Izraelské drony, které dopadly na Bejrút, nesly trhavinu, tvrdí Hizballáh

ČTK ČTK
Aktualizováno 27. 8. 2019 8:14
Dvojice izraelských dronů, která v neděli dopadla na jižním předměstí Bejrútu, nesla trhaviny. V prohlášení to oznámilo libanonské radikální hnutí Hizballáh, napsala v noci na úterý agentura Reuters. Izrael již dříve odmítl incident i libanonské tvrzení o původu bezpilotních letounů komentovat. Jeho armáda uvedla své jednotky na severu Izraele do pohotovosti a připravuje se na odvetu Hizballáhu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Tato Íránem podporovaná organizace v pondělí uvedla, že bejrútské předměstí se stalo terčem útoku dronů a že jeden z aparátů selhal v pokusu explodovat, zatímco druhý vybuchl. Hnutí zároveň varovalo izraelské vojáky na hranicích, aby očekávali odvetnou akci z Libanonu.

Izraelská armáda podle dnešních zpráv izraelské televize předpokládá, že Hizballáh nehodlá útočit na civilní cíle. Jednotky na severu jsou už dva dny v pohotovosti, ale zatím se nerozhodlo o možných posilách. Civilistům armáda doporučila, aby navzdory obavám z útoku pokračovali v běžných aktivitách.

Libanonský prezident Michel Aún v pondělí uvedl, že Libanon má právo se bránit, a přirovnal zásahy izraelských dronů k vyhlášení války. Libanonský premiér Saad Harírí incident s drony, při nichž nebyl nikdo zraněn, označil už v neděli za útok na svrchovanost Libanonu a za ohrožení regionální stability.

Podle něj se tak zvýšilo napětí a byla porušena rezoluce Rady bezpečnosti, která ukončila v roce 2006 válku mezi Izraelem a vojenským křídlem Hizballáhu. Íránský vládní mluvčí varoval, že Izrael za útoky na cíle spojované s Íránem draze zaplatí.

Izrael v minulých dnech útočil v Sýrii, v Libanonu a v Iráku, což zvyšuje obavy z dalšího násilí v regionu.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy