Panuje blbá nálada. Slováci se chystají na vítězství Fica, soud s Kočnerem je unavuje

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
21. 1. 2020 6:25
Na Slovensku už druhý týden pokračuje soud s podezřelými z vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové. Ve stínu procesu století se Slováci chystají k volbám, které se konají na konci února. Smrt mladého novináře a jeho partnerky před dvěma lety vyvolala protesty, které vedly k pádu vlády. A letos mohou významně ovlivnit skládání té nové.
Předseda strany Směr a bývalý premiér Robert Fico.
Předseda strany Směr a bývalý premiér Robert Fico. | Foto: Aktuálně.cz

"Slovensko chce změnu," hlásal loni na jaře tehdy dosluhující prezident Andrej Kiska ve videu, ve kterém oznamoval založení nové politické strany. Bylo to krátce po prezidentské volbě, kterou vyhrála Zuzana Čaputová. Zdálo se, že nájemná vražda Jána Kuciaka přiměla Slováky skoncovat se starými politickými špičkami a opravdu změnit politickou tvář země. 

Jenže měsíc a půl před volbami poslední průzkum ukazuje, že k tak velkému politickému zemětřesení možná nedojde. Nejvíc lidí by stále volilo vládní stranu Směr předsedy Roberta Fica

"Soudní proces ve volební kampani překvapivě moc vidět není. Opoziční strany ho málo využívají. Dá se to chápat z toho důvodu, že lidé jsou už opravdu hrozně unavení. Už nechtějí poslouchat ty přímočaré odkazy na mafii," vysvětluje deníku Aktuálně.cz slovenský sociolog Michal Vašečka z výzkumného střediska Bratislava Policy Institute.

Podle něj jde hlavně o voliče Andreje Kisky a strany Progresivní Slovensko, kteří sledují soud s Kuciakovými vrahy a ze stavu slovenské společnosti jsou už unavení a frustrovaní. Vašečka zároveň upozorňuje, že Kiskovi voliči jsou náročnější. Od vyzyvatele Směru chtějí víc než jen populistické opakování hesel o mafii ve vládě.

Ještě hlubší dno

Potrestání vrahů Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové tak překvapivě pro opoziční strany nefunguje jako dobrá příležitost porazit favorizovaný Směr.

"Slovensko už tolikrát přepadlo ještě hlouběji než na pomyslné dno. Slováci každý den vidí, že ta díra je hlubší a hlubší. Už to, myslím, ani nechtějí vidět," popisuje Vašečka, jak ostře sledovaný soudní proces ovlivňuje náladu ve společnosti.

Události po chladnokrevné vraždě mladého novináře a jeho snoubenky vyburcovaly Slováky k největším demonstracím od roku 1989. Protesty vedly až k pádu vlády a odstoupení dlouholetého premiéra Roberta Fica.

Místo něj je teď lídrem kandidátky současný předseda vlády Peter Pellegrini a Směr stále vítězí v předvolebních průzkumech, i když slábne. Ne však na úkor opozice. Sílí naopak krajní pravice.

Kotleba - Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) stoupá na téměř 14 procent. Podle Vašečky to ale neznamená, že demokratická opozice nemá šanci uspět. Podpora jí může stoupnout až na poslední chvíli. "Očekávám, že nerozhodní voliči nakonec podpoří Andreje Kisku. Byl prezident, má punc přirozeného lídra. Směr, Kotleba a Kiska nakonec mohou skončit jako tři nejsilnější strany velmi blízko sebe," říká sociolog.

Obrovská únava

Žádný triumf a změnu politické tváře Slovenska ale Vašečka po volbách neočekává. Nic podobného jako loni při prezidentské volbě nebo předloni během obřích demonstrací se už nejspíš nezopakuje.

"Velká část společnosti se mentálně připravuje na to, že Směr stejně zvítězí," doplňuje Vašečka s tím, že atmosféra na Slovensku rozhodně není vítězná.

"Kdyby se volby konaly hned po vraždě Jána Kuciaka, dopadlo by to asi jinak. Lidé v té době měli pozitivní očekávání. Teď je tu dost blbá nálada a obrovská únava," upozorňuje sociolog Vašečka.

Kuciakova vražda posunula spoustu Slováků k radikálům, říká novinář Šimečka

Zájem je obrovský, o vyšetřování i o všechno, co vyšlo na povrch. Ne všichni jsou ale citliví k tomu, co se stalo, popisuje novinář Martin M. Šimečka. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 6 minutami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 14 minutami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy