Izraelské drony, které dopadly na Bejrút, nesly trhavinu, tvrdí Hizballáh

ČTK ČTK
Aktualizováno 27. 8. 2019 8:14
Dvojice izraelských dronů, která v neděli dopadla na jižním předměstí Bejrútu, nesla trhaviny. V prohlášení to oznámilo libanonské radikální hnutí Hizballáh, napsala v noci na úterý agentura Reuters. Izrael již dříve odmítl incident i libanonské tvrzení o původu bezpilotních letounů komentovat. Jeho armáda uvedla své jednotky na severu Izraele do pohotovosti a připravuje se na odvetu Hizballáhu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Tato Íránem podporovaná organizace v pondělí uvedla, že bejrútské předměstí se stalo terčem útoku dronů a že jeden z aparátů selhal v pokusu explodovat, zatímco druhý vybuchl. Hnutí zároveň varovalo izraelské vojáky na hranicích, aby očekávali odvetnou akci z Libanonu.

Izraelská armáda podle dnešních zpráv izraelské televize předpokládá, že Hizballáh nehodlá útočit na civilní cíle. Jednotky na severu jsou už dva dny v pohotovosti, ale zatím se nerozhodlo o možných posilách. Civilistům armáda doporučila, aby navzdory obavám z útoku pokračovali v běžných aktivitách.

Libanonský prezident Michel Aún v pondělí uvedl, že Libanon má právo se bránit, a přirovnal zásahy izraelských dronů k vyhlášení války. Libanonský premiér Saad Harírí incident s drony, při nichž nebyl nikdo zraněn, označil už v neděli za útok na svrchovanost Libanonu a za ohrožení regionální stability.

Podle něj se tak zvýšilo napětí a byla porušena rezoluce Rady bezpečnosti, která ukončila v roce 2006 válku mezi Izraelem a vojenským křídlem Hizballáhu. Íránský vládní mluvčí varoval, že Izrael za útoky na cíle spojované s Íránem draze zaplatí.

Izrael v minulých dnech útočil v Sýrii, v Libanonu a v Iráku, což zvyšuje obavy z dalšího násilí v regionu.

 

Právě se děje

Další zprávy