Jako na Marsu. V okolí ruského Soči se v neděli objevil oranžově zbarvený sníh

Zahraničí Zahraničí
25. 3. 2018 18:34
Lyžaři a snowboardisté na sjezdovkách u Soči byli v neděli svědky neobyčejného úkazu. Sníh kolem nich se zbarvil do odstínů oranžové barvy.
Oranžový sníh u ruského města Soči.
Oranžový sníh u ruského města Soči. | Foto: Twitter / Howard Amos

Soči - Byla to záhada. V lyžařských rezortech v okolí ruského Soči, které v roce 2014 pořádalo zimní olympijské hry, se v neděli objevil oranžový sníh. Tento úkaz se okamžitě stal hitem sociálních sítí. Lidé postovali svoje fotky například na Instagramu nebo Twitteru.

Příčinou tohoto fenoménu jsou podle meteorologů, na něž se odvolává server BBC, pouštní bouře na Sahaře. Kvůli nim se písek z pouště dostal tak daleko od africké pevniny a smíchal se se sněhem a deštěm.

Turistické destinace včetně lyžařských středisek se tak zahalily do oranžového sněhu, který zvrstvil zasněžené hory do písečných dun.

Podle meteorologů zhruba jednou za pět let dochází k tomu, že koncentrace písku ve vzduchu i na zemi je v některých oblastech vyšší než obvykle. Lidé, kteří v neděli lyžovali na sjezdovkách u Soči, si stěžovali na písek v ústech.

Oranžový sníh byl k vidění nejen v okolí Soči, ale i v jiných částech Ruska, Bulharska, Ukrajiny, Rumunska a Moldavska.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Policie porušila práva osmi lidí, když je nepustila protestovat proti Prague Pride, rozhodl soud

Policie zasáhla do práv osmi lidí, když je v roce 2014 nevpustila na průvod Prague Pride, kde chtěli proti akci protestovat. V úterý o tom nepravomocně rozhodl Obvodní soud pro Prahu 7. Žalobcům ale soud nepřiznal náhradu nemajetkové újmy, podle verdiktu je pro ně dostatečnou satisfakcí konstatování zásahu do práva. Soudy už jednou žalobu v minulosti zamítly, rozsudky ale zrušil Ústavní soud. Proti rozhodnutí mohou obě strany podat odvolání.

Ústavní soud ve svém rozhodnutí v létě 2019 konstatoval, že policie má právo někomu prostřednictvím výzvy nařídit, aby nevstupoval na konkrétní místo, musí ale buď reagovat na chování daného člověka, nebo musí mít důvodné podezření, že má osoba v úmyslu použít násilí, případně násilím vyhrožovat anebo jinak narušit pokojné shromáždění. Právě právním názorem Ústavního soudu se obvodní soud řídil.

Soudce Jan Kobera tak v úterý rozhodl, že žaloba byla důvodná a výzva policie nebyla v souladu se zákonem. Policie podle něj měla mít konkrétní skutkové poznatky o tom, že by ze strany protestujících proti průvodu mohlo dojít k násilnému jednání. Žalobci požadovali za zásah do svých práv i náhradu nemajetkové újmy 20.000 korun, tu jim však soud nepřiznal. Ministerstvo vnitra, pod které policie spadá, jim musí zaplatit pouze náhradu nákladů řízení. Jednomu z žalobců ale soudy už v minulosti přiřkly 5000 korun za to, že byl neoprávněně zbaven osobní svobody.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 40 minutami

Dálnice D1 je po nehodě kamionu již v obou směrech znovu průjezdná

Dálnice D1 je po nehodě kamionu za Brnem 169. kilometru u Domašova na Brněnsku už průjezdná v obou směrech. Policie zhruba po 14 hodinách v 9:30 obnovila provoz směrem na Prahu, zhruba o hodinu později i provoz směrem na Brno, vyplývá z informací Ředitelství silnic a dálnic.

Bulharský kamion se převrátil v pondělí okolo 19:15 v zúženém úseku a zcela zablokoval oba směry D1. Při nehodě nikdo neutrpěl vážnější zranění, řekl už dřív mluvčí jihomoravských policistů Bohumil Malášek.

V kamionu byly krabice s pivem, které bylo potřeba přeložit do jiného vozu. Policie dnes ráno na twitteru uvedla, že v noci se podařilo havarovaný kamion vyprostit. Bylo ale třeba vozovku ještě uklidit, bylo také nutné opravit poničené dopravní značení a betonová dělící svodidla.

Kolona kamionů směrem na Prahu kolem 8:30 dosahovala zhruba 12 kilometrů, směrem na Brno byla zhruba sedmikilometrová. Doprava kolabovala především na objízdných trasách, kde se v ranní špičce tvořily kolony.

Zdroj: ČTK
Další zprávy