Cílová stanice bankrot? Řecko míří od záchrany k záchraně

Pavla Adamcová Jiří Hovorka Pavla Adamcová, Jiří Hovorka
4. 6. 2015 16:00
Řecká vláda už čtyři měsíce jedná s věřiteli o reformách, které musí zavést. Proč to tak dlouho trvá a co lze dál čekat? Online deník Aktuálně.cz odpovídá.

Dlouhé čekání na dohodu

Mračna nad Řeckem.
Mračna nad Řeckem. | Foto: Reuters

Řecká vláda už zhruba čtyři měsíce jedná s věřiteli o reformách, které musí zavést, aby dostala zbývajících 7,2 miliardy eur (tedy téměř 200 miliard korun) z druhého záchranného programu.

Dohodnout by se obě strany měly do 5. června. Právě v tento den totiž Atény musí Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF) uhradit 300 milionů eur. A během celého června pak musí splatit dalších zhruba 1,3 miliardy eur.

Pokud tedy Řecko hodlá své dluhy splácet, uvolnění dalších "záchranných" miliard je pro něj jediným řešením. Samo totiž peníze na pokrytí celého dluhu nemá.

Proč to tak dlouho trvá a co lze dál čekat? Online deník Aktuálně.cz odpovídá.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Hokejisty Slavie bude po Říhovi trénovat Štrba

Novým trenérem hokejistů prvoligové Slavie se stal Martin Štrba. Na střídačce nahradí Miloše Říhu mladšího, jemuž skončila smlouva a klub již v polovině března avizoval, že s ním dále nepočítá. Štrbovým asistentem bude další bývalý útočník Jiří Doležal, trenérem brankářů zůstal Roman Málek. Pražané o tom informovali na webu.

"Martina Štrbu jsme si vytipovali jako mladého progresivního trenéra, který má ambice a potenciál. Jeho výhodou je také to, že má za sebou úspěšnou hráčskou kariéru," řekl sportovní manažer Jiří Veber.

Čtyřiačtyřicetiletý Štrba trénoval naposledy rovněž ve druhé nejvyšší soutěži Chomutov. S Piráty se dohodl na odchodu koncem listopadu. V minulosti pracoval jako asistent trenéra v Českých Budějovicích, kde působil rovněž u mládeže.

Další zprávy