Jako první v historii testovala tampony s krví. "Chyba medicíny," říká Američanka

Michaela Lišková Michaela Lišková
21. 2. 2024 5:12
"Často přemýšlím nad tím, jakým způsobem by se lišily naše znalosti v medicíně, kdyby muži menstruovali," říká v rozhovoru pro Spotlight Generace americká vědkyně Bethany Samuelson Bannow, jejíž tým stojí za průlomovým výzkumem. V roce 2023 jako první v historii otestoval menstruační pomůcky se skutečnou krví místo obvyklého fyziologického roztoku.
Spotlight Generace - Bethany Samuelson Bannow | Video: Michaela Lišková

Hematoložka z Oregon Health & Science University zveřejnila v odborném časopise BMJ Sexual & Reproductive Health výsledky výzkumu, který před rokem 2023 ještě nikdo nikdy neprovedl. "Problém je v tom, že menstruační pomůcky nevznikly s cílem diagnostikovat onemocnění, jako je třeba hypermenorea (silné menstruační krvácení, pozn. red.). Byly vyrobeny s tím záměrem, aby lidé zvládli menstruaci a aby zadržovaly menstruační krev," vysvětlila Samuelson Bannow důvod, proč se už dříve tampony a vložky netestovaly skutečnou krví a proč jejich absorpční schopnosti nikdo neřešil.

Společnosti na výrobu tamponů a vložek podle vědkyně při vývoji svých produktů používaly fyziologický roztok i kvůli tomu, že je krev potenciálně nebezpečnou látkou a je složité ji sehnat. Chyba je tak podle ní spíše na straně medicíny. "Proto se náš tým rozhodl říct: Hele, tyto produkty používáme pro diagnostické účely. Možná bychom se měli podívat, kolik krve skutečně absorbují," popsala hematoložka.

Výzkum podle ní může pomoci jak samotným pacientům, tak i gynekologům, kteří mohou údaje využít k přesnější diagnóze některých onemocnění. "Diagnostické techniky jsou opravdu pozadu. Data z naší studie mi už nyní změnila praxi na klinice. Myslím, že jsme dříve pravděpodobně přehlédli spoustu lidí se silnou menstruací," doplnila Samuelson Bannow.

Americký tým ve svém výzkumu zmínil i zjištění, že v americké databázi PubMed, která obsahuje citace z odborných biomedicínských článků, se slovní spojení "menstruační krev" nachází jen čtyřistakrát. Oproti tomu "poruchu erekce" zaznamenalo deset tisíc citací. "Myslím si, že hlavním faktorem je sexismus. Je opravdu smutné, že je kolem menstruace tolik stigmatizace a tabu," uvedla vědkyně.

Jaká menstruační pomůcka je podle Samuelson Bannow nejvhodnější a co by doporučila pacientům, kteří trpí silným menstruačním krvácením? A proč její tým při výzkumu nepoužil menstruační krev, ale pouze červené krvinky? Dozvíte se v úvodním videu.

 

Právě se děje

Další zprávy