Izraelské drony, které dopadly na Bejrút, nesly trhavinu, tvrdí Hizballáh

ČTK ČTK
Aktualizováno 27. 8. 2019 8:14
Dvojice izraelských dronů, která v neděli dopadla na jižním předměstí Bejrútu, nesla trhaviny. V prohlášení to oznámilo libanonské radikální hnutí Hizballáh, napsala v noci na úterý agentura Reuters. Izrael již dříve odmítl incident i libanonské tvrzení o původu bezpilotních letounů komentovat. Jeho armáda uvedla své jednotky na severu Izraele do pohotovosti a připravuje se na odvetu Hizballáhu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Tato Íránem podporovaná organizace v pondělí uvedla, že bejrútské předměstí se stalo terčem útoku dronů a že jeden z aparátů selhal v pokusu explodovat, zatímco druhý vybuchl. Hnutí zároveň varovalo izraelské vojáky na hranicích, aby očekávali odvetnou akci z Libanonu.

Izraelská armáda podle dnešních zpráv izraelské televize předpokládá, že Hizballáh nehodlá útočit na civilní cíle. Jednotky na severu jsou už dva dny v pohotovosti, ale zatím se nerozhodlo o možných posilách. Civilistům armáda doporučila, aby navzdory obavám z útoku pokračovali v běžných aktivitách.

Libanonský prezident Michel Aún v pondělí uvedl, že Libanon má právo se bránit, a přirovnal zásahy izraelských dronů k vyhlášení války. Libanonský premiér Saad Harírí incident s drony, při nichž nebyl nikdo zraněn, označil už v neděli za útok na svrchovanost Libanonu a za ohrožení regionální stability.

Podle něj se tak zvýšilo napětí a byla porušena rezoluce Rady bezpečnosti, která ukončila v roce 2006 válku mezi Izraelem a vojenským křídlem Hizballáhu. Íránský vládní mluvčí varoval, že Izrael za útoky na cíle spojované s Íránem draze zaplatí.

Izrael v minulých dnech útočil v Sýrii, v Libanonu a v Iráku, což zvyšuje obavy z dalšího násilí v regionu.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Kvůli údržbě trati nejezdí tramvaje mezi zastávkami Lazarská a Jindřišská

Kvůli údržbě trati nejezdí v neděli tramvaje mezi zastávkami Lazarská a Jindřišská v centru Prahy. Jednosměrná výluka potrvá od 08:00 do 16:00 a týká se linek 3, 5, 6, 9 a 14. Detailní informace zveřejnil dopravní podnik hlavního města na svém webu.

Tramvaje budou v uzavřeném úseku jezdit po objízdných trasách, a to pouze ve směru Lazarská-Jindřišská. V opačném směru bude provoz bez omezení. Náhradní doprava nebude zavedena, cestující můžou využít metro.

Zdroj: ČTK
před 15 minutami

Ve věku 78 let zemřel předseda skupiny Samsung a nejbohatší muž Jižní Koreje I Kun-hi

Ve věku 78 let v neděli zemřel předseda skupiny Samsung Group a syn zakladatele celého konglomerátu I Kun-hi. Informovala o tom jihokorejská společnost v prohlášení. Nejbohatší muž Jižní Koreje skonal za přítomnosti rodiny, včetně dědice průmyslového impéria I Če-jonga. O příčině smrti se společnost Samsung nezmínila. I Kun-hi podstoupil v roce 2014 operaci po infarktu a na sklonku 90. let se léčil s rakovinou plic.

Zdroj: ČTK
Další zprávy