Jaderný transport dorazí do Německa nejspíš až v pátek

ČTK ČTK
24. 11. 2011 14:30
Vyhořelé jaderné palivo, které vlak z Francie převáží, má být uloženo v Gorlebenu
Ve středu protestovali lidé ve Francii i u Braniborské brány
Ve středu protestovali lidé ve Francii i u Braniborské brány | Foto: Reuters

Berlín - Vlak s vyhořelým jaderným palivem, které má být uloženo v severoněmeckém Gorlebenu, možná dorazí na francouzsko-německé hranice až v pátek.

Původně se s přejezdem hranic počítalo kolem čtvrtečního poledne. Podle agentury DPA změnu plánu naznačily francouzské i německé bezpečnostní zdroje. Převoz jaderného odpadu se snaží blokovat ekologičtí aktivisté.

Demonstranti se pokusili zdržet už středeční výjezd vlaku. S dalšími podobnými komplikacemi se počítá i na německém území. Úřady proto v minulosti při přepravě vyhořelého paliva často měnily harmonogram i trasu transportu.

Vlak zdržují ekologičtí aktivisté

Podle informací DPA vlak ve čtvrtek kolem 9:20 SEČ dorazil na nádraží ve francouzském Rémilly, asi 60 kilometrů jihozápadně od německého Saarbrückenu. V Rémilly je údajně naplánována 24hodinová přestávka.

Mluvčí policie ve spolkové zemi Sársko nechtěl informace o zastavení transportu komentovat. Uvedl však, že německá policie je na příjezd vlaku připravena.

Kromě trasy přes Saarbrücken nyní podle DPA přicházejí v úvahu alternativní trasy přes Štrasburk/Kehl, nebo přes Berg. Souprava je dvanáctým vlakovým konvojem s jaderným odpadem, který Německo svěřilo ke zpracování francouzské firmě Areva v severofrancouzském závodě v La Hague.

Ve středu byli při potyčkách mezi protestujícími a policií ve Valognes, odkud vlak vyjížděl, zraněny tři osoby a několik demonstrantů bylo zadrženo. Vlak vyjel se zpožděním zhruba 1,5 hodiny.

Pokusů a zablokování vlaku se zúčastní až 50 tisíc lidí

Zatímco ve Francii bylo proti zhruba 200 protestujícím nasazeno na 3000 příslušníků pořádkových sil, v Německu je v pohotovosti okolo 19 tisíc mužů.

Německé protijaderné iniciativy předpokládají, že se letošních demonstrací proti převozu a pokusů o jeho zablokování zúčastní přes 50 tisíc lidí. Jenom na sobotní manifestaci v Dannenbergu, kde bude 11 kontejnerů s nebezpečným nákladem přeloženo na kamiony, očekávají více než 10 tisíc protestujících.

Podívejte se, jak lidé protestují proti převozu jaderného odpadu:

Převozy se konají od poloviny 90. let a pokaždé je provázely masové protesty ekologických aktivistů a odpůrců vybudování stálého jaderného úložiště v Gorlebenu, který podle nich není ke skladování vyhořelého paliva vhodný. Dolnosaská lokalita je jedním z vytipovaných míst v Německu, kde by mohlo trvalé úložiště vzniknout. Podmínky v něm se ale stále zkoumají.

 

Právě se děje

Další zprávy