Kuciakův vrah se přiznal: Novináře jsme měli původně unést a pak zabít, řekl u soudu

Simona Fendrychová ČTK Simona Fendrychová, ČTK
Aktualizováno 13. 1. 2020 17:46
Na Slovensku začalo hlavní líčení se čtyřmi obžalovanými v případu vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové. Před specializovaným trestním soudem v Pezinku nedaleko Bratislavy stojí Marian Kočner, Alena Zsuzsová, Tomáš Szabó a Miroslav Marček.
Na Slovensku začal soud s obžalovanými z vraždy Jána Kuciaka | Video: Sme.sk

Státní prokurátor začal předčítat žalobu v případu, který před dvěma lety otřásl Slovenskem. Do domu sedmadvacetiletého Jána Kuciaka v obci Velká Mača se večer 21. února 2018 vloupal maskovaný muž. Třemi ranami do srdce zabil mladého novináře a jednou ranou do hlavy i jeho partnerku. Připlížil se zpátky do auta na okraji vesnice, kde na něj čekal jeho komplic, a oba společně ujeli.

Dva vrazi a osoba, která si je najala, za hrůzný čin dostali dohromady 50 tisíc eur (1,26 milionu korun). Cílem bylo umlčet novináře, který rozkrýval korupční kauzy a mafiánské praktiky na Slovensku sahající do vysoké politiky. 

Před specializovaným trestním soudem v Pezinku stojí celkem čtyři lidé. Podnikatel Marian Kočner je podezřelý z objednání novinářovy vraždy, při které byla zastřelena i jeho partnerka. Kočnerova známá Alena Zsuzsová měla vraždu objednat a Tomáš Szabó s Miroslavem Marčekem vykonat.

Marian Kočner i Alena Zsuzsová, médii nazývaná jako jeho volavka, se u soudu k vraždě Jána Kuciaka nepřiznali a tvrdili, že jsou nevinní. Szabó se nevyjádřil. Advokáti všech tří u soudu obžalobu z vraždy ve vztahu ke svým klientům označili za nezákonnou či nedůvodnou.

Marček naopak vinu ze zločinu přiznal. Soud teď bude rozhodovat už jen o výši jeho trestu.

Kočner mi pomáhal, protože je kmotr mé dcery, řekla Zsuzsová

Kočner a Zsuzsová svou vinu za vraždu u soudu odmítli již v úvodu procesu. "U pana Andruskóa jsem si žádnou vraždu neobjednala. Všechna jeho tvrzení jsou absolutní lží. Co se týče pana Kočnera, nikdy si u mně žádnou vraždu neobjednal," řekla při výpovědi u soudu Zsuzsová. Dodala, že Kočner ji finančně pomáhal z důvodu, že se stal kmotrem její dcery. Podle médií Zsuzsová pracovala jako volavka pro Kočnera. Kvůli komunikaci se Zsuzsovou přišel před rokem o funkci jeden z náměstků slovenského generálního prokurátora.

Kočner se u soudu odmítl blíže vyjádřit k obžalobě s odůvodněním, že má vůči ní výhrady. Dříve během dne přiznal pouze vinu v části obžaloby týkající se nedovoleného ozbrojování. Podle prokuratury Kočner bez povolení přechovával 60 nábojů v rodinném domě své bývalé manželky, které tam policie našla při razii v roce 2018. Za to lze podle slovenského zákona uložit trest až pět let vězení.

V případu byl ještě pátý obviněný, zprostředkovatel vraždy Zoltán Andruskó. Ten se ale dohodl s prokurátorem na 15letém trestu vězení a tuto dohodu loni v prosinci schválil soud. Ostatním v případě, že soud prokáže jejich vinu, hrozí doživotí.

Původně měli Kuciaka unést

"Už zítra začne boj s čistým zlem," napsal v předvečer největšího slovenského procesu v novodobé historii Jozef Kuciak, bratr zavražděného novináře.

V jednací místnosti se na lavici svědků sešly rodiny Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové. Všichni si vyslechli výpověď Miroslava Marčeka o tom, jak Jána a Martinu zavraždil. 

Marček svůj čin detailně popsal krok za krokem. "Chvíli jsem čekal, dokud se nenaskytne vhodná příležitost. Ta se naskytla, když slečna Kušnírová šla na toaletu. Zaklepal jsem na dveře. Otevřel pan Kuciak, jeho jsem zasáhl do hrudi. Naneštěstí jsem uviděl, že je tam ještě jedna osoba. Ona (Kušnírová) vběhla do kuchyně, já jsem šel za ní a tam jsem zasáhl i ji," vypověděl.

Podle Marčeka byl původní plán Jána Kuciaka unést a pak zavraždit a jeho tělo schovat. "Unést člověka je nereálné, časté jsou policejní hlídky na silnicích. Když vás zastaví, otevřeme kufr a tam člověk. To nevysvětlíme. Bylo nereálné Kuciaka unést," pronesl před soudem.

Marček dostal u soudu také otázku, proč zabil i Martinu Kušnírovou, když už byl Ján Kuciak mrtvý. "On padal dozadu, držel se jednou rukou dveří a ona přišla. Nebylo možné jen tak odtamtud odejít," odpověděl.

Vypovídal také Tomáš Szabó, bratranec Miroslava Marčeka, který byl původně považován za střelce. Podle obžaloby měl na místo činu Marčeka dovézt autem, což přiznal. Tvrdí ale, že Marček se od něj oddělil, za půl hodiny se vrátil a neřekl mu, co udělal. Později mu měl říct, že v domě našel dva už mrtvé lidi, muže a ženu.

