Izraelští vojáci a policisté zastřelili pět Palestinců, kteří po nich stříleli nebo útočili nožem

ČTK ČTK
Aktualizováno 15. 2. 2016 0:22
Během neděle se odehrály celkem čtyři konflikty izraleských bezpečnostních složek s palestinskými civilisty. Pět lidí zemřelo, jedna žena byla vážně zraněna a v kritickém stavu ji převezli do nemocnice. Kvůli nepokojům, které trvají v Izraeli a na Západním břehu Jordánu už od října, zemřelo téměř 200 lidí.
Izraelští vojáci. Ilustrační foto
Izraelští vojáci. Ilustrační foto | Foto: Reuters

Jeruzalém - Izraelské bezpečnostní síly v neděli na okupovaném Západním břehu Jordánu a v Jeruzalémě při čtyřech různých incidentech zastřelily pět Palestinců, kteří na ně zaútočili. Jedna Palestinka byla vážně zraněna. Informovaly o tom podle agentur AP a AFP izraelská armáda a policie.

U palestinského města Džanín ráno vojáci zastřelili dva útočníky, jimž bylo podle palestinského ministerstva zdravotnictví teprve 15 let. Mladíci nejprve házeli kameny na projíždějící automobily poblíž židovské osady Chinanit. Když se k nim přiblížila izraelská vojenská hlídka, jeden z nich po ní začal střílet. "Jednotka reagovala na palbu a vystřelila směrem k útočníkům, což vyústilo v jejich úmrtí," uvedla izraelská armáda. Žádný izraelský voják podle ní nebyl zraněn.

Druhý incident se odehrál mezi Jeruzalémem a Betlémem, kde byl zastřelen sedmnáctiletý Palestinec, který se pokusil nožem zaútočit na izraelského policistu. V Hebronu navíc izraelský policista postřelil palestinskou dívku, která se na něj rovněž pokusila zaútočit nožem. Dívka byla v kritickém stavu převezena do nemocnice.

Poblíž Starého Města v Jeruzalémě dva Palestinci stříleli na izraelské policisty, kteří útočníky okamžitě zneškodnili. "Oba teroristé, kteří zahájili palbu na bezpečnostní síly, byli zastřeleni," řekl AFP policejní mluvčí Micky Rosenfeld.

Nedělní incidenty jsou další z násilností, při nichž od loňského října přišlo v Izraeli a na Západním břehu Jordánu o život skoro 200 lidí. Nejméně 159 z nich jsou Palestinci a většina zemřela bezprostředně při útoku. O život přišlo rovněž 27 Izraelců a jeden americký občan. Násilí začalo kvůli sporům o posvátná místa na jeruzalémské Chrámové hoře, palestinské vedení je ale přičítá neřešené politické situaci Palestinců.

Izraelské jednotky vystěhovaly židovské osadníky z domů, které si ilegálně postavili na palestinském území. Osadníci se pokoušeli v domech zabarikádovat. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Adetokunbo v NBA dovedl Milwaukee k šesté výhře za sebou

Nejužitečnější hráč minulé sezony Janis Adetokunbo zaznamenal ve čtvrtečním utkání NBA proti Portlandu impozantní triple double za 24 bodů, 19 doskoků a 15 asistencí a byl strůjcem vítězství Milwaukee 137:129. Bucks se po šesté výhře za sebou osamostatnili v čele Východní konference.

Adetokunbo podruhé v sezoně dosáhl na dvojciferná čísla ve třech základních statistických ukazatelích a stal se prvním hráčem v historii klubu, který zaznamenal bilanci čítající alespoň 20+15+15. Jeho čtvrteční výkon v historii ligy předčili jen slavní Oscar Robertson, Wilt Chamberlain a Larry Bird.

Střelecky se přitom řecký basketbalista trápil a proměnil jen devět z 27 střel. V počtu finálních přihrávek ale ve své sedmé sezoně v lize dosáhl na osobní rekord. "Když mi to nepadalo, snažil jsem se nacházet spoluhráče. Udělal jsem ale jen půlku práce, to oni se trefovali," řekl Adetokunbo.

Další zprávy