Soudruzi, buďte zodpovědní. Peking dá prémie lidem, kteří oslaví čínský nový rok doma

Jana Václavíková Jana Václavíková
11. 2. 2021 14:51
Když se loni v lednu začal šířit čínským městem Wu-chan koronavirus, vláda oblast uzavřela do neprodyšné karantény. Než k tomu ale přistoupila, rozjely se miliony lidí, kteří nevěděli o přenosu viru z člověka na člověka, z Wu-chanu do celé země, aby se svými rodinami oslavily čínský nový rok. Svátek tehdy výrazně přispěl k rozšíření nákazy. Letos se tomu úřady snaží zabránit.

Největší světovou cestovní událostí roku, kdy se v pár týdnech dají do pohybu miliony lidí, jsou každoročně oslavy čínského nového roku. Ty letošní připadají na pátek a vláda obyvatele od cest odrazuje. Za každou cenu se snaží zamezit opakování loňského scénáře.

Přestože se dlouhou dobu pohybovaly počty potvrzených případů koronaviru v Číně pouze v jednotkách případů, situace se zhoršila v lednu, kdy laboratoře potvrdily více než dva tisíce nakažených. Úřady kvůli lokálnímu šíření v severních provinciích zavřely více než 20 milionů lidí do karantény.

Cestování v době nového čínského roku, 2019.
Cestování v době nového čínského roku, 2019. | Foto: REUTERS/Stringer

V čínských televizích proto nyní běží reklamy, které opakují jednoduché heslo - Zůstaňte tento rok doma. Pobyt má lidem zpříjemnit například bezplatná nabídka streamovacích platforem nabízející filmy a seriály nebo větší možnost pracovat přes svátky, píše server SupChina

K výzvě se připojily i místní vlády s vlastními bonusy pro ty, kteří nikam nepojedou - v některých městech lidé dostanou finanční prémii pohybující se mezi 1600 až 6500 korunami nebo příspěvek na elektřinu, kterou po dobu svátků spotřebují. Jinde úřady nabízí jídlo, novoroční výzdobu zdarma, slevy na lékařské prohlídky a kulturní akce, bezplatné zimní tábory pro děti, balíček mobilních dat nebo rychlejší přístup k vakcínám.

"Chovám velký obdiv k soudruhům, kteří oslaví nový rok lokálně," řekl podle serveru What’s On Weibo Čang Wen-čung z šanghajského Centra na léčení nemoci covid-19. "Je to příspěvek všem Číňanům," dodal. 

Jediná možnost roku

Čangův komentář se ale stejně jako další podobné setkal na sociálních sítích s kritikou. Doporučení totiž znevýhodňuje hlavně ty Číňany, kteří se kvůli práci odstěhovali ze svých rodných měst za lepším výdělkem tisíce kilometrů daleko. Jejich rodiny včetně partnerů a dětí s nimi většinou nebydlí - bez trvalého pobytu v novém městě nemohou čerpat výhody, jako je zdravotní péče nebo možnost navštěvovat školy. Takových lidí v Číně žije kolem 290 milionů. 

"Moje žena a děti jsou ve městě, ze kterého pocházím, neviděl jsem je šest měsíců. Hrozně mi chybí," potvrzuje Liou, který pracuje jako doručovatel. 

Mnozí Číňané ani nemají na výběr. "Vedoucí nám řekl, že doporučuje zůstat na nový rok v Pekingu. Všichni zaměstnanci, kteří plánují odjet, musí vyplnit formulář. Dodal ale, že schválí jen kolem 20 procent žádostí. Jsem zklamaný," popisuje pro britskou stanici BBC zaměstnanec státní firmy, který se ukrývá pod pseudonymem Kao Jü-fan.

Co čeká ty, kteří pojedou? 

Navzdory důrazným doporučením by ale cestování v době svátků - až na oblasti na severu země - nemělo být zakázané. Číňané, kteří opustí svá města, ale musí počítat s častými testy a dvoutýdenní karanténou. Tu stráví v k tomu určených zařízeních, kde za svůj pobyt sami zaplatí. Týden poté navíc budou na takzvaném domácím pozorování, při němž jim zástupci úřadů měří teplotu. 

Přísná opatření ilustruje příklad nejmenovaného čínského studenta, se kterým mluvila britská BBC. Kromě negativního testu a zeleného QR kódu, který zaručuje bezpečnost jeho nositele, musel získat i potvrzení od vedení své rodné vesnice, než do ní mohl přijet. "Nový rok je doba setkávání. Musím to oslavit s lidmi, které mám rád," dodává s tím, že mu to za obtíže stálo. 

Na cestu se vydá také doručovatel Liou. "I když s tím budu mít spoustu problémů, stejně pojedu. Celá pointa práce ve velkém městě je vydělat - a když nemůžu vidět svoji rodinu, pak není žádný důvod pracovat," dodává.

Video: Sestry z Wu-chanu přejí šťastný nový čínský rok

Zdravotní sestry z nemocnice Tung-si-chu v čínském Wu-Chanu popřáli lidem k čínskému Novému roku. Město úřady odřízly kvůli viru od okolního světa. | Video: Twitter/ The Paper, Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy