Pasažéři vyštvali z letadla dvojici Arabů. Odmítli s nimi cestovat, protest pilota nepomohl

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 6. 1. 2016 14:05
Izraelští cestující z Atén do Tel Avivu protestovali proti přítomnosti dvou arabských pasažérů na palubě. I přes opakovanou policejní kontrolu a fakt, že oba muži měli izraelské doklady, s nimi odmítli cestovat. Řecké aerolinky oběma mužům poskytly nocleh a náhradní dopravu o den později. Jejich jednání však kritizuje jak palestinské vedení, tak i Stát Izrael.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Atény / Tel Aviv- Dopravní letadlo řecké společnosti Aegean Airlines, mířící z Atén do Tel Avivu, v neděli kvůli protestu na palubě málem neodstartovalo.

Incident propukl ve chvíli, kdy několik izraelských pasažérů poukázalo na přítomnost dvou Arabů. A obrátili se na posádku s tím, že se necítí na palubě bezpečně. Následně se k nim přidaly další desítky lidí.

"Skupina velmi hlasitě a vytrvale žádala, aby byli muži arabského původu podrobeni bezpečností kontrole," píše se v oficiálním prohlášení aerolinek.

Policie při kontrole neobjevila žádné riziko, oba muži se prokázali platnými izraelskými doklady. Přesto se mezi ostatními cestujícími strhl bouřlivý protest.

Podle jednoho z pasažérů ale oba muži naháněli cestujícím strach a lidé se domnívali, že jsou to teroristé. "Měl pronikavý a děsivý pohled," řekl ve středu o jednom z Arabů izraelskému rozhlasu muž, který se představil jako Nisim. "Nikdo nepoukazoval na jejich původ a nebyl rasistický. Vyjádřili jsme svůj názor objektivním způsobem, stejně jako když spatříte na ulici něco podezřelého, co vás znepokojí. V případě letu nemáte druhou šanci," dodal.

Pilot proto vyzval všechny, kdo se cítili být ohroženi, k opuštění letadla, ale Araby vysadit odmítl. Ti však nakonec sami dobrovolně vystoupili s tím, že počkají na další let.

Aegean Airlines vyjádřily lítost a celou situaci označily za "politováníhodnou", ovšem dodaly, že "bezpečnost musí být na prvním místě". Oběma mužům poskytly nocleh a náhradní dopravu o den později.

"Znovu děkujeme oběma izraelským pasažérům, kteří se rozhodli vystoupit, za jejich pochopení a omlouváme se za celou epizodu, která byla skutečně nešťastná."

Palestince incident pobouřil

Palestinské vedení kvůli incidentu kritizuje nejen aerolinky, ale i Izrael.

Podle generálního tajemníka Organizace pro osvobození Palestiny Saíba Irikáta chování Izraelců připomíná nejhorší doby jihoafrického apartheidu. "Neliší se od politiky, jakou vede izraelská vláda proti Palestincům pod záminkou zajištění bezpečnosti. Vyzýváme řeckou vládu, aby proti rasistickým projevům zakročila a aby oběma pasažérům nabídla kompenzaci," napsal.

Vše se zřejmě bude řešit i v izraelském parlamentu, jelikož poslanec Michal Rozin požádal o mimořádné svolání parlamentního hospodářského výboru. "Stát Izrael za své občany odpovídá. Není možné, aby společnost, která podepsala s Izraelem leteckou dohodu, nechala z letadla vystoupit pasažéry jenom na základě jejich vzhledu a požadavku jiných cestujících," řekl.

Podle něj vina padá na vládu, která "očerňováním a podněcováním šíří nenávist a strach". "Vláda si musí uvědomit, že to, že budou izraelští Arabové označováni za potenciální teroristy, povede ke ztrátě hodnot a to ohrozí budoucnost naší společnosti," soudí Rozin.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 22 minutami

V Praze, části Středočeského a Ústeckého kraje bude od poledne do večera znovu silně foukat. Nárazy větru ale mají být slabší než ve čtvrtek

Zdroj: ČTK
Další zprávy