Szabó vypověděl, že Zoltán Adruskó si ho najal na zbití nějakého člověka. Až později zjistil, že jde o novináře. Měl za to dostat 1500 eur (přes 37 tisíc korun).

Peníze na pohřeb

Kuciakovi rodiče požadují u soudu bolestné a také náhradu nákladů na pohřeb Jána Kuciaka. Vyplacení nákladů na pohřeb si nárokuje také rodina Martiny Kušnírové.

Slovenský deník SME píše, že Marian Kočner se během proslovů jejich právníků mírně usmívá.

Investigativní reportér Ján Kuciak pracoval pro server Aktuality.sk. Jeho vražda vyvolala největší demonstrace od pádu komunismu. Na začátku března 2018 celkem 120 000 lidí na shromážděních ve slovenských i dalších městech opakovaně protestovalo proti premiérovi Robertu Ficovi a ministrovi vnitra Robertu Kaliňákovi, proti propojení politiků a mafie a proti skandálům politiků. Protesty vedly až k pádu vlády.

Obžaloba se nyní kromě vraždy novináře Kuciaka a jeho partnerky týká i vraždy podnikatele Petra Molnára z roku 2016, z níž jsou podezřelí Szabó a Marček. K vraždě Molnára se Marček také přiznal.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Michigan oficiálně potvrdil výsledek prezidentských voleb, Biden ve státě vyhrál s náskokem 154 tisíc hlasů

V americkém státě Michigan v pondělí oficiálně potvrdili výsledek prezidentských voleb. S náskokem 154.000 hlasů zde zvítězil demokratický kandidát Joe Biden, informovala dnes agentura AP. Velká americká média Bidena za vítěze v Michiganu označila už krátce po volbách ze 3. listopadu.

O takzvané certifikaci výsledku voleb rozhoduje v Michiganu komise, v níž zasedají dva demokraté a dva republikáni. Pro potvrzení výsledku dnes hlasovali tři její členové, jeden z republikánů se zdržel.

Agentura AP uvedla, že je oficiální vyhlášení výsledku prezidentských voleb v Michiganu, jednom z klíčových států pro vítězství, další ranou pro Donalda Trumpa. Současný prezident stále neuznal volební porážku a snaží se výsledek voleb zvrátit soudní cestou. Podle odhadů renomovaných amerických médií ale zvítězil v prezidentských volbách jasně bývalý viceprezident Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Polští odpůrci zákazu potratů znovu vyšli do ulic, byla zadržena fotografka

Polská policie v pondělí zadržela několik lidí, kteří ve Varšavě demonstrovali proti dalšímu zpřísnění restriktivního zákona o interrupcích. Mezi zadrženými byla i fotoreportérka, kterou policie později propustila. Informují o tom agentury a polská média.

Protestující na některých místech metropole blokovali dopravu, další demonstrovali před ministerstvem školství. Šéf resortu Przemyslaw Czarnek totiž podle nich pohrozil učitelům potrestáním za podporu demonstrací proti potratovému zákonu. Protestující před ministerstvem rozvinuli plakát s nápisem "Svobodné potraty, svobodné vzdělání" a požadovali ministrovu demisi. Někteří demonstrující se připoutali k bráně ministerstva, jedna žena se k ní podle agentury AP přilepila a policistům trvalo hodinu ji od brány oddělit. Poté ji odvezla sanitka.

Krátce po začátku protestu policie násilím odvedla některé lidi, včetně fotoreportérky Agaty Grzybowské, píše AP s tím, že je to poprvé, co polská policie během současných protestů proti zpřísnění potratového zákona zadržela novináře. Policie Grzybowskou později propustila. Podle agentury PAP si však před tím vyslechla obvinění z napadení policistů.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Pospíšil v polské lize skóroval, Přikryl nahrál na čtyři góly

Čeští fotbalisté Martin Pospíšil a Tomáš Přikryl se podíleli na všech pěti brankách Jagiellonie Bialystok, která v 10. kole polské ligy zvítězila nad Plockem 5:2 a rázně ukončila sérii tří porážek. Pospíšil dal čtvrtý gól domácího celku, Přikryl na zbývající čtyři přihrál.

Třikrát se po jeho asistencích střelecky prosadil chorvatský útočník Jakov Puljič, hosté v druhém poločase pouze snižovali. Kapitán týmu Pospíšil dal první gól v sezoně, střelcům v polské lize vládne s osmi brankami český reprezentant Tomáš Pekhart z vedoucí Legie Varšava

Polská fotbalová liga - 10. kolo:

Gliwice - Gdaňsk 2:0, Bialystok - Plock 5:2 (gól domácích Pospíšil).

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

EU nabídla Bidenovi obnovu úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady ho pozval na mimořádný summit do Bruselu

Vrcholní představitelé Evropské unie nabídli nově zvolenému prezidentovi Spojených států Joeovi Bidenovi obnovení úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady Charles Michel jej v telefonickém rozhovoru pozval na mimořádný summit s šéfy států a vlád evropské sedmadvacítky. Budoucí šéf Bílého domu také poprvé telefonoval i s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

"Během telefonátu předseda Michel navrhl obnovit silnou transatlantickou alianci založenou na společných zájmech a sdílených hodnotách," stojí v prohlášení, které vydal úřad předsedy Evropské rady. Michel podle něj přivítal Bidenovu oddanost americkým spojencům a podporu evropské spolupráce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy