoveno pevné datum pro jejich úplný odchod. Prezident opět zdůraznil, že nelze stanovit přesný časový harmonogram odchodu amerických sil z Iráku, protože "to závisí na podmínkách v terénu, ne na uměle vytvořených termínech washingtonskými politiky".

Dokud budu velitelem, Amerika neustoupí

Bush ve svém dnešním projevu vyzdvihl pokrok při výcviku iráckých jednotek, které podle něj stále více samostatně zvládají bezpečnostní operace proti vzbouřencům. "Naším cílem je dostatečně vycvičit irácké síly, aby byly bojeschopné, a to potřebuje čas a trpělivost. Ten čas za to stojí, to úsilí za to stojí," prohlásil nejvyšší představitel Spojených států.

"Dokud budu vaším vrchním velitelem, Amerika neustoupí pokladačům bomb a vrahům. Stáhnout naše jednotky dříve, než ukončí svou misi, není plánem k vítězství," zdůraznil.

"Teroristé jasně řekli, že Irák je hlavní frontou v jejich boji proti lidstvu. Musíme proto považovat Irák za hlavní frontu ve válce proti terorismu," řekl Bush.

Prezident zahájil sérii projevů

Vystoupení na akademii vojenského námořnictva v Annapolisu ve státě Maryland je první ze série jeho projevů k Iráku před tamějšími volbami 15. prosince.

Projevy prezidenta USA v příštích dvou týdnech budou podle zdrojů Bílého domu zdůrazňovat pokrok při ustavování stabilní a demokratické vlády a obnovování ekonomiky.

Naše národní strategie

Součástí Bushovy ofenzivy je i dnes zveřejněný dokument Naše národní strategie pro vítězství v Iráku, který opakuje, že stanovení pevného časového harmonogramu pro stahování vojáků by povzbudilo povstalce.

Bílý dům nicméně s určitým snižováním počtu vojáků počítá. "Očekáváme, i když to nemůžeme zaručit, že během příštího roku se změní rozsah našich sil - v závislosti na pokroku politického procesu a na růstu iráckých jednotek."

Podle textu "není realistické", aby za necelé tři roky po pádu režimu Saddáma Husajna vznikla plně funkční demokracie schopná porazit své nepřátele.

Dokument o 35 stranách, shrnující již nyní prováděnou politiku, také předpokládá, že Irák se zřejmě bude muset "potýkat s určitou mírou násilí po mnoho let". Bushova popularita klesá i v důsledku situace v Iráku, kde od invaze v březnu 2003 přišlo o život přes 2100 amerických vojáků a 16.000 dalších bylo zraněno.

Republikány kontrolovaný Senát před dvěma týdny vyzval Bushe, aby přišel se strategií pro "úspěšné dokončení mise" v Iráku. Diskusi vyvolala také výzva demokratického kongresmana Johna Murthy ke stažení amerických jednotek do šesti měsíců.

Spojené státy zvýšily počet vojáků před nadcházejícími volbami na 157.000 a po nich by se měl snížit na dosavadních 138.000. Podle představitelů ministerstva obrany se jedná o případném snížení počtu vojáků do léta příštího roku na asi 100.000.

Tři skupiny nepřátel

Podle dnes zveřejněné zprávy se "nepřítel" v Iráku skládá ze tří skupin a ke každé z nich je zapotřebí přistupovat odlišně. Největší skupinou jsou "odmítači" nynějšího pořádku, především sunnité. "Domníváme se, že mnozí z této skupiny budou podporovat demokratický Irák, pokud vláda bude chránit práva menšin a legitimní zájmy všech komunit," píše se v dokumentu.

"Saddámovci" loajální svrženému prezidentovi sní o znovunastolení diktatury. Jen málo z těchto lidí lze získat k podpoře demokratického Iráku, ale tato skupina může být oslabována do té míry, že ji nakonec irácké síly porazí, tvrdí dokument.

Nejmenší skupinu, jež však představuje nejnebezpečnější a bezprostřední hrozbu, tvoří "teroristé", kteří jsou napojeni na Al-Káidu, nebo jí jsou inspirováni. "Tuto skupinu není možné získat. Je třeba ji porazit a její členy zabít nebo zajmout," uvádí se ve strategickém dokumentu Bílého domu.

Podle něj bylo v listopadu již vycvičeno 212.000 iráckých vojáků, zatímco před rokem jich bylo 96.000.

Článek o fungování americké zpravodajské služby těsně před válkou v Iráku ČTĚTE ZDE

Klesající podpora, blížící se volby

Důvodem prezidentova prohlášení je jistě snaha zamezit pokračujícímu poklesu své popularity a úsilí jeho Republikánské strany udržela kontrolu nad Kongresem i po volbách v příštím roce.

Podle posledních průzkumů stojí jen 35 % dotázaných za stávající Bushovou politikou v Iráku, celých 54 % naopak požaduje stažení jednotek z této blízkovýchodní země a jasný plán pro její další směřování. Je proto nezbytné, aby se Bushově administrativě podařilo nespokojené občany přesvědčit o správnosti svých kroků.

Spolupráce s Iráčany pokračuje

Prezident George W. Bush i ministr obrany Donald Rumsfled jsou se spoluprací se samotnými Iráčany spokojeni.  Oba ocenili jejich snahu zapojit se do boje proti povstalcům.

"Odvádějí zatraceně dobrou práci a každý den, každý týden a měsíc se zlepšují," ujišťoval Rumsfeld. Současně však poznamenal, že americkou povinností je zajistit v zemi bezpečnost a zamezit tak nové vlně terorismu. To je prý hlavní důvod, proč Američané v oblasti i nadále zůstávají.

Americký voják zodpovědný za výcvik iráckých policistů a vojáků prohlásil, že 212 tisíc Iráčanů již výcvikem prošlo a jsou schopni pracovat samostatně. Americká mise však není ani zdaleka u konce. Nezávislí pozorovatelé kriticky upozorňují na pokračující neschopnost iráckých bezpečnostních složek udržet v zemí pořádek.

V současné době se v Iráku zdržuje 160 tisíc amerických vojáků. Od začátku invaze na jaře roku 2003 v Iráku zemřelo již 2110 Američanů.

Více o užití bílého fosforu proti iráckým povstalcům ČTĚTE ZDE

O dalším vývoji v zemi mnoho napoví i prosincové volby do Národního shromáždění. Ty by tak po lednových volbách do prozatímního parlamentu a říjnovém referendu o ústavě měly dokončit politický vývoj v zemi.

 

Právě se děje

Další zprávy