Pasažéři vyštvali z letadla dvojici Arabů. Odmítli s nimi cestovat, protest pilota nepomohl

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 6. 1. 2016 14:05
Izraelští cestující z Atén do Tel Avivu protestovali proti přítomnosti dvou arabských pasažérů na palubě. I přes opakovanou policejní kontrolu a fakt, že oba muži měli izraelské doklady, s nimi odmítli cestovat. Řecké aerolinky oběma mužům poskytly nocleh a náhradní dopravu o den později. Jejich jednání však kritizuje jak palestinské vedení, tak i Stát Izrael.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Atény / Tel Aviv- Dopravní letadlo řecké společnosti Aegean Airlines, mířící z Atén do Tel Avivu, v neděli kvůli protestu na palubě málem neodstartovalo.

Incident propukl ve chvíli, kdy několik izraelských pasažérů poukázalo na přítomnost dvou Arabů. A obrátili se na posádku s tím, že se necítí na palubě bezpečně. Následně se k nim přidaly další desítky lidí.

"Skupina velmi hlasitě a vytrvale žádala, aby byli muži arabského původu podrobeni bezpečností kontrole," píše se v oficiálním prohlášení aerolinek.

Policie při kontrole neobjevila žádné riziko, oba muži se prokázali platnými izraelskými doklady. Přesto se mezi ostatními cestujícími strhl bouřlivý protest.

Podle jednoho z pasažérů ale oba muži naháněli cestujícím strach a lidé se domnívali, že jsou to teroristé. "Měl pronikavý a děsivý pohled," řekl ve středu o jednom z Arabů izraelskému rozhlasu muž, který se představil jako Nisim. "Nikdo nepoukazoval na jejich původ a nebyl rasistický. Vyjádřili jsme svůj názor objektivním způsobem, stejně jako když spatříte na ulici něco podezřelého, co vás znepokojí. V případě letu nemáte druhou šanci," dodal.

Pilot proto vyzval všechny, kdo se cítili být ohroženi, k opuštění letadla, ale Araby vysadit odmítl. Ti však nakonec sami dobrovolně vystoupili s tím, že počkají na další let.

Aegean Airlines vyjádřily lítost a celou situaci označily za "politováníhodnou", ovšem dodaly, že "bezpečnost musí být na prvním místě". Oběma mužům poskytly nocleh a náhradní dopravu o den později.

"Znovu děkujeme oběma izraelským pasažérům, kteří se rozhodli vystoupit, za jejich pochopení a omlouváme se za celou epizodu, která byla skutečně nešťastná."

Palestince incident pobouřil

Palestinské vedení kvůli incidentu kritizuje nejen aerolinky, ale i Izrael.

Podle generálního tajemníka Organizace pro osvobození Palestiny Saíba Irikáta chování Izraelců připomíná nejhorší doby jihoafrického apartheidu. "Neliší se od politiky, jakou vede izraelská vláda proti Palestincům pod záminkou zajištění bezpečnosti. Vyzýváme řeckou vládu, aby proti rasistickým projevům zakročila a aby oběma pasažérům nabídla kompenzaci," napsal.

Vše se zřejmě bude řešit i v izraelském parlamentu, jelikož poslanec Michal Rozin požádal o mimořádné svolání parlamentního hospodářského výboru. "Stát Izrael za své občany odpovídá. Není možné, aby společnost, která podepsala s Izraelem leteckou dohodu, nechala z letadla vystoupit pasažéry jenom na základě jejich vzhledu a požadavku jiných cestujících," řekl.

Podle něj vina padá na vládu, která "očerňováním a podněcováním šíří nenávist a strach". "Vláda si musí uvědomit, že to, že budou izraelští Arabové označováni za potenciální teroristy, povede ke ztrátě hodnot a to ohrozí budoucnost naší společnosti," soudí Rozin.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Basketbalistky čeká na ME Francie, Rusko a Chorvatsko

České basketbalistky se na červnovém mistrovství Evropy utkají v základní skupině D ve Štrasburku s domácí Francií, Ruskem a Chorvatskem. Rozhodl o tom dnešní los ve Valencii, kde turnaj vyvrcholí. V případě úspěchu se tam svěřenkyně trenéra Štefana Svitka budou stěhovat na semifinále či zápasy o konečné umístění.

před 37 minutami

Praha poskytne šest bytů Bělorusům pronásledovaným režimem

Pražský magistrát poskytne šest bytů běloruským občanům, kteří se stali obětí represí režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Čtyři byty jsou určeny pro rodiny a dva byty pro jednotlivce. Nájemné bude 180 korun za metr čtvereční měsíčně. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili pražští radní. Praha v minulosti podpořila opozici v Bělorusku například vyvěšením vlajky na magistrátu a nasvícením Petřínské rozhledny. O byty město požádal odbor azylové a migrační politiky ministerstva vnitra.

"Stojím za svobodným Běloruskem a demokratickými hodnotami a odsuzuji násilí proti tamním obyvatelům. Teď se navíc ze symbolické roviny posouváme ke konkrétním krokům," uvedl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Ve většině případů se podle dokumentu jedná o rodiny v mladším produktivním věku. Stát běloruským občanům nabídne podporu sociálních pracovníků, tlumočníka nebo pomůže se zaplacením prvních nájmů a základním vybavením bytů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy