Izraelské drony, které dopadly na Bejrút, nesly trhavinu, tvrdí Hizballáh

ČTK ČTK
Aktualizováno 27. 8. 2019 8:14
Dvojice izraelských dronů, která v neděli dopadla na jižním předměstí Bejrútu, nesla trhaviny. V prohlášení to oznámilo libanonské radikální hnutí Hizballáh, napsala v noci na úterý agentura Reuters. Izrael již dříve odmítl incident i libanonské tvrzení o původu bezpilotních letounů komentovat. Jeho armáda uvedla své jednotky na severu Izraele do pohotovosti a připravuje se na odvetu Hizballáhu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Tato Íránem podporovaná organizace v pondělí uvedla, že bejrútské předměstí se stalo terčem útoku dronů a že jeden z aparátů selhal v pokusu explodovat, zatímco druhý vybuchl. Hnutí zároveň varovalo izraelské vojáky na hranicích, aby očekávali odvetnou akci z Libanonu.

Izraelská armáda podle dnešních zpráv izraelské televize předpokládá, že Hizballáh nehodlá útočit na civilní cíle. Jednotky na severu jsou už dva dny v pohotovosti, ale zatím se nerozhodlo o možných posilách. Civilistům armáda doporučila, aby navzdory obavám z útoku pokračovali v běžných aktivitách.

Libanonský prezident Michel Aún v pondělí uvedl, že Libanon má právo se bránit, a přirovnal zásahy izraelských dronů k vyhlášení války. Libanonský premiér Saad Harírí incident s drony, při nichž nebyl nikdo zraněn, označil už v neděli za útok na svrchovanost Libanonu a za ohrožení regionální stability.

Podle něj se tak zvýšilo napětí a byla porušena rezoluce Rady bezpečnosti, která ukončila v roce 2006 válku mezi Izraelem a vojenským křídlem Hizballáhu. Íránský vládní mluvčí varoval, že Izrael za útoky na cíle spojované s Íránem draze zaplatí.

Izrael v minulých dnech útočil v Sýrii, v Libanonu a v Iráku, což zvyšuje obavy z dalšího násilí v regionu.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Erupce novozélandské sopky má již 16 obětí, záchranáři stále pátrají po dvou lidech

V nemocnici australského Sydney v sobotu zemřel muž zraněný při nedávné erupci sopky na novozélandském ostrově White Island, oznámil list The New Zealand Herald. Ve dvou nemocnicích v Sydney leží podle deníku osm zraněných, z nichž pět je v kritickém stavu. Lékaři se tak obávají, že počet obětí se může v příštích dnech dál zvýšit.

Policejní potápěči také znovu začali prohledávat vody blízko ostrova ve snaze najít těla dvou zbývajících obětí výbuchu. Na ostrov White Island byly vrtulníkem dopraveny dva potápěčské týmy, které se pokoušejí nalézt těla dvou dosud pohřešovaných obětí. Jejich pátrání zatím výsledek nepřineslo.

Dvě hledané oběti by měli být Novozélanďané, průvodce a kapitán lodi, která vozila turisty na ostrov, napsala agentura AP. V době pondělní erupce bylo na ostrově asi 47 turistů z Austrálie, USA, Německa, Číny, Velké Británie a Malajsie.

Další zprávy