Izraelská vláda zatím drží, důležitý ministr Bennett zůstává v koalici

ČTK ČTK
19. 11. 2018 10:49
Izraelská koaliční strana Židovský domov zůstává ve vládě. Na tiskové konferenci to v pondělí sdělil její šéf a ministr školství Naftali Bennett. Izraelská média uváděla, že pokud Bennett odstoupí, vláda padne a Izrael budou čekat předčasné volby. Nyní má kabinet premiéra Benjamina Netanjahua ve 120místném kabinetu většinu 61 hlasů.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu. | Foto: Reuters

Bennett uspořádal tiskovou konferenci se svou zástupkyní, ministryní spravedlnosti Ajelet Šakedovou. Kritizoval přitom Netanjahua za bezpečnostní situaci, v níž se Izrael ocitl.

Po nedávné rezignaci ministra obrany Avigdora Liebermana Bennett požadoval resort obrany, avšak Netanjahu jej po Liebermanovi převzal sám. Krizi vyvolaly spory o to, jak reagovat na trvající útoky radikálů z Pásma Gazy na Izrael. Vláda minulý týden po dvoudenním útočení přistoupila na příměří s radikálním palestinským hnutím Hamás, které Pásmu Gazy vládne. Lieberman stejně jako Bennett příměří neschvalují.

"Uvnitř se děje něco špatného, stát Izrael přestal vítězit. Vnucujeme našim vojákům omezení za omezením… bojí se více vojenského prokurátora než (vůdce Hamásu) Jahjá Sinvára," řekl dnes Bennett.

Netanjahu v neděli vyzval zbývající koaliční partnery, aby neusilovali o pád vlády. "Ocitáme se v mimořádně složité bezpečnostní situaci. V takové chvíli se vláda nesvrhává. To je nezodpovědné. Do příštích voleb máme celý rok," sdělil premiér.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zdražování nových bytů v Praze na konci roku zpomalilo meziročně z 11,4 procenta na 4,4 procenta

Další zprávy