Jaké bude Řecko bez eura? Není o co stát, varují ekonomové

Martin Novák Martin Novák
15. 6. 2015 12:20
Dohoda s eurozónou a Mezinárodním měnovým fondem se vzdaluje. Na horizontu se objevují krach a návrat ke drachmě.
Vybírání z bankomatů v Aténách.
Vybírání z bankomatů v Aténách. | Foto: Reuters

Atény - Řekové už vyhlížejí, jaký život je čeká bez eura. Šance na dohodu s věřiteli se zmenšují, jelikož v neděli rozhovory skončily kolapsem.

Vláda premiéra Alexise Tsiprase nehodlá ustoupit v otázkách, jako jsou snížení penzí či platů státních zaměstnanců.

Podle průzkumů většina Řeků chce zůstat v eurozóně a nevracet se po čtrnácti letech k drachmě. Ekonomové se shodují v názoru, že v krátkodobé perspektivě budou pro obyvatele země následky návratu k historické měně převážně negativní.

Především se očekává "útok" lidí na banky s cílem své vklady vybrat nebo převést do zahraničí.

Problémy pro firmy...

Řecký politický komentátor Takis Chatzis minulý týden v rozhovoru pro Aktuálně.cz potvrdil, že Řekové masivně své peníze převádějí na konta v předtuše špatné budoucnosti.

"Lidé si myslí, že vláda nemá nějaký záložní plán B pro případ, že rozhovory s věřiteli, eurozónou a Mezinárodním měnovým fondem zkrachují,“ říká.

Vláda by musela zavést omezení výběrů a zákaz převodů do zahraničí. V roce 2009 v době finanční krize přistoupila k omezenému výběru z účtů například Ukrajina, aby zabránila krachu některých bank.

"Řekové by se v důsledku kapitálových kontrol nedostali k eurům, neměla by je k dispozici ani vláda a začala by platit dlužními úpisy nebo něčím, co by bylo základem nové měny. To by připravilo řecké domácnosti, které ještě mají peníze v bankách, o část úspor. Nedostatek eur by vedl rovněž ke znehodnocení nové měny a k inflaci. Ceny v nové měně by šly výrazně nahoru,"  míní analytik banky Era Jan Bureš.

Pojišťovna obchodních úvěrů Euler Hermes předpokládá, že konec eura by znamenal krach mnoha firem, které zatím všechny problémy Řecka posledních let přežily. Commerzbank ve své analýze uvedla, že dluh Řecka by se zvýšil ze současných 175 procent hrubého domácího produktu na 230 procent.

... i nemocnice

Zavedení drachmy by zdražilo dovoz veškerého zboží do Řecka. Včetně potravin a léků. Nemocnice mají nyní už tak problémy.

Drastické škrty z roku 2009 vedly k omezené péči, velkým problémem je nedostatek anestetik.

Ti Řekové, kteří si nemohou dovolit pojištění nebo platby za léčbu, navštěvují dobrovolnické kliniky.

Základní léky a zdravotnický materiál tam dodávají podnikatelé v rámci charity a lékaři tam dobrovolně pracují bez nároků na honorář mimo svoji pracovní dobu.

Ekonomika se ocitne v hlubší recesi, a to v době, kdy po určitém oživení a zlepšení znovu stoupá nezaměstnanost. Za první tři měsíce letošního roku stoupla o 0,5 procenta na 26,6 procenta.

Vláda si nebude mít kde půjčit, což způsobí obtíže při vyplácení důchodů a platů. Vzhledem k recesi budou také nižší výnosy z daní.

"Poškodilo by to i turistický ruch. Pokud nevíte, čím pořádně zaplatit a nemáte jistotu, že si vyberete v pořádku peníze z bankomatu, tak to není dobrá zpráva na letní dovolenou,“ říká Jan Bureš.

 

Právě se děje

Další zprávy