"Ohledně společného zařízení jsme dospěli k zásadní dohodě. Dialog bude pokračovat v nadcházejících dnech v Rusku," řekl na sklonku víkendu ředitel Íránské organizace pro jadernou energii Golámrezá Ákázáde.
Před novináře předstoupil v íránském jaderném zařízení v Búšehru, které navštívil se svým ruským protějškem Sergejem Kirijenkem.
Mlhavá dohoda
Jak upozorňuje agentura Reuters, není však zatím jasné, co přesně předběžná íránsko-ruská dohoda obsahuje.
Rusové Teheránu již dříve nabídli, že může na jejich území ve společně zřízeném podniku vyrábět slabě obohacený uran vhodný jako palivo pro elektrárny, nikoliv však pro výrobu bomb.
Írán ovšem dosud prosazoval, že i když přijme nabídku Moskvy na obohacování uranu v Rusku, bude chtít současně provádět stejný proces i na svém území.
Moskva v neděli zopakovala, že podmínka programu obohacování uranu pro Írán na ruském území je jednoznačná: Obnova moratoria na obohacování uranu v Íránu.
Infobox
PROJDĚTE SI SPECIÁL: Jak Írán bojuje o svůj jaderný programTeherán tvrdí, že začal tento měsíc znovu obohacovat uran ve svých zařízeních. Reagoval tak na krok Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), která na svém mimořádném zasedání 4. února rozhodla předat íránskou otázku Radě bezpečnosti OSN.
Překážky nezmizely
Šéf ruské Federální agentury pro atomovou energii (Rosatom) Kirijenko na společné tiskové konferenci s Ákázádem v Búšehru podotkl, že "jednání nebyla snadná", ale že cítí zájem Teheránu o ruský návrh.
"Očekáváme rozhodnutí Íránu zaručující, že jaderné materiály nebudou zneužity," řekl Kirijenko.
Také Ákázáde přiznal, že i po jednáních zůstaly překážky. "Jsou tu různé součásti (dohody), jež musí být projednány. Netýká se to pouze firmy (která by program realizovala), ale také dalších prvků."
Pozorovatelé proto soudí, že včerejší oznámení o "předběžné dohodě" má především oslabit tlak, jemuž je Írán ze strany mezinárodního společenství nyní vystaven.
Zpět k MAAE?
Kirijenko o víkendu slíbil, že Rusko bude na dalším zasedání MAAE 6. března trvat na tom, aby téma íránského jaderného programu zůstalo v agentuře, a nepřeneslo se do OSN.
MAAE má na březnové schůzce podat zprávu o tom, nakolik s ní Írán v současnosti spolupracuje. To bude klíčové pro verdikt, zda se do záležitosti skutečně vloží Rada bezpečnosti, která by v krajním případě mohla na Írán uvalit sankce.
Víkendová návštěva Putinových vyslanců v Íránu měla i čistě praktickou rovinu - Rusové pomáhají s dostavbou búšehrské atomové elektrárny.
Šéf íránských jaderných zařízení Asadolláh Sabúrí přitom v neděli oznámil, že zahájení provozu, které bylo plánováno na konec letošního roku, bude "trochu opožděno". Důvody pro odklad podle něj nejsou politického, ale technického rázu.