Izraelský špion vzpomíná, jak zachraňoval etiopské Židy

Dan Williams (Reuters)
5. 8. 2007 0:00
Gad Šimron vydal knihu o operaci Bratři

Jeruzalém - Zatímco ostatní izraelští špioni na začátku 80. let bojovali s arabskými nepřáteli, pracoval Gad Šimron v srdci Afriky na tajné misi, jejímž cílem bylo zachránit životy.

Tisíce etiopských Židů uteklo před válkou s Eritreou do sousedního Súdánu, aby tam uvízly v přeplněných táborech. Šimrona, tehdy mladého operativce, tam Mossad vyslal taky. Měl najít způsob, jak dostat uprchlíky do Izraele.

Jeho mise s krycím jménem "Bratři" se nakonec stala moderní sionistickou legendou. Pro Šimrona to byl výbušný koktejl hazardu a humanitární pomoci. Po více než 25 letech své vzpomínky sepsal v knize, která vychází právě teď.

Foto: Aktuálně.cz

"Mám pocit, že Súdán byl jednou z nejvýznamnějších chvil pro celý bezpečnostní establišment. Zejména kvůli opravdu nesobeckému cíli celé mise," říká 57letý autor knihy "Mossad Exodus".

"Jsme jedinou prozápadní zemí, která své Afričany osvobozovala, spíš než zotročovala," dodává bývalý agent, který pomáhal přesídlit etiopské Židy do země jejich předků.

Prostřednictvím operace Bratři a dalších tajných akcí izraelských tajných služeb se jich do Izraele odstěhovaly desetitisíce. Současná etiopská komunita má v Izraeli na sto tisíc členů.

Mise požehnaná premiérem

Když Šimron se zbytkem malého týmu roku 1981 do Súdánu odlétal, měl požehnání přímo od premiéra Menachama Begina. Ten sám byl polským uprchlíkem v době nacistického řádění.

Šimron předstíral, že vlastní švýcarskou cestovní kancelář. Mossad koupil zašlý dům u pobřeží, nedaleko Port Súdánu. Agenti ho společně zrekonstruovali a najali místní zaměstnance. Překvapivě se jim dařilo. Hotel si brzy oblíbili potápěči a sportovní rybáři z Evropy.

"Většina operací Mossadu je prodělečná, ale my jsme na tom dokázali vydělat. Měli jsme plno výmluv pro svůj opravdový úkol. Pořádali jsme párty v Chartúmu, museli často cestovat, kvůli doplňování zásob a podobně," popisuje svou někdejší práci bývalý agent.

V Africe stále žijí tisíce etiopských Židů.
V Africe stále žijí tisíce etiopských Židů. | Foto: wikipedia.org

V letech 1982 až 1984 Izraelci pendlovali mezi hotelovým komplexem a vnitrozemím, kde lokalizovali na 8000 etiopských Židů. Rozkazy dostávali z Tel Avivu prostřednictvím rádia.

Na 440 km dlouhou cestu po děravých silnicích vyráželi zpravidla v noci. Podle Šimrona nikdy nezapomínali na fakt, že jsou v muslimské zemi. Súdán byl navíc vždy velmi nepřátelský vůči Izraeli.

Agenti Mossadu postupně odvezli do hotelu stovky uprchlíků. Na pláži čekala komanda námořnictva, která je na lodích převážela do nového domova.

Bezmezná důvěra

"Stále si přesně vybavuji, jak na korbách náklaďáků vypadali vyzáblí, oblečení v hadrech, děti a staří lidé se opírali jeden o druhého. Dívali se na nás ale s naprostou důvěrou, nikdy si na nic nestěžovali," vzpomíná Šimron.

Operace se neobešla bez problémů. Šimronův kolega byl zatčen súdánskými bezpečnostními složkami. Nakonec ale z policejní základny utekl oknem. Jindy byl jeden z Šimronových náklaďáků zastaven policií. Izraelský agent vzápětí zjistil, že policie hledala předešlého vlastníka vozidla.

Foto: Pavel Dobrovský

"Ten policajt měl naštěstí velmi macho představy. Tvrdil, že ten náklaďák naposledy prostřílel, to když nechtěl zastavit. Ukázal jsem mu, že tam žádné díry po kulkách nejsou. Tak mě nechal jet."

Podobné překážky a komplikovaná evakuace po moři nakonec izraelské vedení přiměly, aby přistoupilo k dramatičtějšímu plánu. Mossad uplatil v Chartúmu několik vysoce postavených lidí, aby izraelská nákladní letadla mohla přistát na poušti a naložit zbylé uprchlíky.

Při operacích Mojžíš a Šalamoun bylo ze země odvezeno dalších 22.000 etiopských Židů.

Obtížná integrace

Ani jejich následná integrace nebyla jednoduchá. Někteří si dosud stěžují, že byli opuštěni na pokraji izraelské společnosti. Protesty například vyvolalo zjištění, že ministerstvo zdravotnictví odmítalo - kvůli obavám z kontaminace - od etiopských přistěhovalců darovanou krev.

Na černém kontinetu stále žijí tisíce Etiopanů, kteří se snaží dokázat svůj židovský původ. Úřady chtějí všechny ty, kdo splní přísné podmínky ortodoxního rabinátu, do Izraele převézt do konce příštího roku.

"Etiopané, se kterými jsem zůstal v kontaktu, svého odchodu, přes všechny obříže, nelitují," říká dnes Šimron.

 

Právě se děje

Další zprávy