Jak se člověk nakazí a jaký je průběh? Opičí neštovice v základních bodech

Video Reuters Video, Reuters
24. 5. 2022 16:41
Opičí neštovice, jejichž možný první výskyt zkoumají i v Česku, jsou obvykle mírné virové onemocnění. Jimmy Whitworth, profesor mezinárodního veřejného zdraví na Londýnské škole hygieny a tropické medicíny, vysvětlil, že i když je důvod k obavám, není třeba panikařit.
Globální šíření opičích neštovic je důvodem k obavám, ale ne k panice, tvrdí britský profesor Jimmy Whitworth. | Video: Reuters

"Obvykle začíná horečkou a bolestí hlavy. Lidé mohou mít oteklé žlázy. A pak se objeví typická vyrážka, která má jakousi hnisavou formu. A ta je obvykle to, co je infekční. A je infekční, dokud z ní neopadají strupy. Obvykle se šíří blízkým kontaktem, buď dotykem kůže, nebo dotykem o lůžkoviny či nějaké společné nádobí. A pokud jste si velmi blízko, pak se může šířit také z kašle," vysvětluje Whitworth s tím, že většina lidí se uzdraví a plně se zotaví během několika týdnů.

První evropský případ byl potvrzen 7. května u osoby, která se vrátila do Anglie z Nigérie, kde jsou opičí neštovice endemické. "Tento virus se nerozšíří a nedostane se do běžné populace a nezpůsobí epidemii, jako tomu bylo u koronaviru," řekl Whitworth 19. května agentuře Reuters. 

"Kmen, který se vyskytuje v současné epidemii v Evropě, je západoafrický kmen, u něhož je úmrtnost přibližně jeden ze sta. Je tedy mírnější než středoafrický kmen, ale stále se jedná o závažné onemocnění," dodává ale Whitworth.

Člověk, který se mohl nakazit a nemoc přivézt do Česka, pobýval začátkem května na hudebním festivalu v Antverpách v Belgii. Vzorky nyní zkoumá Státní zdravotní ústav, který již má podezření na další dva případy.

 

Právě se děje

Další zprávy